Protams, vienmēr būs jautājums, vai man maz to vajag. Kā jau ierasts, viennozīmīgas atbildes te nav. Jāņem vērā, ka Wi-Fi 7 maršrutētāji ir lielākais pagaidām nezināmais, kas speciāli būs jāpiemeklē un jāpērk, pārējās dārgā gala ierīcēs Wi-Fi 7 vai nu jau ir kaut kādā mērā, vai arī nākamā klēpjdatora maiņa atnesīs Wi-Fi 7. Te gan jāņem vērā, ka AMD procesori ne klēpjdatoros, nedz arī galddatoros pārāk nedraudzējas ar Wi-Fi 7, tas ir jāņem vērā, ja gatavojies esošo datoru aprīkot ar Wi-Fi 7 tīkla karti.
TP-Link Deco BE25 gadījumā gan mēs par pilnvērtīgu Wi-Fi 7 runāt nevarēsim, jo te ražotājam piemirsies par 6 GHz ievietošanu specifikācijā un pašās ierīcēs. Testam mums atbraucis grandiozākais trīs TP-Link Deco BE25 ierīču komplekts, kas gan īsti neko man nedod manā necilajā miteklī. Šāds trīs TP-Link Deco BE25 ierīču komplekts drīzāk būs paredzēts mājokļiem pie 150… 200 kvadrātmetriem.
Tehniskā specifikācija
- Produkta kategorija: Wi-Fi 7, dual-band, 2882 Mbit/s (5 GHz) + 688 Mbit/s (2.4 GHz)
- Antenas: 4 iebūvētas, 4×4 MU-MIMO, OFDMA, Beamforming, 20/ 40/ 80/ 160 MHz, 4K-QAM
- Izmantotie savienojumu standarti: IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be
- Pieslēgvietas: 2x RJ45 2.5 Gigabit LAN/WAN
- LED indikatori: Power, Wi-Fi, LAN
- Pogas: Reset, WPS
- Izmēri: 150 × 150 × 62 mm
- Papildus: QoS, Parental Control
- Cena: apskata tapšanas laikā ir ap 240 eiro par divu ierīču komplektu
Izskats un uzbūve
TP-Link Deco BE25 ir glītas, ne pārāk augstas ripiņas ar 15 cm diametru. Te gan būtu jāuzmanās, lai kāds mājinieks neizlemtu Deco BE25 izmantot par puķupodu paliktņiem vai nesāktu tajos koridorā turēt iekšā atslēgas gluži kā smukā, no Grieķijas atvestā māla traukā. Pie sienas Deco BE25 nebūs iespējams pielikt, te nav aizmugurē padziļinājuma, lai ierīci uzkārtu uz skrūves galvas. Ierīces veidotas no kvalitatīvas plastmasas, vismaz pie manis esošās Deco ierīces pat stāvot uz palodzes nav trīs gadu periodā sākušas nodzeltēt.
Deco BE25 komplektā ir trīs Deco BE25 ierīces, trīs barošanas bloki un viens interneta vadiņš. Mazāko komplektos būs divi vai viens Deco BE25 un attiecīgi divi vai viens barošanas bloks kopā ar vienu tīmekļa vadu. Nekā super pārsteidzoša. Katrs barošanas bloks ir ar 18 W jaudu, kas nozīmē, ka šoreiz nav runa par super jaudīgām Wi-Fi 7 ierīcēm.
Lietotne un iestatīšana
Iestatīšana ir lietotājam ļoti draudzīga – atliek vien ielādēt viedierīcē TP-Link DECO lietotni, tā uzreiz piedāvās atrast Deco ierīces, atliks atrast modeļa numuru no saraksta un pārējais viss tiks paveikts lietotnē. Protams, Deco BE25 būtu jāpieslēdz pie elektrības un jāpievieno ar vadu internetam, bet arī to lietotne atgādinās.
Tālākais viss lietotnē arī ir vienkāršots, varbūt pat pārāk vienkāršots. Te ir iespēja izslēgt LED vai pārslēgt tos režīmā, ka naktī paši izslēdzas. Iespējams rezervēt IP adresi, piemēram, NAS iekārtai vai kādai citai tīkla ierīcei, kam tas ir būtiski. Ir arī visai vienkārša bērnu darbības tīmeklī pārraudzība. Neko diži plašāku Deco BE25 un citas Deco sērijas iekārtas nepiedāvā. Stipri vienkāršās iespējas man liktu nedaudz apdomāt tik dārgu ierīču iegādi, bet vairumā gadījumu jau neko daudz vairāk neviens negrasās ar bezvadu režģtīkla ierīcēm darīt. Ka tik ātri un stabili darbojas.
HomeShield ir iebūvēts pakalpojums, kas nodrošina virkni iespēju, lai vispusīgi aizsargātu visas jūsu ierīces, piedāvājot dažādas funkcijas gan mājās, gan esot ceļā. Ar HomeShield drošāka interneta lietošana padara viedo dzīvesveidu vēl patīkamāku.
Deco BE25 ļauj mājas tīklā piekļūt attāliem VPN serveriem, neinstalējot VPN programmatūru uz katras ierīces. Pastāv iespēja izveidot dažādus VPN savienojumu veidus, tostarp OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec VPN. Turklāt Deco spēj vienlaikus darbināt gan VPN, gan parastus interneta savienojumus, nodrošinot drošību un elastību. Padomāts arī par Lietu Interneta (IoT) ierīču ērtāku darbināšanu kopā ar Deco BE25.
Ātrdarbība
Ar TP-Link pašizstrādāto tehnoloģiju Deco BE25 spēj vienlaikus nodrošināt bezvadu un vadu savienojumu katrai ierīcei. Turklāt, pateicoties jaunākajai WiFi 7 MLO tehnoloģijai, sistēmas bezvadu un vadu apvienotā savienojuma plūsmas ātrums tiek palielināts. Tādējādi tiek ievērojami uzlabota kopējā caurlaidspēja un samazināta aizkave, nodrošinot plašāku pārklājumu ar stabilākiem un uzticamākiem savienojumiem.
Ar Wi-Fi 7 testiem Deco BE25 veicās ļoti labi, veicu mērījumus ar viedtālruni (Pixel 9). Rezervei šoreiz ir dators (AMD Ryzen 7 3750H, 24 GB RAM, 1 TB NVMe SSD, Intel AX200 Wi-Fi 6 tīkla karte), bet te mums ir tikai Wi-Fi 6. Vienlaikus gan jānorāda, ka Deco BE25 nav īstens Wi-Fi 7 atbalsts, jo te nav 6 GHz un 320 MHz. Kā serveris darbojas galddators ar Intel 13. paaudzes i9 procesoru, 32 GB RAM, 1 TB NVMe SSD, kā arī 10 Gbit tīkla karti un 2.5 Gbit sistēmplatē iebūvēto tīkla karti.
Uzreiz jāsaka, ka kaut kas Deco BE25 drošības iestatījumos neļāva izmantot ierastās lietotnes, šoreiz nācās iztikt tikai ar Open SpeedTest lietotni.
Ar viedtālruni ātrumi nav izcili (lejupielāde ap 790 Mbit/s, augšupielāde ap 545 Mbit/s), bet neko vairāk arī negaidīju, jo ar Pixel 9 jau ir bijuši līdzīgi rādījumi. Klēpjdators uzrādīja ļoti līdzīgus ātrumus, kas liek domāt, ka vismaz bezvadu režīmā Deco BE25 neko daudz vairāk nespēj.
Pēc tam pieslēdzu pārējās divas Deco BE25 ierīces bezvadu režģtīkla režīmā un veicu atkārtotus mērījumus.
Kā var redzēt, lejupielādes ātrumi ir stabilāki, bet cieš augšupielāde. Pieļauju, ka tas varētu būt tāpēc, ka Deco BE25 netiek izdalīts atsevišķā kanālā tā dēvētais wireless backhaul jebšu savstarpējais savienojums starp pašām Deco BE25 ierīcēm. Ja tiktu izmantots arī wired backhaul jeb savstarpējs vada savienojums, Deco BE25 ierīces droši vien darbotos ātrāk. Man pie rokas diemžēl nav tik garu tīmekļa vadu, lai šo kaut cik jēdzīgi pārbaudītu lielākos attālumos.
Uz citu bezvada maršrutētāju fona Deco BE25 neizskatās slikti, bet šķiet, ka no 2.5 gigabitu pieslēgvietām un Wi-Fi 7 vajadzēja sagaidīt vismaz +25%, varbūt pat +30% labākus datu pārraides ātrumus, bet šeit tomēr nav pilntiesīga Wi-Fi 7.
Nobeigumā
TP-Link Deco BE25 liek nedaudz pakasīt pakausi par dažām ražotāja izvēlēm. No vienas puses Deco BE25 ir gana ātrs, arī kā bezvadu režģtīkla iekārtu komplektam Deco BE25 cena nav slikta, bet no solījuma uz kastes par Wi-Fi 7 ir tikai knapa atblāzma. Man bija klusa cerība, ka Deco BE25 arī spēs pārkāpt 1000 Mbit/s slieksni, to pagaidām paveikuši tikai trīs pie mums sabijušie bezvadu maršrutētāji (kopējā sarakstā neesam iekļāvuši Deco BE85 komplektu, jo tie pārkāpa 6400 Mbit/s slieksni, padarot pārējos datus vizuāli neuztveramus).
Nosacīti zemā cena un 18 W barošanas ierīces jau arī nodod TP-Link Deco BE25 – te milzu jaudas nav gaidāmas. Jau piesauktie TP-Link Deco BE85 divu ierīču komplektā maksāja vairāk nekā 1500 eiro.
Ja skatāmies uz TP-Link Deco BE25 kā ērtu iespēju lielāku mājokli aprīkot ar it kā modernu Wi-Fi, tad te viss ir kārtībā. Tāpat vismaz vada slēgumā būs iespējas izmantot 2.5 gigabitu pieslēgvietas, ja mājās ir kādas ierīces, kas no tā spēj iegūt labākus datu pārraides ātrumus.Top of Form
https://kursors.lv/2024/12/23/tp-link-deco-be25-wi-fi-7-bezvada-rezgtikla-marsrutetaju-apskats/