Fotogrāfijas pirmpublicējumu pavadīja paraksts: "Ādolfs Hitlers, vācu patriots (..) stāv mirdzošām acīm pūļa vidū."
Attēls kļuva par nacistu propagandas iecienītu instrumentu, un turpmāk to papildināja tādi paraksti kā: "Ādolfs Hitlers - cilvēks no tautas."
Hofmans, kurš bija viens no nacistu žurnāla "Illustrierter Beobachter" dibinātājiem un galvenais tā apgādātājs ar ilustrācijām, vienmēr apgalvojis, ka viņš Hitleru atradis, pateicoties nejaušībai. 1929.gadā nākamais "fīrers" apmeklējis fotogrāfa darbnīcu un pastāstījis, ka piedalījies mītiņā Odeona laukumā.
Tad Hofmans sameklējis attēla negatīva plati, kuru iepriekš gatavojies izmest, un atradis tajā redzamo nacistu līderi.
"Man vajadzēja meklēt ļoti īsu laiku - kāds te stāv, jā, tas ir viņš, viņa pāri pierei krītošie mati," savulaik stāstīja Hofmans. "Viņa seja nevar maldināt, tas ir viņš."
Līdz šim Hitlera galma fotogrāfa versija tika pieņemta kā fakts. Uzņēmums ar nākamo "fīreru" Odeona laukumā pārpublicēts neskaitāmas reizes gan laikrakstos, gan Hitlera biogrāfijās, gan skolas grāmatās, gan akadēmiskos pētījumos.
Taču pats svarīgākais, Krūmeihs Hofmaņa arhīvā, kas joprojām atrodas Bavārijā, atradis citu šīs pašas fotogrāfijas versiju. Tajā Hitlera raksturīgā uz pieres krītošā matu šķipsna izskatās pilnīgi savādāk, kas varētu liecināt par fotogrāfijas retušēšanu.
Tajā pašā laikā fotogrāfijas negatīva plate tā arī nav atrasta.
Krūmerihs izpētījis arī citas 2.augusta mītiņa fotogrāfijas, kas atrodamas gan arhīvos, gan laikrakstos un grāmatās. Viņš konstatējis, ka citās fotogrāfijās, kas uzņemtas no citiem skatpunktiem, tostarp arī Hofmana izdarītos uzņēmumos, Hitlers nav saskatāms.
Slavenā fotogrāfija aplūkojama arī izstādē "Hitlers un vācieši: Nācija un noziegums", kura piektdien tiek atklāta Berlīnes Vācu vēstures muzejā.
LETA