Jaunākajā “Work Trend Index” ziņojumā secināts, ka darba dinamika ir pieaugsi ātrāk, nekā cilvēki tam spēj sekot līdzi, un tas devis grūdienu inovācijām. Nākamās paaudzes mākslīgajam intelektam (MI) ir potenciāls būtiski atvieglot cilvēku darbu. Lielākie ieguvēji šajā procesā būs organizācijas un uzņēmumi, kas MI sniegtās iespējas sāks izmantot pirmie, tādējādi mainot tradicionālo darba ciklu, palielinot darbinieku radošumu un produktivitāti.
“Šī jaunā mākslīgā intelekta paaudze būs kā zāles pret smagu darbu un atraisīs radošumu,” saka Microsoft valdes priekšsēdētājs un izpilddirektors Satya Nadella. “Ar MI darbināmiem rīkiem ir milzīga iespēja palīdzēt mazināt tā dēvēto digitālo parādu, pilnveidot MI spējas un atbalstīt darbiniekus.”
Jaunākajā “Work Trend Index” ziņojums arī apkopo trīs galvenās atziņas biznesa līderiem, kas vēlas izprast un MI savā uzņēmumā ieviest atbildīgi:
- Digitālais parāds bremzē inovācijas. Digitālais parāds ir realitāte mums visiem: datu, e-pasta un tērzēšanas sarunu apjoms ir pārsniedzis mūsu spēju to visu apstrādāt. Tomēr pastāv iespējas esošo komunikāciju padarīt produktīvāku. Katra minūte, ko cilvēki pavada, tiekot galā ar šo digitālo parādu, ir minūte, kas nav veltīta radošam darbam. 64% darbinieku ziņo, ka viņiem nepietiek laika un enerģijas, lai paveiktu savu darbu, un šie paši darbinieki arī 3,5 reizes biežāk apgalvo, ka saskaras ar grūtībām būt novatoriskiem vai stratēģiski domājošiem. Kā rāda Microsoft apkopotie dati, no visa laika, ko vidusmēra lietotājs pavada Microsoft 365, 57% tiek tērēts saziņai un tikai 43% radošam darbam.
- Vienā komandā darbinieki un MI: mākslīgā intelekta potenciāls darba atvieglošanā bieži vien neatsver pašu darbinieku bažas par darba zaudēšanas iespēju, taču vadītāju mērķis ir darbiniekus atbalstīt, nevis aizstāt. Kā rāda Work Trend Index dati, 49% cilvēku atzīst, ka ir noraizējušies, ka mākslīgais intelekts aizstās viņu darbu. Vienlaikus, 70% atklāj, ka būtu gatavi MI deleģēt pēc iespējas vairāk sava darba, lai darba slodzi tādējādi mazinātu. Savukārt pētot noskaņojumu uzņēmumu un iestāžu vadītāju vidū, atklājas, ka vadītāji divtik bieži saka, ka MI vērtību saredz produktivitātes celšanā, pretstatā darbinieku skaita samazināšanai.
- Mākslīgais intelekts vajadzīgs katram darbiniekam. Tendences rāda, ka jaunas pamatkompetences, piemēram, uzvedņu iestatīšana darbam ar mākslīgā intelekta rīkiem, būs nepieciešamas katram darbiniekam, ne tikai MI ekspertiem. 82% jau tagad prognozē, ka mākslīgā intelekta laikmetā darbiniekiem būs nepieciešamas jaunas prasmes. Šīs tendences vērojamas arī profesionālajā sociālajā tīklā LinkedIn, kur darba vietu skaits, kuru darba aprakstā minēts mākslīgā intelekta modelis GPT, šī gada martā, salīdzinot ar situāciju gadu iepriekš, ir palielinājies par 79%. Tas rāda, ka šīs jaunās, pieprasītās un uz MI orientētās prasmju kopas ietekmēs jebkuru profesionālās dzīves aspektu, sākot no CV un darba sludinājumiem līdz praktiskam darbam.
“Darba temps un apjoms ir eksponenciāli palielinājies un pārsniedz cilvēku spēju tam sekot līdzi,” saka Jared Spataro, Microsoft modernā darba un biznesa lietojumprogrammu nodaļas viceprezidents. “Pasaulē, kurā jaunrade ir jaunā produktivitāte, digitālais parāds ir kas vairāk nekā neērtības — tas apdraud inovācijas. Nākamās paaudzes MI atvieglos darba vezumu un dos iespēju koncentrēties tikai uz darbu, kas ir svarīgs.”
Lai atbalstītu uzņēmumus mākslīgā intelekta laikmetā, Microsoft šonedēļ izziņojis Microsoft 365 Copilot agrīnās piekļuves programmu 600 uzņēmumiem visā pasaulē, kas darbosies pēc ielūgumu principa. Jau drīzumā Microsoft 365 Copilot un Microsoft Viva tiks pievienotas šādas jaunas iespējas:
- Copilot in Whiteboard padarīs Microsoft Teams sanāksmes un prāta vētras radošākas un efektīvākas. Izmantojot sarunvalodu, lietotājs var lūgt Copilot ģenerēt idejas, sakārtot idejas pēc tematikas, izveidot dizainus, kas idejas atdzīvina, un apkopot darba tāfeles saturu;
- Integrējot DALL-E, OpenAI attēlu ģeneratoru, Copilot programmā PowerPoint, lietotāji varēs lūgt Copilot izveidot pielāgotus attēlus viņu radītā satura atbalstam;
- Copilot programmā Outlook piedāvās padomus un ieteikumus uzlabojumiem attiecībā par saziņas skaidrību, noskaņojumu un toni, lai palīdzētu lietotājiem rakstīt efektīvākus e-pasta ziņojumus un sazināties pārliecinošāk;
- Programmā OneNote Copilot izmantos uzvednes, lai izstrādātu plānus, ģenerētu idejas, izveidotu sarakstus un sakārtotu informāciju, kas lietotājam palīdzēs atrast visu vajadzīgo;
- Copilot programmā Viva Learning liks lietā dabiskas valodas tērzēšanas saskarni, lai palīdzētu lietotājiem izveidot personalizētu mācību plānu, tostarp izstrādāt prasmju uzlabošanas scenārijus, atklāt atbilstošus mācību resursus un ieplānot laiku apmācībām.
Lai palīdzētu ikvienam lietotājam sagatavoties mākslīgajam intelektam, Microsoft ievieš arī Semantic Index for Copilot — jaunu funkcionalitāti, ko uzņēmums iesaka ieviest jebkuram Microsoft 365 E3 un E5 lietotājam.