Kāda tad ir eksperimenta būtība? Tā pamatā ir pieņēmums, ka mirušā galvas smadzeņu cilmes šūnas, tās attiecīgi stimulējot, ir spējīgas reģenerēt, tas ir, var atjaunoties apmēram tā, kā ķirzaka izaudzē zaudēto asti.
Radinieki - pret to.
Zinātnieku plāni ir sekojoši: savākt ap divdesmit cilvēku, kas miruši galvaskausa traumas rezultātā, un viņu organismu pie fiziskas dzīvības uztur aparāti, un tad pamēģināt atdzīvināt mirušās smadzenes. Atdzīvināšanai tiks izmantota lāzeru terapija, cilmes šūnu injekcijas muguras un galvas smadzenēs, un citi nervu stimulēšanas veidi, ko parasti izmanto pacientiem, kuri atrodas komas stāvoklī.
Eksperiments paredzēts diviem-trim mēnešiem. Ja šajā laikā smadzeņu šūnas nespēs reģenerēties, tad uzturēt dzīvību pa īstam mirušā ķermenī, vairs nebūs jēgas. Taču pat negatīvs rezultāts būs rezultāts.
-Mūsu pētījums palīdzēs iegūt unikālu informāciju par cilvēka smadzeņu miršanas procesiem, - kompānijas, kas gatava veikt šo unikālo eksperimentu, dibinātājs un prezidents, doktors Sergejs Paiļans stāsta. - Nākotnē tas novedīs pie terapijas progresa citu smagu apziņas traumu gadījumos, tādos kā koma, veģetatīvs stāvoklis, kā arī centrālās nervu sistēmas deģenaratīvu saslimšanu gadījumos, tajā skaitā - Alcheimera un Pārkinsona slimību ārstēšanā.
Taču pagaidām aprēķins balstās uz pieņēmumu, ka smadzeņu šūnas uzvedīsies tā, kā ķirzakas aste. Zinātnieki gan šaubās, vai atdzīvinātais cilvēks apzināsies sevi, vai viņam no jauna nevajadzēs pierast pie apkārtējās pasaules, tā teikt, no jauna izejot attīstības "bērna" periodu un vai viņš būs garīgi pilnvērtīgs? Uz šiem jautājumiem pagaidām neviens atbildēt nevar. Turklāt pēc eksperimenta dalībnieku - zinātnieku teiktā, pats sarežģītākais šodienas uzdevums ir - dabūt eksperimenta atļauju no mirušā radiniekiem.