Šarlīna Harisa un Dienvidu vampīri.

Šarlīna Harisa (Charlaine Harris) ir amerikāņu rakstniece, dzimusi 1951. gada 25. novembrī Tunikā (Tunica), Misisipi štatā, kur pagāja viņas bērnība. Vecāki Roberts un Džīna Harisi atstāja uz jauno Šarlīnu milzīgu iespaidu un pieradināja viņu pie lasīšanas. Šarlīnas brālis Ešlijs Roberts Hariss III nomira pirms dažiem gadiem, bet vecāki joprojām dzīvo Tunikā.

Šarlīna auga kā visai noslēgta meitene, mācību laikā skolā viņai bija maz draugu, ar kuriem viņa varēja dalīties savās slēptākajās domās, un viņa uzskatīja sevi par izstumto. Tagad gan viņa domā, ka ir pārāk dramatizējusi situāciju.

Pēc skolas beigšanas nākošā rakstniece dodas uz Memfisu (Tenesi štatā) un tur iestājas Dienvidrietumu universitātē, Rodesas koledžā (Rhodes College). Vecāki uzskatīja, ka viņa varētu kļūt par labu skolotāju, taču pati Šarlīna mācījās, nezinot par ko vēlas kļūt. 1973. gadā Harisa beidz universitāti un iegūst bakalaura pakāpi specialitātē «Angļu valoda un komunikācijs māksla»

(English and Communication Arts).

 

 

Tūlīt pēc koledžas beigšanas Šarlīna Harisa sāk strādāt par operatori avīzes «The Bolivar Commercial» fotolaboratorijā Kļīvlendā (Misisipi štatā). 1974. gadā Šarlīna pārbrauc uz Klārksdeilu (Misisipi štatā), kur strādā par burtlici avīzē «Clarksdale Press Register». Tad pārceļas uz Grīnvilu tajā pašā štatā, kur atkal strādā par burtlici «Delta Design Group». 1977. gadā Harisa atkal maina dzīves vietu un pārbrauc uz Memfisu un atkal strādā par burtlici - «Federal Express Corporation» («FedEx», tas ir, pasta dienestā).

«Federālajā ekspresī» Harisa strādā līdz 1978. gadam. Šajā gadā viņa satiek savu nākamo vīru Helu Šulcu (Hal Schultz). Tas viņu bildina jau otrajā satikšanās reizē un 1978. gada 5. augustā viņu sarīko kāzas (Tā ir Šarlīnas otrā laulība, par pirmo informācijas praktiski nav). Viņiem piedzimst trīs bērni — Patriks, Timotijs un Džūlija. Patlaban viņi dzīvo Magnolijā (Magnolia), Arkanzasas štatā.

Šarlīna saka, ka vienmēr ir gribējusi kļūt par rakstnieci un sāka sevi gatavot nākošajai karjērai, tikko iemācījās turēt rokās zīmuli. Jau ceturtajā klasē viņa raksta dzeju un spoku stāstus. Mācoties koledžā Harisa mēģina rakstīt lugas. Rakstniece atceras, ka savu pirmo romānu, detektīvu «Sweet and Deadly» viņa uzraksta tad, kad viņas vīrs Hels viņai kā kāzu dāvanu uzdāvina rakstāmmašīnu. Romānā ir stāstīts par žurnālisti, kas mēģina atklāt savu vecāku slepkavības noslēpumu mazā dienvidu pilsētiņā. Grāmata iznāk 1981. gadā izdevniecībā «Houghton Mifflin».

1984. gadā tajā pašā izdevniecībā iznāk otrais Harisas detektīvromāns -  «A Secret Rage». Tajā tiek stāstīts par izvarošanu.

1990. gadā rakstniece sāk savu pirmo detektīvu ciklu «Aurora Teagarden»:

«Manas pirmās divas grāmatas «Houghton Mifflin» bija patstāvīgas. Pēc tam es iesāku ciklu par bibliotekāri no Džordžijas Auroru Tigardenu, kuras dzīve neveidojas tā, kā viņa gribētu. Pirmais romāns, «Real Murders»» bija nominēts «Agatha» prēmijai. Kritiķi šīs grāmatas sauca par «cozy ar zobiem» [Termins «cozy» apzīmē detektīvus, kuros nav redzamas vardarbības un seksa ainas, bet izmeklēšanu visbiežāk veic detektīvs-amatieris. Klasisks «cozy» piemērs ir Agatas Kristi grāmatas.]. Bija domāts, ka tās būs ne tik vardarbīgas, taču kā nu sanāca, tā sanāca... es tur neko nevarēju darīt. Tagad Aurorai ir jau pāri trīsdesmit, viņa ir atraitne. Šī cikla pēdējā grāmata «Poppy Done to Death» ir iznākusi 2003. gadā.»

Ciklā par Auroru Tigardenu ietilpst romāni: «Real Murders» (1990.; nominēta uz «Agatha Award — 1990»), «A Bone to Pick» (1992.), «Three Bedrooms, One Corpse» (1994.), «The Julius House» (1995.), «Dead Over Heels» (1996.), «A Fool and His Honey» (1999.), «Last Scene Alive» (2002.), «Poppy Done to Death» (2003.).

Savu nākošo detektīvu ciklu «Lily Bard» rakstniece sāka 1996. gadā: «Otrais cikls, ko es iesāku ir «Šekspīras» grāmatas par Lilliju Bardu, darbība norisinās izdomātā Arkanzasas pilsētiņā Šekspīrā. Tajās stāstīts par jaunu, noslēgtu apkopēju Lilliju Bardu, kuras pagātne glabā šausmīgu noslēpumu. Lillijas dzīve ir daudz drūmāka, nekā Aurorai, un pati viņa emocionālā plānā ir pavisam savādāka. Šis cikls, neskatoties uz daudzām, labām atsauksmēm presē ir noslēdzies ar romānu «Shakespeare’s Counselor»...»

Cikla varone — izvarošanas upuris — saskaras dzīvē ar tādām pašām grūtībām, kādas ir nācies pārciest pašai Harisai. Intervijā «Cresent Blues» rakstniece saka: «Viss nebeidzas ar to, ka tu pielabo zeķes un ej tālāk. Pavisam ne tā. Kaut kas tevi it kā nomirst — un ar to nākas saskarties, atkal un atkal, dažādos apstākļos, līdz dzīves beigām... es domāju, ka dzīvi palikušie izvarošanas upuri skatās uz dzīvi daudz savādāk , nekā tie, kuriem tādas pieredzes nav bijis.» tajā pašā intervijā Harisa teica, ka viņa raksta tāpēc, lai tumšo stūrīšu viņas dvēselē kļūtu mazāk.

Pirmajā sērijas grāmatā «Shakespeare's Landlord», Lillija Barda tiek rādīta kā nocietināta un klusa sieviete. Lasītājs redz viņu tajā dzīves mirklī, kad čaula, kuru viņa ir izveidojusi sev apkārt, tik tikko sāk plasāt un grāmatā attēlota Lillijas emocionālā atgriešanās dzīvē.

Lillijas  Bardas ciklā ietilpst grāmatas: «Shakespeare's Landlord» (1996.), «Shakespeare's Champion» (1997.), «Shakespeare's Christmas» (1998.), «Shakespeare's Trollop» (2000.), «Shakespeare's Counselor» (2001.).

Beidzot, 2001. gadā sākas vēl viens Harisas cikls «Sookie Stackhouse» (jeb «Southern Vampire Mysteries»): «Mans trešais cikls, kas bija izvirzīts «Agatha», «Dilys», «Compton Crook Award», «Sapphire», «Pearl» и «Anthony», stāsta par oficianti-telepāti no Bontempsas, Luiziānas štatā, kura iemīlas vampīrā. (Starp citu, es tomēr dabūju «Anthony» par cikla pirmo grāmatu, «Dead Until Dark». Tas salauza manu «mūžīgās līgavas māsas» sindromu, - Harisa raksta). Cikla varone — Sjukija Stekhausa (Sookie Stackhouse), r5akstīt par kuru ir ļoti jautri. Tāpēc es pa pilnam devu vaļu savai humora izjūtai. Grāmatas par Sjukiju tika izdotas Anglijā, Grieķijā un Japānā; es pārdevu ekranizācijas tiesības uz tām. Tā kā, redziet, šajā biznesā pavadījusi 25 gadus, es pēkšņi sāku gūt panākumus.»

Uz doto brīdi ciklā par Sjukiju Stekhausu ir iznākuši romāni: «Dead Until Dark» [2001.; apbalvots ar  «Anthony Award»; nominācija «Locus»-2002 (21. vieta kategorijā «fantasy novel»)  un detektīva balvai «Agatha Award»-2002.], «Living Dead in Dallas» [2002.; apbalvots «The Lord Ruthven Award»-2003 (piešķir grāmatām par vampīriem), nokļuvis finālā «Sapphire Award»-2003 (trešā vieta)], «Miroņu klubs» («Club Dead», 2003.), «Dead to the World» (2004.) un «Dead as a Doornail» (2005.).  2006. gada maijā ir jāiznāk sestajai seriāla grāmatai  — «Definitely Dead». Rietumos pirmās trīs grāmatas ir izdotas arī kā omnibuss «Dead in Dixie» (2003.).  Vienā sējumā, «Dead by Day» (2005.), ir iznākusi trešā un ceturtā seriāla daļa.

Sjukija Stekhausa ir varone vēl divos rakstnieces stāstos, kas publicēti antoloģijās «Powers of Detection» (2004.) un «Bite» (2005; stāstu sauc «One Word Answer»). Tajā pašā pasaulē, kurā dzīvo Sookie, tikai bez viņas, notiek noveles «Night's Edge» darbība (2004., «Harlequin»).

Kad kritiķi cenšas pilnīgāk raksturot šo ciklu, tad viņiem sanāk kaut kas līdzīgs «humoristisks, dienvidu [tas ir, darbība notiek ASV dienvidu štatos], gotiskais, vampīru detektīvs, kura darbība notiek mūsdienu pasaulē, kur vampīriem ir piešķirtas pilsoņu tiesības». Vispār, cikls nedaudz atgādina Lorelas Hamiltones [Laurell K(aye) Hamilton] ciklu par Anitu Bleiku, kaut gan tomēr, Sjukija Stekhausa nav tās klons.

2005. gadā Harisai iznāk romāns «Grave Sight», ar kuru iesākas jauns cikls «Harper Connelly».

Rakstnieces stāsti ir publicēti antoloģijās «Murder, They Wrote» (1998.), «Night's Edge» (2004.; kopā ar Bārbaru Hembliju - Barbara [Joan] Hambly — un Megiju Šeinu -  Maggie Shayne) un  «Bite» (2005.) kopā ar Mēriju-Dženizu Dēvidsoni (MaryJanice Davidson), Lorelu Hamiltoni  [Laurell K(aye) Hamilton], Anželu Naitu (Angela Knight) un Vikiju Teilori (Vickie Taylor).

Pēc Harisas vārdiem, uz viņu vislielāko iespaidu ir atstājušas grāmatas: Džeina Ostina «Lepnums un aizspriedumi» un Barbaras Polas «Ceturtā siena», kas izmainīja Šarlīnas domas par to, kādai ir jābūt sievietei. Citi rakstnieki, kas ir ietekmējuši viņas daiļradi, ir Lorela Hamiltone [Laurell K(aye) Hamilton], Ketija Mangere (Katy Munger), Denisa Liheina (Dennis Lehane), Endrū Vaksa (Andrew Vachss) un Harlana Kobena (Harlan Coben).

Šarlīna Harisa ir «Arkanzasas detektīvu autoru alianses» (Arkansas Mystery Writers Alliance) prezidente. Šarlīne gan saka: «Pēdējo reizi, kad es interesējos, šī «organizācija» sastāvēja no Džoannas Hesas un manis». Vēl viņa ir valdes locekle organizācijā «Māsas noziegumos» (Sisters in Crime), organizāciju «Amerikāņu detektīvu autori» (Mystery Writers of America) un «Amerikāņu detektīvu rakstnieku līgas» (American Crime Writers League) biedre.

Līdz neilgam laikam viņa bija Sentdžeimsas bīskapiskās baznīcas vecākā. Vēl Harisa nodarbojās ar smagatlētiku un karate. Viņa ir īsts grāmatu tārps un mērena kinomīle.

http://fantlab.ru/autor720

http://charlaineharris.com/