“Tumsas detektīvi”

Rīgas viļņi, 26.02.2024.

Raidījumu cikls

Latvijas profesionālākie paranormālo aktivitāšu izmeklētāji dosies aizraujošās ekspedīcijās, lai fiksētu iespējamo paranormālo parādību klātbūtni gan vēsturiskos objektos, gan citās, tostarp plašākai sabiedrībai nezināmās, vietās, kurās novērotas aizdomīgas un racionāli izskaidrojamas norises.

“Tumsas detektīvi” [Dagnis, Dans un Pēteris] ir Latvijas vienīgā profesionālā patanormālo parādību izmeklētāju apvienība, kas pazīstama kā “ECHOHAUNTED” jeb “ECHO”. Ar rēgu pasaules pētniecību viņi nodarbojas jau piecus gadus, un viņu atklājumiem “YouTube” kanālā, kā arī sociālajos tīklos ar aizrautību seko līdzi tūkstošiem fanu. Par pieredzi saskarsmē ar citu realitāti puišiem ir atšķirīgi viedokļi un pieredzes, kas viņu savstarpējo dinamiku un sadarbību izmeklējumos padarīs īpaši interesantu tās vērotājiem. Savos izmeklējumos detektīvi izmanto profesionālu, starptautiski atzītu un nozarē plaši izmantotu aparatūru. Piemēram, “Spiritbox” ir ierīce, kas, skenējot radiofrekvences, ļauj sadzirdēt frāzes un vārdus, kas tiek uzskatīti par garu audiokomunikāciju. Ar elektromagnētiskā lauka mērītāja palīdzību iespējams pārbaudīt, vai rēgu klātbūtne spēj izraisīt vidē enerģētiskas svārstības. Izmeklējumi notiek vēlu naktīs un aklā tumsā, tāpēc filmēšana tiek veikta ar nakts redzamības kamerām.

Raidījuma vadītājs it skatītāju iemīļotais aktieris un režisors Mārtiņš Vilsons, kura vadībā apmeklēsim Latvijas spokainākās vietas. Kā atzīst Mārtiņš, garu pasaules tēmas viņam ir tuvas: “Mums visiem jāsaprot – ir lietas, kas ir aptveramas, un ir lietas, kuras izprast un aptvert nav vienkārši. Bet tas nenozīmē, ka tās nav. Ja cilvēkam ir slikta redze un viņš kaut ko nevar saskatīt, tas nenozīmē, ka objekts, kuru šis cilvēks neredz, neeksistē. Tāpēc – ja kāds saskata spokus vai rēgus un es tos neredzu, tad tas nenozīmē, ka spoku nav. Normālas parādības, sauksim tās šādā vārdā, ir tādas, kas ir aptaustāmas un saprotamas visiem, bet paranormālās patiesībā ir tikpat “normālas”, tām vienkārši ir cita struktūra. Mums ir jārunā pat lietām, par nezināmo un neizskaidrojamo un jāļauj tam mūs urdīt, uzdot mums jautājumus.”