The Thing (Radījums).

Dmitrija Frolova teksts no žurnāla "Mir fantastiki" 2011. gada novembra numura.

Pētnieku bāze Antarktīdā. Norvēģu zinātnieki atrod iesalušu citplanētiešu kuģi, bet blakus tam kādu organismu, kas atradies ledū varbūt pat simts tūkstošus gadu. Pētniekiem pievienojas mikrobioloģijas doktors Sanders Helvorsons (Ulrihs Tomsens) un paleontoloģe no Kolumbijas universitātes Keita Loida (Mērija Elizabete Vinsteda). Norvēģis grib sašķelt ledus bluķi, lai dabūtu audu paraugus, amerikāniete visādi cenšas viņu no tā atrunāt. Taču Helvorsons neklausās Loidā un negribot palaiž monstru brīvībā. Tagad zinātnieku grupiņai ir jācīnās ar citplanētiešu radījumu-parazītu, kas spēj pieņemt jebkādas citas dzīvas būtnes veidolu.

 

 

Prognoze

Par slavenās Džons Kārpentera lentes “Radījums” (arī “Kaut kas”) sikvelu sāka runāt jau 80. gadu beigās, kad filma par citplanētu radījumu saņēma sajūsmas pilnas atsauksmes gan no kritiķiem, gan parastiem skatītājiem. Pats režisors nevēlējās filmēt turpinājumu un projektu dažus gadus mēģināja risināt vairākas studijas, taču lieta tā arī nepavirzījās uz priekšu. Tikai 2006. gada septembrī Strike Entertainment producenti Marks Abrahams un Ēriks Ņumens nolēma, ka laiks atgriezties pie viena no pašiem noslēpumainākajiem kosmiskajiem monstriem un sāka meklēt scenāristu. Bija nolemts, ka Kārpentera stāstam turpinājuma nebūs, bet laiks tiks pavirzīts atpakaļ, lai pastāstītu par norvēģu polāro staciju, kas cieta pirmā.

Scenārija sākotnējais variants pieder Ronaldam D. Mūram, fināla variants – Ērikam Haisereram, uz kuru vēlās “Gobu ielas murgu” franšīzes pielūdzēju kritikas viļņi. Haiseream vajadzēja rūpīgi izstrādāt sižetu, nepalaižot garām nevienu interesantu detaļu. Skatītāji taču vēlējās dabūt atbildes uz daudziem jautājumiem par citplanētiešu radības parādīšanos un tās pamošanos.

Taču, kas patiesi izbrīnīja, tā bija režisora izvēle. Vadību filmēšanai uzticēja maz pazīstamajam Matisam Van Heinigenam. Reklāmu speciālists – vizualizētājs bija ķēries pie “Miroņu armijas”, kuras producents bija Zaks Snaiders, taču iesākās krīze un filmēšanu nācās apturēt. Van Heinigenam palaimējās izlasīt jaunā “Radījuma” scenāriju un viņš nedomājot bija ar mieru uzņemt šo filmu. Tā kā viņš bija liels Kārpentera filmas un Ridlija Skota “Svešā” piekritējs, Van Heinigens nolēma neatkāpties no kanona. Uzsvars tiks likts, nevis uz specefektiem un asiņainu ainu daudzumu, bet uz drūmo, noslēgto telpu, no kuras viegli var rasties paranoja un klaustrofobija. Taču pats šausmīgākais ir tas, ka nav zināms, kas no zinātnieku grupiņas sniegotajās tālēs ir savējais, bet kurā jau iemājojis citplanētiešu radījums. Akcenti tie paši, kas Kārpentera oriģinālā.

Jāatzīmē, ka 1982. gada “Radījums” nav pati pirmā tāda paša nosaukuma Džona V. Kempbela-jaunākā stāsta ekranizācija. 1951. gadā dienasgaismu ierauga viena no pirmajām fantastiskajām filmām par citplanētiešu iebrukumu uz Zemes – Kristiana Naibija un Hovarda Houksa “Radījums”. Taču šo filmu tagad atceras tikai retais, tāpat kā arī par stāstu, kas sarakstīts tālajā 1938. gadā. Jaunā filma visā pilnībā ir izaugusi no Kārpentera gara bērna, kuram viegli varēja pievienot gan turpinājumu, gan priekšvēsturi.

Uz atklāsmēm nav ko cerēt un kaut tikai filma no prikvela nepārvērstos par rimeiku, jo Van Heinigens iet tieši pa priekšgājēju pēdām. Beidzot mēs uzzināsim stāstu par nabadziņu ar pārgriezto rīkli, apskatīsim citplanētiešu kuģi un varbūt pat ieraudzīsim kosmiskā atnācēja oriģinālo izskatu. Pie vizuālajiem efektiem strādāja studija Image Engine, kuras speciālisti bija nominēti “Oskaram” par filmu “Rajons Nr. 9”. Tāpēc par specefektu kvalitāti pārdzīvot nevajag, tikai šajā filmā tie nespēlē galveno lomu.

Pirms sākt filmēšanu, Van Heinigens uzstādīja studijai noteikumu: lentē jāfilmējas īstiem norvēģiem, tā kā tieši viņu stacijā norisinās darbība. Režisors uzskatīja, ka nezināmas sejas dod filmai ticamības efektu. Filmā būs jūtama pat valodas barjera starp zinātniekiem. Īpaši asi tas būs jūtams strīdos starp doktoru Sanderu Helvorsonu un Keitu Loidu.

Van Heinigens ir uzņēmies svarīgu misiju, lai atgrieztu uz ekrāniem vienu no pašiem noslēpumainākajiem kosmiskajiem radījumiem. Muļķīgi būtu domāt, ka holandietis pārspļaus pašu Kārpenteru, taču, ja kases ienākumi būs pietiekami lieli, tad Radījums varētu atkal atgriezties uz ekrāniem. Pagaidām gan šis nezvērs Svešajam un Plēsoņam pakausī neelpo.

Gaidāmais reitings pēc žurnāla cerībām ir 8 no 10. [Spriežot pēc kritiķu atsauksmēm, diez vai... Vismaz mūsu presē neatceros baigi labās. Pats šo filmu neesmu redzējis, tāpēc neko vairāk nevaru teikt. Kārpentera filmu kādreiz – video salonu laikmetā – redzēju. Bija baisa un priekš šāda veida filmām – patiešām klasika. Arī Kempbela stāstu esmu lasījis, laikam patiešām labākais viņa darbs, arī klasika – t.p.]

Filmas saits: thethingmovie.net

Filmas reitings R (bērniem līdz 17 gadiem – tikai kopā ar vecākiem cilvēkiem).