Urālos atrasts pasaulē senākais aļņa geoglifs

DELFI Izklaide, 25. septembris 2012

geoglifs_html_m13b33be9Krievijas Urālu kalnu dienviddaļā atrasts, iespējams, pasaulē senākais un lielākais aļņa geoglifs - milzīga zīme, kura uz zemes virsmas izveidota ar akmeņu, iežu un citu izturīgu materiālu palīdzību vairāku kilometru rādiusā (attēlā).

 

 

Jaunākie arheoloģiskie pētījumi liecina, ka Urālos atrastais geoglifs ir piecus līdz astoņus tūkstošus gadus vecs - tātad senākais šāda veida attēls, kāds jebkad atrasts uz Zemes. Tas ir arī vienīgais Krievijā tik liela apjoma zīmējums dabā.

Noslēpumaino figūru atklāja Čeļabinskas apgabala Satkinskas rajonā. Pirmatklājēja gods pieder vietējam novadpētniekam Aleksandram Šestakovam, kurš tobrīd nodarbojās ar vietējā nacionālā parka labiekārtošanu.

Milzīgais aļņa attēls klāj visu 860 metrus augsto Zjuratkula pakalna nogāzi. Šetakovu jau sen interesēja, no kurienes radušies šim reģionam neraksturīgie akmens bluķi. Atbildi uz šo jautājumu pētnieks ieguva uzreiz pēc satelīta uzņemto attēlu apskatīšanas - uz tiem skaidri iezīmējās aļņa aprises.

Vēsturnieki pagaidām nevar pateikt, kāda tieši tautība apdzīvoja šo rajonu senatnē. Ne viss ir noskaidrots arī par pašu ar akmeņiem izlikto aļņa figūru. Piemēram, daži akmens bluķos sastopamie minerālu paveidi nekad nav konstatēti šajā reģionā.

Arī figūras izveidošana senajiem cilvēkiem bija neiedomājami smags darbs. Akmeņi ir ne tikai iespiesti un iesisti zemes virskārtā, bet arī savā starpā savienoti ar māliem un no vienas puses notēsti plakani.

Šāda rīcība daļai pētnieku liek piesaukt ārpuszemes civilizāciju palīdzību. Turklāt arheologi atraduši tikai cērtes, kuras nekādā gadījumā nevarēja tikt izmantotas akmens apstrādei, tāpēc pētījumu darbs turpināsies.

Oriģinālu lasiet šeit