Zinātnieki: dinozaurus iznīcināja asteroīds

dinosaur1Dinozauri izmira, jo pirms 65 miljoniem gadu milzīgs asteroīds ar miljardu atombumbu spēku ietriecās zemē, ceturtdien paziņoja zinātnieki, cerot uz visiem laikiem izbeigt mūžseno diskusiju.

Ar šādu spriedumu nākusi klajā starptautisku ekspertu grupa, kas pārskatīja 20 gadus vāktos pierādījumus tam, kas izraisīja krīta-terciāra (KT) masveida izmiršanu, kad gāja bojā puse planētas sugu. Viņi noteica, ka tas bija aptuveni <st1:metric2 metric_value="15" metric_text="kilometru">15 kilometru</st1:metric2> plats asteroīds, kas ietriecās vietā, kur šodien atrodas Meksikas Čikšulubas krāteris.

«Domājams, ka asteroīds ietriecās Zemē ar spēku, kas miljards reižu spēcīgāks par Hirosimas atombumbu,» vēsta žurnālā «Science» publicētais pētījums. «Tas ar lielu ātrumu izmeta atmosfērā vielas, izraisot notikumu ķēdi, kuras rezultātā iestājās globālā ziema un pāris dienu laikā izmira lielākā daļa dzīvo būtņu.»

 

 

41 zinātnieku grupa cer, ka viņu pētījuma rezultāti uz visiem laikiem izbeigs seno diskusiju par to, kas izraisīja KT izmiršanu. Daži zinātnieki iepriekš apgalvojuši, ka dinozauri un tādas dzīvnieku sugas kā putniem līdzīgie pterozauri un lielie jūras reptiļi pazuda no zemes virsas pēc vulkānu izvirdumu sērijas mūsdienu Indijā, ka turpinājušies aptuveni 1,5 miljonus gadu. Vulkānu izvirdumu laikā Indijas Dekānas plato izplūda lava, kuras daudzums bija pietiekams, lai divreiz aizpildītu Melno jūru. To rezultātā atdzisa atmosfēra un radās skābie lieti.

Tomēr jaunajam pētījumam savāktie pierādījumi liecina, ka jūras un sauszemes ekosistēmas tika iznīcinātas īsā laikā, liekot zinātniekiem izslēgt vulkāniskās aktivitātes hipotēzi, jo tādā gadījumā dinozauri un citas dzīvnieku sugas aizietu bojā ilgākā laika posmā. «Neskatoties uz pierādījumiem par relatīvi augsto vulkānu aktivitāti Dekānas trapos tajā laikā, 500 000 gadu posmā pirms KT izmiršanas ar jūras un sauszemes ekosistēmām notika tikai nelielas izmaiņas,» raksta zinātnieki. «Datorsimulācijas un novērojumos iegūtā informācija liek domāt, ka tādu gāžu kā sēra izplūde atmosfērā pēc katra vulkāniskā izvirduma atstātu īslaicīgu ietekmi uz planētu un neradītu pietiekamus postījumus ātrai sauszemes un jūras sugu masu izmiršanai.»

Savukārt Čikšulubas asteroīds varētu ātri tikt galā ar dinozauriem, pterozauriem un citām sugām. Asteroīda trieciens «izraisītu plašus ugunsgrēkus, vairāk nekā 10 baļļu spēcīgas zemestrīces pēc Rihtera skalas un zemes nogruvums, kas radītu cunami,» norādīja pētījuma līdzautore un ģeofizikas pasniedzēja Džoanna Morgana.

Asteroīds ietriecās zemē 20 reižu ātrāk par lodi un eksplodējot radīja nāvējošu iežu un gāzu kokteili, kas «tuvējā apkaimē uzcepa ikvienu dzīvu radību, kas nevarēja atrast paslēptuvi,» norādīja pētījuma līdzautors Gārets Kolins. «Par pēdējo naglu zārkā dinozauriem kļuva sprādziena materiāla izmešana atmosfērā lielā ātrumā,» kas aizsedza Saules gaismu un radīja globālo ziemu, kas iznīcināja sugas, kas «nespēja pielāgoties šaušalīgajiem apstākļiem,» piebilda Morgana.

Vēl viena norāde, kas liecina, ka KT izmiršanu radīja asteroīds, nevis vulkāniskā aktivitāte, ir tāda, ka visā pasaulē iežu slāņos ap dinozauru izmiršanas laiku ir «sakratīts» kvarcs. Kvarcs tiek «sakratīts» tad, ja tajā kaut kas ietriecas lielā ātrumā ar milzīgu spēku - piemēram 15 kilometrus plats asteroīds, kas lido 20 reizes ātrāk par lodi. KT izmiršana iezīmē 160 miljonus gadu ilgušo dinozauru valdīšanas beigas, kas ļāva zīdītājiem un galu galā arī cilvēkiem kļūt par dominējošām sugām uz zemes.

Oriģinālu lasiet šeit