X RALPHI INDRAE. Neparastā ekspedīcija.

Didzis Sedlenieks (1963) ir pirmā fantastikas žanra stāstu krājuma “Bohēmijas zaglis” autors latviešu literatūrā, piedāvājot asprātīgas versijas par kosmosa dzīlēm, zemes noslēpumiem, par zināmām un nezināmām civilizācijām, par svešo, kas mīt katrā no mums. Savukārt “X RALPHI INDRAE” ir D. Sedlenieka pirmais romāns, kurā rakstnieks palicis uzticīgs fantastikai, ļaujot lasītājam kopā ar galvenajiem varoņiem ceļot laikā.

Viens no viņiem – sešpadsmitgadīgais Ralfs – ir spiests pamest ierasto vidi, lai vasaras brīvlaikā pēc vecāku vienošanās dotos pie sava tēva, izcilā paleoantropologa Papandreu uz Āfriku. Ralfs jūtas kā visnelaimīgākais jaunietis pasaulē, turklāt pirmajās dienās viņu piemeklē visādas likstas cita pēc citas, līdz viena no tām kļūst liktenīga un ne tikai viņam vien.

 

 

Dzīve fanātisko zinātnieku nometnē puisim tomēr iepatīkas, it sevišķi pēc iepazīšanās ar pārgalvīgo meiteni Indru. Viņi Afaras tuksnesī pilnīgi nejaušā kārtā kļūst par kādas cilvēku priekšteču sugas atklājējiem, un abiem par godu tā tiek nodēvēta par x ralphi indrae.

Drīz vien negaidīta izdevība jauniešus nogādā ļoti tālā pagātnē, kur pašiem ir jāiejūtas pirmcilvēku x ralphi indrae ādā, un sākas piedzīvojumi, par kādiem neviens nebija spējis pat iedomāties. Nu galvenais mērķis viņu bīstamajā eksistencē ir nokļūšana atpakaļ savā 2016. gadā, taču tas nebūt nav viegli, jo apziņa un pašsaglabāšanās instinkts pretojas vienīgajam nosacījumam, lai atgriešanās būtu iespējama. Tāpēc viņu ceļojums senatnē negribēti ieilgst.

Cilvēka senču meklējumi, slepenas tehnoloģijas, apbrīnojami notikumi aizvēsturē un tagadnē, ķermeņu aizgūšana, gūsts citplanētiešu gaisakuģī, jūtas, kuras rada un spēcina kopīgi pārdzīvojumi, un vēl daudz kas cits izlasāms D. Sedlenieka jaunajā aizrautīgajā romānā.

http://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/101400-x_ralphi_indrae_neparasta_ekspedicija.html

Iespaidi.

Noformējums. jau klasiskais "Zvaigznes ABC" stils, pēc kura jau var pazīt fantastiku. Lielākoties - latviešu. Neapšaubāmi kolāža, jo putns ir krietni lielāks par to, kas aprakstīts grāmatā. Nezināmais agregāts - mākslinieka fantāzija. Taču iespads no visa - patīkams.

Pats stāsts adresēts jaunāka vecuma tīņiem klasiskā piedzīvojumu manierē. Viegli lasāms, piedzīvojumi galvu reibinoši. Vairāk gan uzzinām tikai par galvenā varoņa iekšējo pasauli. Par citiem varoņiem ko uzzinām epizodiski. Tik īsā formātā tas nebūtu nekas traks, jo visas norādes uz to, ka tā ir seriāla pirmā grāmata. Tātad, stāsts par to, kā izlutināts un paštaisnīgs pusaudzis pārvēršas par lēmumus pieņemt spējīgu, citus cienošu cilvēku un par to, kā viņu piemeklē pirmā mīla, kas turklāt vēl izrādās laimīga.

Stāstā apvienotas tādas populāras tēmas kā ceļojumi laikā (nedaudz sarežģītākā veidā, jo ceļo tikai apziņa) un paleokontakts. Par spīti fantastikai, varoņi un lasītāji uzzina daudz jauna par vēsturiskie atklājumiem arheoloģijā, slaveno "pirmmāti" Lūsiju un pirmcilvēku dzīvi.

Lai gan tamlīdzīgas grāmatas, tieši pusaudžu auditorijai (atceramies, kaut vai Hainlainu) fantastiku ieredzētākās zemēs ir iznākušas jau sen, latviešu fantastikā tieši šāda griezuma grāmatu praktiski nav. Lielāka aizraušanās rakstniekiem ir bijusi ar fantāzijas žanriem. Kādreiz šāda tipa literatūru, kā "neparastā ekspedīcija", mēdz saukt par populārzinātnisko fantastiku. Tas ir, sekojot varoņu piedzīvojumiem, lasītājs uzzina ko jaunu par esošiem zinātnes sasniegumiem.

No krievu žurnāla "Jesļi": "...bez fantastikas... nav nākotnes. Nav un nebūs inovāciju ekonomikas, tālejošu atklājumu, globālas konkurentspējas. Visam tam ir nepieciešama jaunatne, kurai ir varens iztēles resurss. Kam ir ceļojumu pieredze pa iedomātām pasaulēm. Kurš nav lasījis fantastiku - nesāks domāt par starpplanētu lidojumiem..."

Labas grāmatas pazīme ir tā, ka to ar interesi var lasīt arī cita vecuma pārstāvji. Šoreiz tas ir šāds gadījums, runājot tieši par spriedzes fantastiku. Viegli lasāma grāmata, kas neatbaida ar dziļi psiholoģiskiem momentiem.

Vērtējums - laba grāmata, ko pēc gada var pārlasīt vēlreiz.

P.S. Ko tas nozīmē? Mana vērtējumu sistēma pēc bērnības pieredzes ir tāda:

1) grāmatas, ko iesāku lasīt, bet tā arī nepabeidzu;

2) grāmatas, ko var izlasīt vienu reizi;

3) grāmatas, ko var pārlasīt pēc kāda laika;

4) grāmatas, ko pēc izlasīšanas tūlīt pat rodas vēlēšanās lasīt vēlreiz;

5) grāmatas, ko nav vēlēšanās lasīt.

Tas nenozīmē, ka kādā no šīm 5 kategorijām nav labu grāmatu, vienkārši tas atspoguļo manu interešu loku lasīšanā.