ZINĀTNISKĀS FANTASTIKAS KLASIKA – TAGAD ARĪ LATVIEŠU VALODĀ

 12658Apgāds Zvaigzne ABC laidis klajā populārās amerikāņu fantāzijas un zinātniskās fantastikas autores Ursulas K. le Gvinas romānu "Tumsas kreisā roka".

1929. gadā dzimušās rakstnieces vārds, kurš jau vismaz piecdesmit gadus Rietumu pasaulē ir teju vai literāras ikonas statusā, nav vairs gluži svešs arī latviešu lasītājam – deviņdesmito gadu vidū izdevniecība "Hekate" izdeva Ursulas le Gvinas fantāzijas romānu tetraloģiju "Jūrzemes burvis", "Atuanas kapenes", "Vistālākais krasts" un "Tehanu".

 

 

Rakstnieces pūrā ir vairāk nekā divdesmit slavenu un godalgotu darbu, taču tieši "Tumsas kreisā roka" Ursulai le Gvinai atnesa divas prestižākās zinātniskās fantastikas žanra balvas – autore par to saņēma gan Nebula balvu par gada labāko amerikāņu fantastikas romānu (1970. gadā), gan Hugo balvu (1969. gadā); tas ierindots visu laiku labāko fantastikas žanra romānu vidū. Laikraksts Minneapolis Star-Tribune to nodēvējis par “grāmatu, kas vienā mirklī kļuva par klasiku", bet rakstnieks Blants Džeksons uzskata: “Ja pastāvētu zinātniskās fantastikas kanons, “Tumsas kreisā roka” tajā tiktu iekļauta bez mazākās šaubīšanās. Tās nedrīkstētu trūkt neviena fantastikas cienītāja grāmatu plauktā.”

Sižeta pamatā ir "savējā" un "svešā" pretnostatījums. Nonācis uz planētas Ziema, starpplanētu savienības Ekumēnes sūtnis Dženli Ai sastopas ar citādo: ledus laikmeta pasauli, klusuma kultūru, divdzimumu cilvēkiem. Viņa ceļš ved no karaļnama līdz koncentrācijas nometnei un pāri ledājiem, šajā ceļā sastopoties gan ar izdzīvošanas grūtībām, gan filozofiskiem un eksistenciāliem jautājumiem. Tas ir stāsts par divu pasauļu, divu kultūru sastapšanos, kuras gaitā nākas no jauna pārvērtēt aizspriedumus un identitātes. Vēstījums atklāj gan bailes no “svešā”, gan prieku par drauga tuvumu, liekot domāt par pasakāmo un nepasakāmo, saskarsmes veidiem un iespējām, draudzību un mīlestību.

Ursula le Gvina pelnīti tikusi nosaukta par zinātniskās fantastikas reformatori – līdz tam žanrā dominēja galvenokārt vīriešu kārtas autori un uz ārieni – piedzīvojumiem, tehnoloģiju, atklājumiem kosmosā – vērsti sižeti un vēstījumi, taču līdz ar Ursulas le Gvinas darbiem zinātniskā fantastika pievēršas cilvēka garīgās pasaules: domu, izjūtu, attiecību pētījumiem; viņa sarakstījusi arī pirmos darbus, ko mēdz dēvēt par feministisko fantastiku. Ursulas le Gvinas darbos fantastiskais un tehnoloģiskais kalpo kā fons sarunai par to, kā cilvēks uztver cilvēku, kā pieņemt citādo, kā ieraudzīt sevi ar “svešā” acīm.

Romānu "Tumsas kreisā roka" no angļu valodas tulkojusi Lauma T. Lapa.