Vienpadsmit neparasti fakti par Brūsu Lī.

1. Ģimenē Brūsam bija iedevuši sieviešu vārdu.

Ģimenē Brūsam iedeva sieviešu vārdu ''Mazais brīnums''.

Vecāki nesauca viņu par Brūsu. Viņi dēvēja viņu par Sai Fon - mazo brīnumu. Sieviešu vārdu vecāki izvēlējās tīšām, jo bija pārliecināti, ka ļaunie gari nemīl, ka viņu ģimenē ir zēni (viņu pirmdzimtais - puisēns nomira bērnībā). Tāpēc viņi ticēja, ka, iedodot Brūsam sievietes vārdu, izdosies piemānīt demonus un saglabāt viņam dzīvību.

 

 

Vārdu Brūss viņam iedeva medmāsa Sanfrancisko Džeksonstrītas slimnīcā, kurā viņš piedzima (tajā laikā Brūsa tēvs ceļoja ar teātra trupu). Medmāsa nodomāja, ka, iedodot bērnam angļu vārdu, vieglāk būs iegūt amerikāņu dzimšanas apliecību (tā no dzimšanas Brūss kļuva par amerikāni un viņam nekad nav bijusi cita pilsonība).

[Te gan jāsaka, ka citos avotos, piemēram, http://www.kino-tv-forum.ru/publ/aktery/brjus_li_li_jun_fan/2-1-0-18 ir sniegta savвdвka informвcija, pirmais vвrds Li Junfans, arо Li Dюanfans, kas nozоmзjot — ''atgriezies atpakaп'' — t.p.]

2. Daļēji Brūss Lī bija vācietis.

Brūss Lī nebija 100% ķīnietis: viņā tecēja arī vācu asinis (viņa vectēvs pa mātes līniju bija pa pusei vācietis).

3. Brūss Lī nav zaudējis nevienu cīņu?

Īstenībā, vienu cīņu viņš ir zaudējis: kad viņam bija 13 gadi. Tieši šis zaudējums ierosināja viņu studēt cīņas mākslu pie meistara Vin Čuna (Wing Chun) ar iesauku Jipmens Мэн (Yip Man). Pēc tam, kad citi audzēkņi uzzināja, ka viņš nav tīrasiņu ķīnietis, viņi pieprasīja, lai viņš pārstāj trenēties kopā ar viņiem. Skolotājs bija spiests nodarboties ar viņu individuāli.

4. Brūss Lī slikti mācījās.

Mācības Brūsu Lī neinteresēja vispār. Beidzis sākumskolu, Brūss iestājas La Salle College - vidusskolā angliski runājošiem zēniem Koulunas pilsētā, Honkongā. Skolā viņš pastāvīgi iekūlās visādās nepatikšanās un tika no tās izslēgts par sliktu uzvedību.

Pat pēc tam, kad viņu pārcēla uz citu skolu, Bŗūss turpināja iesaistīties ielu kautiņos.

5. Brūss Lī lieliski dejoja un boksējās.

Brūss mācījās dejot tikpat cītīgi, kā kaujas mākslām: viņš lieliski dejoja, 1958. gadā, 18 gadu vecumā viņš uzvarēja Honkongas ča-ča-ča čempionātā! Brūs arī lieliski boksējās: tajā pašā gadā viņš uzvarēja arī boksa čempionātā - protams, ar nokautu!

6. Brūss Lī studēja filozofiju.

Brūss Lī nebija tikai muskuļu maiss bez smadzenēm. Viņš apmeklēja Vašingtona universitāti, kur studēja filozofiju, konkrēti: divcīņu filozofiskos principus. Kā jau var iedomāties, arī koledžā Brūss piestrādāja ar to, ka pasniedza cīņas mākslas. Vēlāk viņš mācības pameta un atvēra pats savu cīņas mākslu skolu.

7. Gribat cīnīties ar Brūsu Lī? Piesitiet ar kāju pie zemes!

Pēc tam, kad Brūss Lī kļuva slavens, daudzi domāja, ka spēs viņu pieveikt - viņi nāca viņam klāt, piesita ar pēdu pie zemes (tas simbolizēja izaicinājumu) un metās uzbrukumā! Nu, varbūt, ne tik burtiski, tomēr Brūss noteikti pievilka visādus psihus, kas centās pierādīt, ka viņi ir labāki.

Reiz to centās izdarīt arī viens no filmas statistiem. Brūss kustējās tik ātri, ka puisis pat nespēja viņam pieskarties. Tad Brūss pats noķēra viņu ''pienagloja'' pie sienas un ar veselu sitienu krusu satrieca viņu. Per nekaunību Brūss varēja statistu arī atlaist, taču tas nebija viņa stilā. Viņš deva paraugstundu un parādīja, cik daudz vēl puisim jāpilnveido sevi!

8. Brūss Lī bija stiprs

1964. gadā Brūsu uzaicināja uz karate čempionātu Longbīčā, Kalifornijā. Tur viņš demonstrēja savu slaveno ''Collas sitienu'' - pārsteidzoša spēka sitienu no collas attāluma, pēc kura pretinieks krita gar zemi, atsviests atpakaļ. Bobs Beikers, kas šo sitienu saņēma, atceras, ka viņam vajadzēja paņemt nākošo dienu brīvu, jo sāpes esot bijušas nepanesamas.

...un ātrs!

Daudzas filmas ar cīņas mākslas meistaru piedalīšanos speciāli paātrināja, lai cīņas izskatītos ātrākas, tikai ne Brūsa Lī filmas. Viņš kustējās tik ātri, ka normālais lentas ātrums - 24 kadri sekundē - bija par lēnu, ar to nepietika, lai nofilmētu visu kustību, tāpēc viņu nācās filmēt ar ātrumu 32 kadri sekundē, bet pēc tam palēnināt filmu, lai skatītāji varētu visu redzēt.

9. Brūss Lī pret Čaku Norisu, kurš uzvarēs?

Viena no slavenākajām Brūsa Lī cīņām bija duelis ar Čaku Norisu filmā ''Drakona atgriešanās'', te lieliski redzams, cik ātrs ir Brūss. http://www.youtube.com/watch?v=bqzQ2qrtBeg&feature=player_embedded#at=105

10. Brūsa Lī līķis tiek filmēts viņa pēdējā filmā!

Brūss nomira pēkšņi, filmas ''Nāves spēle'' uzņemšanas laikā. Ko dara studija? Viņi pārraksta scenāriju tā, it kā Brūsa varonis imitē paša nāvi, lai noslēptos no mafijas, un izmanto reālo ainu no Brūsa bērēm, ieskaitot atklātā zārka tuvplānus, kuros redzama viņa iebalzamētā seja. Un visu to ievieto filmā!

11. Filma ''Zaļais sirsenis'' 2011. gadā ir tāda paša nosaukuma 1966. gada filmas sikvels. Šajā filmā galvenā varoņa palīgu - ķīnieti tēlo Brūss Lī.

 Oriģinālu lasiet šeit