Xiaomi Robot Vacuum X20+ robotizētās tīrīšanas sistēmas apskats

19.07.2024

Kad kādu laiku ir palietots robotizētais putekļu sūcējs, grūti iedomāties savu dzīvi bez šāda viedpalīga. Es pāris gadus savās mājās lietoju Ecovacs Deebot Ozmo 950 robotu, tad tad tas pēkšņi vairs nespēja veikt normālu uzlādi un kļuva nelietojams. Servisā pateica, ka jāmaina sistēmplate, kas šo remontu padarīja finansiāli neizdevīgu. Dažas nedēļas padzīvoju bez putekļu sūcēja un sapratu, ka tas vairs nav izturams un šāds noderīgs gadžets ir ar skubu jāatgriež.

Domāju daudz un dikti par nākamo robotu, ko izvēlēties, jo šobrīd mēs varam iegādāties ļoti daudz un dažādus robotus, kas nodrošina dažādas funkcijas un var maksāt sākot no aptuveni 100 līdz pat pāri 1000 eiro. Kad nesen testēju TP-Link Tapo RV30 Plus, man ļoti iepatikās pašattīrīšanās funkcija. Savā būtībā ļoti vienkārša, taču praksē ļoti noderīga un dod iespēju robotam nepievērst uzmanību ilgāku laiku.

Tāpēc, kad man radās iespēja notestēt ārkārtīgi funkcionālo (bet reizē par labu cenu tirgoto) Xiaomi Robot Vacuum X20+ robotizētās tīrīšanas sistēmas, nespēju laist to garām. Šo produktu es saucu par tīrīšanas sistēmu, jo tā sastāv no paša putekļu sūcēja robota un bāzes stacijas, kurā robots var ne tikai atstāt savāktos gružus, bet arī izmazgāt savas grīdas uzkopšanas lupatiņas. Proti, tas ir komplekts, kas bez lielas mūsu iesaistes spēj uzkopt grīdas gan sausā, gan mitrā tīrīšanas režīmos. Vairāk nekā mēnesi šī sistēma regulāri strādāja manā mājoklī un man ir sakrājies, ko teikt par to!

Xiaomi Robot Vacuum X20+ tehniskie dati

  • Izmēri: 350×350×97 mm (robots) un 586×427×340mm (bāzes stacija)
  • Akumulators: 5200 mAh (līdz 3 h darbības laiks)
  • Ūdens konteiners (bāzes stacijā): 4 litri
  • Max sūkšanas jauda: 6000 Pa
  • Cena: ap 450 eiro

Kad kurjers atstiepa uz mājām milzīgo robota iepakojumu, es skumji nopūtos un nodomāju priekš kam man tas ir vajadzīgs. Tas komplekts ir liels un smags. Bilde augstāk vari aplūkot, kā tas izskatās reālā mājokļa vidē un padomā, kur savās mājās tādu gadžetu vispār varētu novietot. Starp citu, ja baida liels ierīces izmērs, var apskatīt Xiaomi Robot Vacuum X20 modeli, kam bāzes stacija ir mazliet zemāka, jo neuzsūc sevī gružus. Taču mitrās uzkopšanas funkcija ir tāda pati, kā jaunajam plusa modelim, ko šodien apskatām. Jaunajam, tāpēc, ka eksistē arī iepriekšējās paaudzes Xiaomi Robot Vacuum X10+, kas vizuāli izskatās ļoti līdzīgs un tehniski arī būtiskas atšķirības neredzu.

Ņem vērā, ka produkta kastē atradīsim tikai pašu ierīču un aksesuāru minimumu, lai robotu varētu sākt lietot. Jau laicīgi var sākt meklēt maināmus aksesuārus, lai robots varētu darboties nepārtraukti nevis gaidīt pāris nedēļas, kamēr saņemsim jaunus atkritumu maisiņus vai grīdas mazgāšanas lupatiņas.

Robota dizains un uzbūve

Dizaina ziņā Xiaomi ir izvēlējies neizdomāt jaunu riteni un šis robots ir apaļas formas kā daudzi citi līdzīgi aparāti. Tam virspusē ir no korpusa izvirzīta skenera “pumpa” un priekšpusē vēl iebūvēta kamera ar kuru robots sazīmē mājokļa izkārtojumu un cenšas pamanīt šķēršļus. Kameru nevaram izmantot, lai ar robotu aizbrauktu un paskatītos, ko dara mūsu mājdzīvnieks. Arī robota apakšpusē redzam visnotaļ pierastu skatu – divi gumijoti riteņi, kas stūrē un kustina robotu un trešais grozāmais ritentiņš priekšpusē, lai robots nekrīt “uz mutes”. Vienkārši pieejama birstes sistēma un ar magnētiem piestiprināmas rotējošās lupatiņas par kurām vairāk parunāšu mazliet vēlāk apskatā.

Savukārt, robota aizmugurē redzēsim divus lielus kontaktus ar kuriem tas savienojas ar bāzes staciju, kā arī labajā sānā zem gumijas “durtiņām” ir caurums caur kuru no robota bāzes stacija ar lielu troksni izsūc savāktos putekļus un citus gružus.

Aksesuāru ziņā, mums ir jāpieskata galvenā tīrīšanas birste, trīs staru sānu birstīte un filtrs gružu kastei. Kā arī divas rotējošās mazgāšanas lupatiņas un gružu maisiņi bāzes stacijai. Gan AliExpress, gan Amazon ir daudz jau gatavu komplektu, kur varam par pārdesmit eiro nopirkt šo aksesuāru krājumus, kas pietiks ilgam laikam.

Jo vairāk lietoju šo robotu, jo vairāk saprotu, ka šajā ierīcē realizētā slapjā uzkopšanas pieeja ir ļoti laba. Proti, šis ir robots, kas nevis skumji šļūkā pa grīdu ar savu slapjo luptiņdibenu, bet aktīvi griež riņķī lupatiņas un tādējādi notīra par piekaltušus netīrumus. Plus, ik pa laikam robots pats aizbrauc uz bāzes staciju šīs lupatiņas izmazgāt un tad turpina iesākto darbu. Rezultāts ir tāds, ka grīdas ir izmazgātas patiešām labi. Plus, tās lupatiņas pie robota piestiprinās magnētiski un robots tās var automātiski pacelt, kad uzkopj paklājus vai kad veic tikai sauso uzkopšanu. Ārkārtīgi vienkārša, bet ļoti laba pieeja.

Bāzes stacija

Tagad parunāsim par bāzes staciju, kas pilda diezgan daudz funkcijas. Kaste ir reāli paliela, taču šādam izmēram šoreiz ir praktiska ir nozīme.

Kastes apakšdaļā zem noņemama priekšējā vāka atrodas putekļu maisiņš. Komplektā ar robotu tāds ir iekļauts viens un jau laicīgi vari pasūtīt nākamos. Kādu reizi vai divas tos var iztukšot, bet ilgāk gan negribēsim tos izmantot. Automātiskā robota iztukšošana gan ir skaļš process un mājdzīvnieki lidos pa gaisu, kad tas notiks. Skaņa salīdzināma ar pavisam parastiem vada putekļu sūcējiem, kas bija aktuāli mūsu bērnības laikos. Xiaomi gan saka, ka stresa nav un bāzes stacija putekļu izsūkšanu veiks līdz 10 sekundēs.

Tālāk paskatāmies uz leju un redzēsim zonu, kurā iebrauc un uzturas pats robots. Te viss veidots no viegli izmazgājamas plastmasas detaļām. Uz šīs paplātes robots mitrina, mazgā un žāvē grīdas uzkopšanas lupatiņas. Šie procesi notiek pilnībā automātiski un mums ir jāsatraucas tikai par tīrā ūdens papildināšanu gaišajā traukā un netīrā ūdens izliešanu no tumšā trauka. Tiem varam viegli piekļūt paceļot bāzes stacijas augšējo vāku.

Abi ūdens trauki veidoti no izturīgas un viegli kopjamas plastmasas un abos vākos ir iestrādātas gumijas blīves, lai netīrā ūdens smaka neizplatās pa mājokli. No sākuma biju skeptisks par šo sistēmu, taču praksē nav tik traki – trauki ir izturīgi, viegli kopjami un ūdens nenokļūst, kur nevajag. Netīrā ūdens tvertnē ir iestrādāts pludiņš, kas nostopē ūdens ievadi, lai nenopludinātu mājokli.

Pēc aptuveni mēnesi ilgas robota lietošanas šī paplāte izskatījās aptuveni šāda. Zemāk vari redzēt, ka dažas detaļas varam noņemt nost un tad ar lupatiņu varam viegli notīrīt neizjaucamās virsmas. Forši, ka te nekas nav pārlieku samudrīts.

Šādi manā gadījumā izskatās vienas mazgāšanas laikā radītais netīrais ūdens. Tas tiešām ir netīrs un tā tilpums man sanāca ap 600 ml. Kopumā katra tvertne spēj uzturēt sevī līdz 4 litriem ūdens. Xiaomi norāda, ka tīrā ūdens tvertnē ir jālej tikai tīrs ūdens un nedrīkst pievienot nekādus tīrīšanas līdzekļus.

Principā mēs varam robotam nepievērst uzmanību vairākas dienas un tas regulāri gan sūks, gan mazgās grīdas, taču labāk netīro ūdeni izliet biežāk. Tas ir līdzīgi kā automātiskos kafijas aparātus varam iztukšot reizi dažās dienās, kad kafijas biezumi sāk pelēt, bet varam smuki visu sakopt katru dienu un tādējādi nodrošināt mājās tīrību un ierīcei ilgu kalpošanu.

Robota iestatīšana un vadība ar Mi Home lietotni

Šo robotu varam kontrolēt no Mi Home lietotnes, kas pieejama Android un iPhone telefonos. Ja mums jau mājās ir kāds Xiaomi produkts, tad lietotnes darbība nebūs sveša, bet ja šis ir pirmais produkts, tad nāksies izveidot Xiaomi lietotāja kontu un uzsākt lietot šo programmu.

Tajā varam veikt robota sākotnējo iestatīšanu un kontrolēt tā darbību, kā arī aplūkot tīrīšanas sesiju statistiku. Piemēram, attēlos zemāk varam redzēt, ka mēs varam noteikt, kādā režīmā veikt telpu uzkopšanu (ar vai bez mazgāšanas, piemēram), kā arī iestatīt sūkšanas jaudu (praksē tas nozīmē arī trokšņa izmaiņas) un ūdens patēriņu (proti, cik ilgi grīdas žūs). Ar vismitrāko trešā līmeņa mazgāšanu lamināta grīdas ir sausas padsmit minūšu laukā un es neteiktu, ka tās ir pārlieku slapjas.

Tīrīšanas vēstures sadaļā varam redzēt ne tikai tīrīšanas sesijas ilgumu un platību, bet arī iepazīties ar veidu, kā robots braukā pa mājokli. Kā redzam, tās ir diezgan simetriskas kustības.

Iestatījumu sadaļā mēs varam pielāgot to, cik regulāri bāzes stacijā tiek iztukšots robots, cik bieži tas atgriezīsies izskalot lupatiņas un cik ilgu laiku notiks lupatiņu žāvēšana. Tā žāvēšana notiek tā, ka bāzes stacijā griežas kaut kāds ventilators un tā radītā gaisa plūsma žāvē lupatiņas. Tas vajadzīgs tāpēc, lai slapjās lupatiņas nesāktu pelēt un smirdēt. Žāvēšanas troksni var dzirdēt robotam tuvumā, bet blakus istabā tas vairs nav traucējošs.

Lietotne mums arī palīdzēs atcerēties, kad jānomaina aksesuāri. Katram aksesuāram ir kaut kāds paredzamais lietošanas laiks. Nomainām aksesuāru, spiežam pogu Reset un kādu laiku šim vairs nepievēršam uzmanību.

Robotam varam likt izveidot vairākas kartes, kas varētu būt noderīgi apstākļos, kad mūsu mājoklim ir vairāki stāvi vai zonas, kur robots manuāli ir jāpārnes. Tālāk šajās kartēs varam veikt smalkāku sadalījumu pa istabām vai zonām, kā arī atzīmēt apgabalus, kur robotam braukt nevajadzētu.

Ja mājoklī ir paklāji, varam robotu informēt arī par tiem. Robots savas mazgāšanas lupatiņas spēj pacelt 7 mm augstumā, taču, ja paklājs ir vismaz 5 mm augsts, Xiaomi rekomendē Mi Home lietotnē atzīmēt robotam izvairīties no paklājiem.

Starp citu, mēs varam robotam likt vairāk dauzīties ap mēbelēm un citiem šķēršļiem. Iegūsim mazliet tīrāku mājokli, taču riskēsim robotu uzsēdināt uz kaut kādiem šķēršļiem. Testa laikā man robots brauca “Less collision strategy” un ne reizi nekur neiesprūda. Nevaru arī teikt, ka manīju daudz neiztīrītus stūrus. Tāpēc secinu, ka šis ir labs režīms.

Tāpat varam iestatīt bērnu režīmu, kas nobloķē pogas uz paša robota un to tad varēsim vadīt tikai ar mobilo lietotni. Savukārt, ar Remote control varam vadīt robotu, lai tas iztīra kaut kādu noteiktu vietu mājoklī. Protams, varam iebakstīt kartē uz konkrētu istabu/zonu un robots veiks tās uzkopšanu.

Robotu varam koplietot ar citiem mājsaimniecības locekļiem, taču viņiem arī būs jāuzstāda Mi Home lietotne un jāizveido Xiaomi konts. Tāpat varam robotu iekļaut automatizācijas uzdevumos un vadīt ar balsi izmantojot Google Assistant vai Amazon Alexa balss asistentus.

Pati Mi Home lietotne gan varētu būt stabilāka. Piemēram, šodien man tā nedarbojas uz Android telefona un ekrānšāviņus bija jāveic no iPhone.

Robots spēj tiešām labi uzkopt

Kā jau iepriekš minēju, robots pie manis dzīvoklī regulāri darbojas jau vairāk nekā mēnesi un es patiešām redzu, ka tas spēj ļoti labi uzsūkt gružus un veikt grīdu mazgāšanu. Atklāti sakot, mans mājoklis sen nav bijis tik tīrs. Robots ne reizi nav uzkāries vai apstājies darba laikā un neesmu novērojis arī nekādas problēmas ar ūdens noplūdēm. Teorētiski mēs varam likt robotam uzkopt māju katru dienu un iztukšot tā netīrā ūdens un gružu maisu reizi nedēļā, bet praktiski es to neieteiktu darīt. Labāk šim procesam pievērst uzmanību biežāk. Pluss pār vienkāršākiem slapjās uzkopšanas robotiem ir tāds, ka šis pats spēj izmazgāt un izžāvēt lupatiņas. Atceros, ka mana iepriekšējā robota laikos man besīja pēc katras slapjās uzkopšanas ņemt nost lupatiņu, to mazgāt un likt žāvēties. Te viss notiek automātiski un patiešām kvalitatīvi.

Secinājumi: Lielisks tīrīšanas palīgs par labu cenu!

Kā jau esam pieraduši sagaidīt tehniski ļoti spējīgas ierīces, kas nemaksā pārlieku dārgi. Tas izpildās arī Xiaomi Robot Vacuum X20+ gadījumā. Šis robots ne tikai ļauj uz ilgu laiku aizmirst par mājokļa sausos un mitro uzkopšanu, bet arī ir lieliski kontrolējams no mobilās lietotnes un nemaksā pārlieku dārgi. Vēl pirms dažiem gadiem šādas funkcijas nodrošinošs robots maksāja nevis 400-450 eiro, bet stabili uz pusi dārgāk. Ak, ķīnieši! Tā kā robots tiešām ir vienkārši lietojams un lieliski dara savu darbu, es varu to rekomendēt arī jums, dārgie lasītāji!

https://kursors.lv/2024/07/19/xiaomi-robot-vacuum-x20-robotizetas-tirisanas-sistemas-apskats/