Viktori Epltoni. Toms Svifts un viņa dēls, piedzīvojumi gadsimta garumā

Toms Svifts (angļu: Tom Swift) — tāda paša nosaukuma pusaudžiem paredzētas grāmatu sērijas varonis zinātniskās fantastikas un piedzīvojumu žanrā, kas Amerikas Savienotajās Valstīs tiek izdota kopš 20. gadsimta sākuma. Sākotnēji Toms Svifts ir jauns ģēnijs, kurš pirms laika, kad tas patiešām notika, izstrādā izgudrojumus: motocikls ar turbīnas motoru, motorlaiva, dirižablis, elektriskais lielgabals, fototelefons utt

Parādīšanās

Grāmatas par atjautīgo izgudrotāju parādījās pēc Edisoniādes žanra popularitātes pieaugšanas. Pirmās grāmatas par Tomu Sviftu 1910. gadā izdeva Stratemeyer Syndicate, kas specializējas literatūrā bērniem un pusaudžiem. Varoņa tēlu izgudroja izdevniecības dibinātājs Edvards Stratemejers. Pie grāmatām strādāja autoru grupa ar kopīgu pseidonīmu Viktors Apletons, ieskaitot pašu Edvardu Stratemeijeru un viņa meitu Harietu. Šī neeksistējošā rakstnieka vārds tika izmantots visās turpmākajās sērijās. Nosaukums "Tom Swift" pirmo reizi parādās īsrakstā Toms Reportieris; Vai arī Spilgta zēna izmantošana ”(1903), ko izstrādājis Stratimajers.

Pirmā grāmatu sērija tika izdota no 1910. līdz 1941. gadam, un tai ir 40 sējumi.

Otrajai grāmatu sērijai ir 33 sējumi. 1954. gadā Harieta Adamsa Stratmeijere izveidoja Tomu Sviftu, jaunāko, pieauguša izgudrotāja dēlu, un izdeva grāmatas ar pseidonīmu Viktors Appletons II. Tekstus rakstīja arī citi rakstnieki. Otrās sērijas grāmatu sižeti ir līdzīgi oriģinālās sērijas sižetiem - Toma Svifta zinātniskajiem un tehniskajiem atklājumiem un izgudrojumiem, kā arī visa veida ar tiem saistītajiem piedzīvojumiem. Sērija tika izlaista līdz 1971. gadam.

Trešā sērija (1981-1984) ir veltīta Toma Svifta jaunākā ceļojumam kosmosā, un tajā ir 11 sējumi. Tiesības uz varoni piešķīra arī izdevniecībai «Simon & Schuster», līdzās „Stratemeyer”. Jaunā izdevniecība vēlāk izlaida divas nākamās sērijas.

Ceturtajā sērijā, 1991. – 1993., Ir 13 sējumi un Toms Svifts Jaunākais tiek atgriezts uz Zemes.

Piektajā sērijā "Toms Svifts, jaunais izgudrotājs" (kopš 2006. gada) ir pusducis grāmatu.

Grāmatas par Toma Svifta piedzīvojumiem ārpus ASV ir tulkotas un izdotas norvēģu, franču, islandiešu un somu valodā.

Varonis

Vāka no vienas grāmatas par Toma Svifta jaunākā piedzīvojumiem (1961)

Toms ir dabas ģēnijs ar vispārēju izglītību, kuru radījis Henrija Forda, Tomasa Edisona, Glena Kērtisa piemērs.

Jūs varat izsekot tam, kā Toma Svifta izgudrojumu būtība mainās līdz ar zinātnes progresu: ja pirmajā sērijā viņš izgudro bezvadu sakarus un lidojošus transportlīdzekļus, tad pēdējie ir veltīti mūsdienu zinātnes sasniegumiem (kosmosa tehnoloģija, kibernētika, gēnu inženierija, nanotehnoloģijas). Daudziem Toma Svifta izgudrojumiem ir reāli prototipi (Čārlza Pārsona dimantu sintēze) vai paredzamā tehnoloģiskā attīstība. Piemēram, Toms Svifts un viņa fototelefons (angļu valodā) tika publicēti 1912. gadā, un ideja sūtīt attēlus pa tālruni sāka attīstīties 1925. gadā; 1912. gada grāmatā Toms Svifts un viņa vedņa kamera ir aprakstīta pārnēsājamas videokameras ideja, kas tiks apspriesta tikai kopš 1923. gada.

Ietekme

1914. gadā Edvards Stratemeijers plānoja uzņemt filmu par Tomu Sviftu, taču šis un vēlākie projekti netika īstenoti. 1946. gadā Amerikas Savienotajās Valstīs radio tika pārraidīti grāmatu lasījumi. Toms Svifts tiek dēvēts par iedvesmas avotu vairākiem izgudrotājiem, zinātniekiem un rakstniekiem: Raimondam Kurcveilam, Robertam Heinleinam, Aizekam Azimovam, Stīvam Vozņakam. Grāmatas "Vējiem līdzi" autore Mārgareta Mičela atzina, ka bērnībā lasījusi grāmatas par Tomu Sviftu. Toma Svifta pieminējumus bieži var atrast amerikāņu rakstnieku grāmatās: it īpaši Reja Bredberija un Stīvena Kinga darbos.

Grāmatu par Tomu Sviftu literārais stils tiek vērtēts ar apstākļa vārdiem, kas 20. gadsimta 50. un 60. gados radīja vārdu "ātrs" veidu, pateicoties grāmatām par Sviftu raksturīgajam dialoga stilam:

“Mums jāskrien! - ātri teica Toms Svifts."

"Es tikko izgudroju jauna veida spuldzi," starodams sacīja Toms Svifts."

Apdullināšanas ieroča nosaukumu "Taser" pēc darba "Toms Svifts un viņa elektriskā šautene" («Tom Swift and His Electric Rifle» 1911) sākumburtiem devis izgudrotājs Džeks Cover, izrunas atvieglošanai pievienojot savienojošo patskaņu: Taser.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%BE%D0%BC_%D0%A1%D0%B2%D0%B8%D1%84%D1%82

Toma Svifta grāmatu saraksts

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Tom_Swift_books

Toma Svifta Vecākā mājaslapa

http://www.tomswift.info/homepage/oldindex.html

Toma Svifta Juniora mājaslapa.

http://www.tomswift.info/homepage/index.html

Toma Svifta jauns sākums.

http://tomswift.net/ts6.htm

Edward Stratemeyer

Edward L. Stratemeyer (1862. gada 4. oktobris - 1930. gada 10. maijs) bija amerikāņu izdevējs, bērnu daiļliteratūras rakstnieks un Stratemeyer Syndicate dibinātājs. Viņš bija viens no visražīgākajiem rakstniekiem pasaulē, pats saražojot vairāk nekā 1300 grāmatas, pārdodot vairāk nekā 500 miljonus eksemplāru. Viņš arī izveidoja daudzas plaši pazīstamas izdomātas grāmatu sērijas pusaudžiem, tostarp The Rover Boys, The Bobbsey Twins, Tom Swift, The Hardy Boys un Nancy Drew sērijas, no kurām daudzas tika pārdotas miljoniem eksemplāru un joprojām tiek publicētas šodien. Par Stratemeyer mantojumu Fortune rakstīja: "Tas kā eļļai bija Rokfellers, literatūrai bija arī Stratemeyer."

Lietojis pseidonīmus: Victor AppletonRalph BonehillFranklin W. DixonLaura Lee HopeCarolyn KeeneRoy Rockwood un Arthur M. Winfield.

Biogrāfija

Stratemeijers piedzima jaunākais no sešiem bērniem Elizabetē, Ņūdžersijā, Henrijam Jūlijam Stratemeijeram, tabakas tirgotājam, un Annai Zīgelei. Viņi abi bija no Hanoveres, Vācijā, 1837. gadā imigrēja uz ASV. Lai gan viņi bija vācieši, viņš un viņa brāļi un māsas bija izglītojušies angļu valodā un savā starpā runāja angliski.

Pieaugot, Edvards lasīja tādus rakstniekus kā Horatio Alger un William T. Adams, kuri rakstīja mīļās pasakas par čaklo jauno amerikāni. Šie stāsti viņu ļoti ietekmēja. Pusaudža gados Stratemeijers sava tēva tabakas veikala pagrabā vadīja pats savu iespiedmašīnu, izdalot skrejlapas un brošūras starp draugiem un ģimeni. Tie ietvēra stāstus ar nosaukumu The Newsboy's Adventure un The Tale of a Lumberman. Pēc vidusskolas beigšanas viņš devās strādāt uz tēva veikalu. Tikai 26 gadu vecumā 1888. gadā Stratemeijers pārdeva savu pirmo stāstu Viktora Hortona ideju populārajam bērnu žurnālam Golden Days par 76 ASV dolāriem - vairāk nekā sešas reizes pārsniedz vidējo nedēļas algu tajā laikā.

Stratemeijers 1890. gadā pārcēlās uz Ņūarku, Ņūdžersijā un atvēra papīra veikalu. Viņš vadīja savu veikalu, turpinot rakstīt stāstus ar pseidonīmiem. Viņš varēja rakstīt daudziem žanriem, ieskaitot detektīvromantiskos romānus, vesternus un seriālus, kas parādījās laikrakstos. 1893. gadā Stratemeijers tika nolīgts populārā dimetānnaftalīna romānu rakstnieka Žilberta Patena darbā, lai viņš rakstītu un rediģētu rakstus Street & Smith publikācijām Good News.

1894. gadā viņš izdeva savu pirmo pilnvērtīgu grāmatu Ričarda Dare's Venture, kas bija pirmā viņa sērijā Bound to Succeed. Tas saturēja autobiogrāfiskus datus un bija līdzīgs Aldžera stāsta formai no skrandām līdz bagātībai.

1899. gadā Horatio Aldžers uzrakstīja Stratemejeram kā Labo vēstu redaktoram, lūdzot pabeigt vienu no viņa rokrakstiem. Tajā laikā Aldžeram bija slikta veselība. Kad tajā pašā gadā vēlāk Aldžers nomira, Stratemeijers turpināja rediģēt un pabeigt vairākas citas Aldžera grāmatas. Tajā pašā gadā pēc Aldžera nāves Stratemejers uzrakstīja un publicēja The Rover Boys, kas kļuva par ārkārtīgi populāru sēriju klasiskā dime romānu garā. Rover Boys tika aprakstīts kā "Edvarda Stratemeijera pirmā ļoti veiksmīgā sērija; katram sējumam bija priekšvārds no paša Edvarda Stratemeijera, pateicoties saviem lasītājiem un reklamējot citas grāmatas. Ir vispāratzīts, ka Stratemejers ir sarakstījis visas grāmatas." Viņš teica, ka šī sērija bija viņa personīgais favorīts.

Stratemejers 1905. gadā izveidoja Stratemeijera sindikātu un nolīga žurnālistus stāstu rakstīšanai, balstoties uz viņa idejām. Viņš maksāja viņiem vienotu likmi par katru grāmatu un paturēja romānu autortiesības.

Personīgā dzīve

1891. gada 25. martā viņš apprecējās ar Ņūarkas uzņēmēja meitu Magdalēnu Van Kempu. Pārim bija divas meitas: Harriet Stratemeyer Adams (1892–1982) un Edna C. Squier (1895–1974), kuras abas vēlāk pārņēma topošo Stratemeyer sindikātu.

Stratemeijers baudīja brīvo dabu un bieži kopā ar ģimeni ik gadu veica vasaras braucienus uz Lielajiem ezeriem, Džordža ezeru un Šamplaina ezeru. Viņi ceļoja līdz rietumu krastam un Josemitei. Pazemīgs vīrietis, viņš nekad nav meklējis sabiedrības uzmanību un dod priekšroku dzīvot privātu un klusu dzīvi kopā ar ģimeni viņu mājās N. 7. ielā Ņūarkas Roseville posmā. Viņa attiecības ar meitām tika raksturotas kā "siltas", un viņa meita Harieta atgādināja, ka augot, tā bija dzīvespriecīga atmosfēra.

Stratemeijers bija Roseville Athletic Club un Ņūdžersijas Vēstures asociācijas biedrs.

Stratemejers mira 67 gadu vecumā Ņūarkā, Ņūdžersijā 1930. gada 10. maijā no lobāras pneimonijas un tika apglabāts Evergreen kapsētā Hillside, Ņūdžersijas štatā. 1930. gada 12. maijā, divas dienas pēc viņa nāves, New York Times ziņoja, ka viņa sērijas Rover Boys sērijas "pārdošanas apjoms pārsniedz 5 000 000 eksemplāru"

https://en.wikipedia.org/wiki/Edward_Stratemeyer

Citi, pazīstamākie seriāla autori.

Stretmeijera meita.

https://en.wikipedia.org/wiki/Harriet_Adams

Hovards Geriss.

https://en.wikipedia.org/wiki/Howard_R._Garis

Debra Doila ar vīru Džeimsu Makdivitu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Debra_Doyle un https://en.wikipedia.org/wiki/James_D._Macdonald

Ferguss Gvinpleins Makintairs.

https://en.wikipedia.org/wiki/F._Gwynplaine_MacIntyre

Roberts Vārdmens

https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_E._Vardeman

Victor Appleton bija visas franšīzes pseidonīms, ko lietoja Stratemeyer Syndicate un tā pēcteči, kas bija tik pazīstami, ka tos asociēja ar Tom Swift sērijas grāmatām.

Ar Victor Appleton vārdu tika asociētas šādas sērijas:

Kontrakta autori šīm grāmatām, ko viņi rakstīja ar vārdu "Victor Appleton" bija: James Duncan Lawrence, Howard Roger Garis, John W. Duffield, W. Bert Foster, Debra Doyle with James D. MacdonaldF. Gwynplaine MacIntyreRobert E. Vardeman, Thomas M. Mitchell.

https://en.wikipedia.org/wiki/Victor_Appleto