Murgaina pārliecība
Stalkers regulāri ierodas pie jums ciemos un stāsta, cik ļoti jūs mīl. Jūs izmisīgi lūdzat, lai viņš jūs liek mierā, bet stalkers neklausa. Viņš prasa dot vēl kādu iespēju, lai varētu parādīt savas labās īpašības. Viņš ir pārliecināts – ja iepazīsiet viņu no labās puses, jūs viņu noteikti iemīlēsiet. Jums rodas nepatikšanas darbā, jo stalkers ierodas darbavietā un traucē visiem strādāt. Izraisās konflikti ģimenē, jo reti kurš laulātais draugs spēs izturēt stalkera presingu. Jūs vairs nesveicina kaimiņi, jo stalkers par jums sastāstījis briesmu lietas. Protams, rodas jautājums, kas viņš īstiir – šis stalkers?
Termins “stalkerisms” ieviesies no angļu vārda to stalk – pielavīties, uzmākties. Psiholoģijas eksperti iedala stalkerus vairākās grupās. Ir stalkeri ar personības traucējumiem, kas vajā galvenokārt personiski pazīstamus cilvēkus, pret kuriem izjūt simpātijas. Visbiežāk viņi izseko savus bijušos dzīvesbiedrus. Citā grupā ieskaitāmi psihotiķi un erotomāni, kuri savus upurus personiski nepazīst. Psihotiķim var izveidoties murgaina pārliecība, ka kāda kinozvaigzne vai cita populāra persona ir iemīlējusies viņā vai arī tūlīt iemīlēsies, ja vien viņu iepazīs. Tāpēc stalkers rīkosies, lai nonāktu kontaktā ar šo personu.
Ar radiosignālu uz rokas
Ikdienā stalkers var stāvēt pie upura mājas, sagaidīt viņu katru vakaru pie darba vai pat noīrēt dzīvokli ielas pretējā pusē un ar binokli vērot sava objekta gaitas. Stalkers jūt atkarību no vajātās personas. Piemēram, ja sieva atstāj vīru, kas ir barcisiska persona, šķiršanās pamatīgi aizskar viņa pašcieņu. Ja viņš turklāt ir ļoti pieķēries savai bijušajai sievai, par katru cenu mēģinās piespiest viņu mainīt savu lēmumu. Normāli cilvēki pēc šķiršanās sēro, bet stalkers neprot un negrib sērot. Viņš nevēlas samierināties ar šķiršanos. Faktiski stalkers, ja viņš neārstējas, nekad nesamierinās ar šķiršanos, tomēr viņš var pārtraukt vajāšanu vairāku iemeslu dēļ. Piemēram, upura paziņas fiziski iespaido stalkeru, un viņš nospriež, ka veselība tomēr dārgāka. Vai arī upuris maina dzīvesvietu, un vajātājs viņu vairs nespēj atrast.
Kā liecina novērojumi, divas trešdaļas stalkeru parasti ir vīrieši, un aptuveni pusē gadījumu tie ir bijušie dzīvesbiedri, kas pēc šķiršanās uzsāk bijušās partneres izsekošanu. Skaidrs, ka bijušajiem dzīvesbiedriem, kas kļūst par stalkeriem, ir daudz priekšrocību, jo viņi ļoti daudz zina par saviem upuriem. Viņi zina, kur dzīvo agrākā partnera radi un draugi, kur viņš parasti iepērkas vai izklaidējas. Ja viņiem ir kopīgi bērni, var gadīties, ka upurim nemaz nav iespēju atteikties no jebkāda kontakta ar savu vajātāju. Piemēram, Amerikas Savienotajās Valstīs stalkeriem uz rokas uzliek sprādzi ar radiosignālu. Tikko stalkers tuvojas upura mājai vai darbavietai, policija saņem signālu un savāc uzmācīgo personu. Kopš 1993.gada ASV stalkerisms iekļauts šīs valsts krimināllikumā, un tas nozīmē, ka Amerikā par stalkerismu var saukt pie kriminālatbildības.
Briesmīgs terors
Eksperti uzskata, ka stalkeru uzvedības pamatā ir vēlme kontrolēt savu upuri. Saskaroties ar izsekošanu, upuris parasti piedzīvo bailes, trauksmi un pat paniku. Viņu var piemeklēt bezmiegs un depresija. Izveidojusies situācija rada arī finansiālus zaudējumus – mazinās darbaspējas, turklāt jāveic pasākumi, lai izvairītos no vajāšanas. Stalkerismu var uzskatīt par negantu piesaistīšanos kādai personai, kad stalkers savas problēmas projicē upurī. Viņš uzskata, ka vaina meklējama upurī, nevis viņā. Stalkeram ir fanātiska pārliecība, ka partneris nav spējis novērtēt viņu un nav devis viņam iespēju sevi parādīt no labās puses. Ja stalkers nevēlas atzīt savu slimību, psihoterapeitiskā ārstēšana nav efektīva. Stalkeru nebaida grūtības, bieži viņš pat gatavs ziedot sevi, lai tikai dabūtu savā kontrolē upuri. Stalkerisms var ilgt vairākus gadus – viens no fiksētajiem gadījumiem stalkerisma vēsturē ilga pat 31 gadu. Reizēm upuri piedzīvo tik briesmīgu psiholoģisku teroru, ka nereti paši sajūk prātā un kļūst tikpat nenormāli kā viņu vajātāji.
Saskaroties ar vajāšanu, speciālisti iesaka pievērst pēc iespējas mazāk uzmanības stalkeram – nesarunāties un neskaidrot savu nevēlēšanos ar viņu kontaktēties. Vajātajai personai jāpasaka kategorisks “nē” un jāatsakās no turpmākajām sarunām. Jebkura veida sarunas stalkeram rada ilūziju, ka upuris šaubās un ka viņu iespējams pierunāt. Kā novērots, daudziem cilvēkiem tomēr ir grūtības būt kategoriskiem, tāpēc viņi aiz līdzjūtības iesaistās sarunās. Viņi atbild uz stalkera jautājumiem un pat taisnojas. Šāda rīcība stalkeram dod cerības, ka viss vēl nav zaudēts. Daudzās valstīs, tostarp arī Latvijā, kur stalkerisms nav skaidri definēts un iekļauts krimināllikumā, tādu vajātāju nav nemaz tik vienkārši saukt pie atbildība. Kamēr stalkers nav ķēries pie draudu izteikšanas, viņš likumus nepārkāpj. Nevar taču sodīt cilvēku par dāvanām, mīlestības vēstulēm, telefona zvaniem un īsziņām.
Uz nervu sabrukuma robežas
Kad 2003.gadā pazīstamais Holivudas aktieris un režisors Mels Gibsons laida klajā savu skandalozo filmu Kristus ciešanas, viņam pastiprinātu uzmanību sāka izrādīt dažādi reliģiozi īpatņi. Viens no viņiem bija īpaši neatlaidīgs – vajāja Gibsonu un pat centās iekļūt viņa savrupmājā Malibu. 2005.gada martā viņu aizturēja un piesprieda 16 mēnešu ilgu cietumsodu.
Kāds cits stalkers Vils Lepeska bija apmāts ar krievu tenisisti Annu Kurņikovu. Viņš regulāri sūtīja tenisistei mīlestības vēstules un centās iekļūt viņas īpašumā. Lepesku aizturēja un ievietoja Maiami psihiatriskajā klīnikā.
Vēl pavisam nesen spriedzes pilnu seriālu piedzīvoja Holivudas pāris Maikls Duglass un Ketrīna Zeta-Džonsa. Kāda nezināma sieviete regulāri sūtīja Duglasam mīlestības vēstules, zvanīja un aicināja uz satikšanos. Aktieris nereaģēja, un sieviete sāka sūtīt draudu vēstules viņa sievai Ketrīnai. Persona apgalvoja, ka viņai jau divus gadus ir romāns ar Maiklu un Ketrīna stāv viņiem ceļā. Sieviete draudēja aktrisi nogalināt un sagriezt sīkos gabaliņos. Kādā vēstulē viņa darīja zināmu, ka nemitīgi izseko Zetu-Džonsu, un pat nosauca konkrētu laiku un vietas, kur aktrise bijusi. Kā vēlāk apliecināja aktrises paziņas, Ketrīna bijusi tuvu nervu sabrukumam, turklāt viņai radušās problēmas ar sirdi. Uzsākot izmeklēšanu, policisti atrada kādu Beverlihilzas dzīvokli, kur dzīvoja melnādaina sieviete Doneta Naita, pēc profesijas bērnu psiholoģe. Pratināšanas laikā 35 gadus vecā Naita atzinās, ka tā tik tiešām ir viņa, kas gandrīz divus gadus sūtījusi Maiklam Duglasam mīlestības vēstules un draudējusi nogalināt viņa sievu. Sieviete neslēpa, ka ir iemīlējusies populārajā aktierī un nespēj vienaldzīgi noskatīties, kā Ketrīna bojā Maikla dzīvi. 2005.gada jūlijā tiesa atzina Donetu Naitu par pieskaitāmu un piesprieda viņai trīs gadus ieslodzījumā. Savukārt Zeta-Džonsa atklāja, ka piedzīvotās vajāšanas dēļ visu turpmāko mūžu atskatīsies pār plecu, vai kāds neseko.
Nolaupīt un izglītot
2004.gada martā modelei Varisai Dirī viņas dzīvoklī Vīnē uzbruka kāds uzmācīgs pielūdzējs, kurš sievietei bija sekojis sešus mēnešus. Uzbrukums notika pēc tam, kad modele panikā pārcēlās no Lielbritānijas uz Austriju, lai aizbēgtu no sava vajātāja. Modeles izsekotājs bija ieradies Dirī dzīvoklī, iesitis viņai un aizbraucis ar taksometru. Vēlāk atgriezies un izsitis logu mājas pirmajā stāvā. Dirī kaimiņi izsaukuši policiju, un uzmācīgais pielūdzējs arestēts.
2006.gadā ASV policija aizturēja 31 gadu veco Diānu Lēzermani, kas ilgstoši bija izsekojusi aktieri Džonu Kjūseku un sūtījusi viņam mīlestības vēstules. Tiesa lēma, ka sievietei trīs gadus nav ļauts tuvoties Kjūsekam. Savukārt 2007.gada martā viņu arestēja par ielaušanos aktiera Toma Krūza Beverlihilsas mājā. Kad sievieti aizturēja, viņa apgalvoja, ka Krūzs viņu aicinājis uz tikšanos.
Pirms kāda laika uzmācīgs fans uzradies arī aktrisei Lindsijai Lohanai. No kāda pielūdzēja viņa regulāri saņem ziedu pušķus un vēstules, kurās viņš norāda savu vārdu, telefona numuru un aicina satikties. Kādā no vēstulēm viņš raksta, ka viņiem lemts būt kopā, pat ja tas nozīmēs, ka viņam aktrise jānolaupa un jāizglīto. Lohana atzinusi, ka tas ir ļoti biedējoši.
Šā gada sākumā Losandželosas tiesas priekšā stājās 27 gadus vecais Stjuarts Danns, kas vajāja filmas Melnais gulbis zvaigzni Milu Kunisu. Tiesa nosprieda, ka Dannam sešus mēnešus nāksies ārstēties rehabilitācijas klīnikā, turklāt viņš desmit gadus nedrīkstēs tuvoties aktrisei.