Cīņa par Dzelzs troni plosīsies no dienvidiem, kur svelme briedina sazvērestības, iekāri, intrigas un viltu, līdz bezgalīgajiem sasalušajiem ziemeļiem, kur gadiem ilgas ziemas rūda cilvēkos sīkstumu, neatlaidību, godu un cēlsirdību. Jaunās sezonas sauklis vēsta: „Karš uz dzīvību un nāvi starp ledu un uguni! Ja mēs zaudēsim, tumsa nekad nebeigsies.”
Trešajā sezonā septiņas augstdzimušas dzimtas turpinās sīvu cīņu par varu izdomātos kontinentos Vesterosā un Eosā. Galvenais sižeta dzinējspēks joprojām būs cīņa par varu, raisot pārdomas par šā fenomena dziļāko būtību gan vēsturiskā, gan mūsdienu aspektā. „Ļoti liela uzmanība joprojām būs pievērsta varai un ģimenei. Šī būs pakāpšanās un kritienu sezona, jo būs daudzi tēli, kas sāks sezonu ar zināmu varas devu, bet zaudēs visu. Savukārt citi personāži ieradīsies gandrīz kā tukšinieki, bet iegūs lielu varu,” atklāj seriāla producents, scenārija autors un režisors Deivids Benijofs.
Maģiskās pievilcības atslēga
Seriāla jauno sezonu lielā nepacietībā ir gaidījuši „Troņa spēles” fani visā pasaulē, un Latvija nav izņēmums. To spilgti apliecina tas, ka vienam no trešās sezonas treileriem skatījumu skaits vietnē „Youtube” sasniedzis teju 20 miljonus! Turklāt gan ārvalstu, gan Latvijas interneta vietnēs seriāla mīļotāji masveidā sūrojas, ka nevarot vien sagaidīt trešās sezonas parādīšanu.
Spriežot pēc pirmajām divām sezonām, seriāla īpašais pievilcīgums slēpjas tā spējā uzburt bailēm, šausmām dramatisma un majestātiskuma caurvītu misticisma noskaņu, kas skatītājam dažbrīd šķiet teju vai taustāma. Turklāt iespējami pat visnegaidītākie un neprognozējamākie pavērsieni. Tas nekas, ka brīžam šausmās jāaizver acis... turklāt fascinē seriāla radītāju drosme atkailināt cilvēka dabu un aplūkot to visā daudzveidībā. Uzteicami ir tas, ka „Troņa spēļu” autori nevairās demonstrēt klajas vardarbības, kailuma un seksa ainas (kaut par to saņēmuši zināmu kritikas devu), bet vienlaikus izceļ tādas vērtības kā ģimeniskums, cēlsirdība, godaprāts. Iespējams, ka tieši šis savienojums ir viens no seriāla trumpjiem, jo skatītājs var ne tikai sekot līdzi episki košajām fantāzijas rotaļām, bet arī saskatīt līdzību ar seriāla varoņiem, ielūkoties savas būtības tumšākajos nostūros. „Ikvienā cilvēkā slēpjas zvērs,” saka viens no seriāla varoņiem.
Noteikti jāpiemij, ka viena no seriāla panākumu atslēgām ir arī tās muzikālais ietērps, ko radījis ģeniālais irāņu un vācu izcelsmes komponists Ramins Džavadi. „Skaņu celiņš ir tik episks! Biedējošs, aizkustinošs, elpu aizraujošs un spēcīgs,” tā seriāla pirmās sezonas melodija raksturota kādā interneta komentārā. Ja vēl neesat „Troņa spēļu” fans, noklausieties to, un jūs, visticamāk, iemīlēsiet ne tikai seriāla muzikālo noformējumu, bet arī pašu seriālu.
Svaigas asinis un apburoši tērpi
„Šovs turpina uzņemt apgriezienus un „elpo arvien dziļāk”. Katra nogalinātā tēla vietā nāk divi jauni,” stāsta aktieris Pīters Dinkleidžs, kurš atveido vienu no spilgtākajiem personāžiem seriālā Tirionu Lanisteru. Stāstot par jauno sezonu, slavenais pundurītis ar neslēptu apmierinājumu atklāj, ka septiņas karaļvalstis drebēs bailēs no Tiriona Lanistera, kam pretim nespēj stāties neviens karalis un viņu armijas. Seriāla producenti par Dinkleidžu izteikušies, ka „... viņš ir mūsu sapņu Tirions”. Ar izvēli ir trāpīts desmitniekā – aktierim šī loma sagādājusi „Emmy” un „Zelta globusa” balvas kā labākajam otrā plāna vīriešu lomas atveidotājam.
Vēl asāku izjūtu un emociju gammu skatītājiem jaunajā sezonā sola arī aktrise Natālija Dormere, kura atveido karalieni Mārdžeriju Tirelu. „Likmes pieaug vēl vairāk. Uzticība sāk ļodzīties. Seriāla lielākais spēks ir tajā, ka nekas nav absolūti svēts,” uzskata Dormere.
Jaunākajā sezonā aktieru komandas pamatsastāvam piepulcēsies arī jauni aktieri un tēli – Meira Rīda (Ellija Kendrika), Džordžens Rīds (Tomass Sangsters), Mens Raiders (Kuarans Haindss). Seriāla producents D.B.Veiss sola, ka trešajā sezonā skatītājus pārsteigs varoņu tērpi. Pēc viņu paustā, kostīmu mākslinieku komanda šoreiz pārspējusi pati sevi, radot „Troņa spēļu” varoņiem neticami lieliskus apģērbus. Iedvesmu kostīmu mākslinieki smēlušies japāņu, persiešu, beduīnu un citu pasaules tautu kultūrās.
Paplašinājies arī filmēšanas ģeogrāfiskais areāls – jaunās sērijas filmētas ne tikai Ziemeļīrijā, bet arī Maltā, Horvātijā, Islandē un Marokā. Jauninājums salīdzinājumā ar divām iepriekšējām sezonām ir arī sēriju garums. Tāpat kā pirmajā un otrajā sezonā seriālā būs desmit sēriju, taču trešajā sezonā katras sērijas garums būs 56 vai 57 minūtes, pretstatā aptuveni 52 minūtēm iepriekšējās sezonās.
Ietekmē ekonomiku un kultūru
Izrādās, ka „Troņu spēles” jau ir devušas krietnu artavu Ziemeļīrijas ekonomikā, un sagaidāms, ka būtiski pieaugs šīs Lielbritānijas sastāvā esošās teritorijas ieņēmumi, ko nodrošinās tūristu pieplūdums. Pēc valdības vēstītā, seriāls ir radījis Ziemeļīrijai vēsturiski lielāko pozitīvo publicitāti. Vietējās varas instit1ūcijas šogad iecerējušas organizēt īpašus tūrisma braucienus pa vietām, kur noritējusi „Troņa spēļu” filmēšana, jo par šādu maršrutu esot liela interese.
Seriāls iedvesmojis arī videospēļu radītājus. Pašlaik jau izveidotas vai top trīs videospēles pēc šā ekrāna darba motīviem. Turklāt seriāla milzīgā popularitāte „lējusi papildu ūdeni” uz Džordža R.R.Mārtina „dzirnavām:. Krasi palielinājies viņa sāgas „Dziesma par ledu un uguni” visu daļu pārdošanas apmēri, un tie mēnešiem ilgi Lielbritānijā turas bestselleru statusā.
Un vēl – seriāls ir papildinājis valodu ar jauniem izteiksmes līdzekļiem. Pēc otrās sezonas pasaules plašsaziņas līdzekļi sāka izmantot vārdu salikumu – troņu spēles, lai raksturotu spēcīgas konfliktsituācijas, piemēram, ASV politiķu ķīviņus par veselības aprūpes likumiem, Sīrijas pilsoņu karu un cīņu par varu Ķīnas valdībā. Bet troņu spēlēm cienīgi sižeti patiesajā dzīvē arī mums tālu nav jāmeklē. Vēlēšanas nav aiz kalniem. Un troņu spēles varēsim vērot gan TV, gan ārpus tās.
Viedoklis
Mārtiņš Sušāns, vēstures entuziasts un zinātniskās fantastikas cienītājs
Lai gan par zinātniskās (sci-fi) un parastās (fantasy) fantastikas seriālu, filmu un grāmatu trūkumu sūdzēties nevar, to popularitāte gan parasti nesniedzas ārpus šī žanra cienītāju šaurajām aprindām, turklāt tie bieži vien izpelnās nicīgu noraidījumu pārējā sabiedrībā: „Sak’, tā jau ir tikai iedomu pasaule!”.
Tādēļ ir patīkami vērot „Troņa spēļu” panākumus arī plašākā sabiedrībā. Par to paldies jāsaka šā stāsts radītājam Džordžam R.R.Mārtinam, kura grāmatu sērijas negaidītie panākumi ir izcēlusi fantastikas žanru plašā uzmanības lokā, līdzīgi kā Franka Herberta romāns „Kāpa”, kas palielināja zinātniskās fantastikas popularitāti popkultūras kontekstā. Džordžs R.R.Mārtins savā eposā ir radījis pasauli, kas stāv uz stingriem realitātē balstītiem pamatiem, par spīti to caurstrāvojošajai maģijai.
Seriāls neizmanto tikai viena protagonista vai trešās personas skatu punktu. Sprīdītis necīnās pret nomācošo pārspēku, lai beigās negaidīti parādītos kā uzvarētājs. Bilbo no „Gredzenu pavēlnieka” neizglābj pasauli no absolūtā ļaunuma, iznīcinot lielvaras gredzenu vulkāna liesmās. Tā vietā mums tiek piedāvāti vairāki dažādi varoņi, katrs ar saviem mērķiem, vājībām un īpašībām. Tēls, kas viena acīs ir neapstrīdams ļaundaris, cita acīs būs interesants neapskaužamā situācijā nonācis varonis, kuram vienkārši nav paveicies. Un tieši tas ir šī seriāla trumpis, kas ļauj tā sekotājiem stundām ilgi diskutēt par tā pavērsieniem, varoņu rīcību un motivāciju.
Vai augstdzimis lords drīkst melot, lai novērstu asinsizliešanu? Vai īslaicīgs žēlsirdības mirklis novedīs karaļvalsti līdz postošam konfliktam? Cik vērta ir tava ģimene karaļvalsts griezumā? Vai mērķi attaisno līdzekļus? Cik atšķirīgas ir atbildes uz šādiem vienkāršiem jautājumiem, tik daudz neizlēmīgu, svētu, nekrietnu, viltīgu, drosmīgu, gļēvu un – pats galvenais – interesantu tēlu ir šajā seriālā.
Jā, tā ir fantastika, bet šī seriāla tēlus ietekmējošā vēsture apjoma ziņā pārsniedz to, kas meklējama skolas solos šķirstītajās grāmatās. Tēli var būt izdomāti, taču, atklājot to īpašības, psiholoģiju un raksturu, to šos tēlus iepazīsti labāk par daudziem reāliem cilvēkiem, kurus sastopi ikdienā.
Kura dzimta triumfēs piecu karaļu karā? Kas ir baltie staigātāji, kuri klīst ziemeļos? Ko darīs pūķu māte Deneirisa? Šie ir tikai daži no jautājumiem, uz kuriem es ceru sagaidīt atbildi „Troņu spēļu” trešajā sezonā.