2002. gadā Cryo Interactive Entertainment to pielāgoja kā piedzīvojumu videospēli Thorgal: Curse of Atlantis. Torgals ir kritiķu atzīts un viens no populārākajiem franču valodas komiksiem ar vairāk nekā 11 miljoniem Torgalas grāmatu drukātā veidā. Papildus galvenās Thorgal sērijas turpinājumam pašlaik notiek trīs veiksmīgas spin-off sērijas.
Bibliogrāfija.
Jean Van Hamme (story) and Grzegorz Rosiński (art)
1. La Magicienne Trahie (1980)
2. L'Ile des Mers gelées (1980)
3. Les Trois Vieillards du pays d'Aran (1981)
4. La Galère Noire (1982) (start of the Brek Zarith story arc)
5. Au-delà des Ombres (1983)
6. La chute de Brek Zarith (1984) (end of the Brek Zarith story arc)
7. L'enfant des étoiles (1984) (3 short stories from Thorgal's youth)
8. Alinoë (1985)
9. Les Archers (1986)
10. Le Pays Qâ (1986) (start of the Qâ story arc)
11. Les Yeux de Tanatloc (1986)
12. La Cité du Dieu Perdu (1987)
13. Entre Terre et Lumière (1988) (end of the Qâ story arc)
14. Aaricia (1989) (4 short stories from Aaricia's youth)
15. Le Maître des Montagnes (1989)
16. Louve (1990)
17. La Gardienne des Clés (1991)
18. L'épée-soleil (1992)
19. La Forteresse Invisible (1993) (start of the Shaigan story arc)
20. La Marque des Bannis (1994)
21. La Couronne d'Ogotaï (1995)
22. Géants (1996)
23. La Cage (1997) (end of the Shaigan story arc)
24. Arachnéa (1999)
25. Le Mal Bleu - (1999)
26. Le Royaume sous le Sable (2001)
27. Le Barbare (2002)
28. Kriss de Valnor (2004)
29. Le Sacrifice (2006)
https://en.wikipedia.org/wiki/Thorgal
Autori.
Žans, bruņinieks Van Hamme (dzimis 1939. gada 16. janvārī) ir beļģu romānu rakstnieks un komiksu grāmatu rakstnieks. Viņš ir uzrakstījis scenārijus vairākām beļģu/franču komiksu sērijām, tostarp Histoire sans héros, Thorgal, XIII un Largo Winch.
Van Hamme galvenais izrāviens notika 1977. gadā, kad viņš izveidoja vikingu varoni Torgālu salīdzinoši nezināmam poļu komiksu māksliniekam Gžegoram Rosinskim. Viduslaiku leģendu un varonīgās fantāzijas sajaukums drīz kļuva par milzīgu panākumu franču-beļģu komiksu žurnālā Tintin. Duets ieguva nozīmīgas balvas Francijas un Beļģijas komiksu industrijā.
Nākamajā desmitgadē Žans Van Hamme kopā ar Filipu Franku radīja divas jaunas bestselleru sērijas - XIII kopā ar Viljamu Vensu un Largo Vinču (pēc viņa paša romāniem). Citas sērijas, piemēram, Les maîtres de l'orge (liet. "Miežu meistari") un Chninkel, ir saņēmušas vairāk kritiķu atzinības, bet mazāku pārdošanas apjomu.
Van Hamme kā viena no lielākajiem Eiropas komiksu autoriem, kura slava ir diezgan nostiprinājusies. Mākslinieki, ar kuriem viņš strādā, zīmē varoņus reālistiskā stilā, pat ja paši stāsti mēdz virzīties uz fantāziju.
Les maîtres de l'orge un Largo Winch ir izveidoti TV seriālos, un XIII, Thorgal un Largo Winch ir pielāgoti videospēlēm.
https://en.wikipedia.org/wiki/Jean_Van_Hamme
Grzegorz Rosiński (dzimis 1941. gada 3. augustā) ir poļu komiksu mākslinieks. Viņš ir vislabāk pazīstams ar mākslas darbu nodrošināšanu sērijai Thorgal.
Grzegorz Rosiński dzimis Stalowa Wola 1941. gadā. 1967. gadā viņš pabeidza Varšavas Tēlotājmākslas liceju un pēc tam iestājās Varšavas Mākslas akadēmijā.
Līdz 70. gadu beigām viņš uzrakstīja daudzas grāmatu ilustrācijas dažādiem poļu izdevējiem un autoriem. Viņš arī raksta dažas no tā laika populārākajām poļu komiksu sērijām, tostarp Polijas ilustrēto vēsturi, Kapiteini Žbiku un Pilotu Šmiglovku. Sākotnēji viņš publicēja savas komiksu grāmatas tikai laikrakstos un žurnālos (tostarp Sztandar Młodych), ar laiku viņa darbus sāka publicēt atsevišķi. Viņš ir arī žurnāla Relax, pirmā poļu valodas žurnāla, kas veltīts tikai komiksu grāmatām, radītājs un pirmais redaktors.
1976. gadā Rosińskis saņēma stipendiju Beļģijā, kur iepazinās ar Žanu Van Hammi, kurš viņam uzrakstīja sēriju Thorgal - vienu no populārākajām Eiropas komiksu sērijām. Kopš 1980. gada ir izdots 31 sējums. Komikss ir parādījies žurnālā Tintin. Rosińskis žurnālam Spirou ir izveidojis dažus komiksus ar pseidonīmu “Rosek”. Lai gan viņš atgriezās Polijā, nākamajās desmitgadēs viņš turpināja sadarboties ar beļģu un franču autoriem. 1980. gadā viņš uzsāka vēl vienu veiksmīgu komiksu grāmatu sēriju ar nosaukumu Hanss, šoreiz kopā ar Andrē-Polu Duša. 1992. gadā Rosiński kā sērijas mākslinieku nomainīja Zbigņevs Kasprzaks (Kas).
Pēc karastāvokļa ieviešanas Polijā 1981. gadā Rosińskis pārcēlās uz Beļģiju. Sākumā viņš dzīvoja kopā ar Žanu Van Hammi, kamēr viņa sieva un trīs bērni paliek Varšavā. Dažus gadus vēlāk viņš saņēma Beļģijas pilsonību. Viņš kļuva par vienu no populārākajiem komiksu grāmatu autoriem Rietumeiropā. Starp viņa vēlākajiem darbiem ir 1987. gadā aizsāktā sērija Chninkel (kopā ar Van Hammi) un 1992. gada sērija ar nosaukumu La complainte des landes perdues (kopā ar Žanu Dufa). 2001. gadā duets Rosiński-Van Hamme izdeva vēl vienu komiksu grāmatu ar nosaukumu Western, kas balstīta uz rietumu sižetu, kurā Rosinskis ievērojami mainīja savu stilu. Kopš 2004. gada viņš publicēja sēriju par grāfu Skarbeku (kopā ar Īvu Senti).
2011. gada vasarā Šveices viduslaiku pilsētā Saint-Ursanne tika demonstrēta liela izstāde. Šobrīd Grzegorz Rosiński dzīvo Šveicē.
https://en.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_Rosi%C5%84ski
Torgala mājaslapa.
Vēl viens slavens autoru darbs.
http://www.interbible.org/interBible/source/culture/2013/clt_131122.html
Le Grand Pouvoir du Chninkel
„Le Grand Pouvoir du Chninkel” ir fantastisks Žana Van Hammes (scenārijs) un Gžegoža Rosinska (zīmējums) komikss, kas sākotnēji tika publicēts recenzijas epizodēs (turpinājumos) 1986. gadā, pēc tam melnbaltā apjomā, pirms būs atkārtoti izdots trīs krāsu sējumos Grācā.
Dāra ir pasaule bezgalīgā karā, kuru vada Trīs nemirstīgie, kuri saduras katrā Saules krustojumā. J'on, Chninkel, tiek apsūdzēts par U'n, galveno pasaules radītāju, kurš viņam parādās kā liels melns paralēlskaldnis (ņemiet vērā, ka Jean-Claude Mezieres piešķirs saviem volokiem tādu pašu izskatu un tādu pašu izskatu kā "Personībai"), lai atjaunotu mieru Dārā, pretējā gadījumā planētu norīs "ugunīgā apokalipse". Lai tas izdotos, U'n viņam uztic "Lielo spēku", tomēr neprecizējot tā būtību.
J’ons, būdams pārliecināts, ka tas bija sapnis, turpina savu ceļu. Tad viņš satiek tavalu (lielo kara pērtiķi), kuru viņš sauc par Bom-Bom un kurš kļūst par viņa pavadoni.Viņi izšķiras, kad J’ons glābj G'velu, ko viņas meistars mēģināja izvarot. Kad viņa to izstāsta, viņš piedāvā viņai palīdzēt. Viņi dodas uz Melāru, sākotnējo Gvelas ciematu, kur Chninkel dzīvo brīvībā. Tur ciema vecākie viņus ieslēdz, būdami pārliecināti, ka “Izredzētais” var būt tikai nemiera cēlājs, lai gan Čninkela pravietojums vēsta, ka kādu dienu viņš viņus atbrīvos no verdzības. Sauja bhaktu palīdz viņiem uzbūvēt plostu, lai viņi varētu doties uz Mag Mel, lai "mācītos no gudrā Suultamas, kā stāties pretī trim nemirstīgajiem".
Ierodoties Mag Melā, Džons un Gvels uzzina, ka šis ļoti senais un milzīgais koks, kas iznirst no Lielā ūdens, patiesībā ir gudrais Suultāms. Suultams stāsta J’onam, ka pirms kara čninkelieši bija Dāras pavēlnieki, bet par elku pielūgšanu par godu vienam no saviem ķēniņiem, N'omam, ķecerim, viņus sodīja radītājs, lai tie kļūtu verdzībā. trīs jaunas rases, kuras pārvalda nemirstīgie. Tad, lai uzzinātu nākotni, J’ons atrod Volgu-pareģi, kura atņem viņam ziedēšanu, kliedz jaunu pravietojumu: "Pasaule atgriezīsies ... Kad trīs uniraaaaah ..."
Šīs tikšanās reizē viņš nozog brīnišķīgu kulonu miniatūras U'n formā..
Ceļā uz Meilaru pēc uzbrukuma G’vela pazūd, un J’onu sagūsta Jargota Smaržīgā, viena no trim nemirstīgajiem, armija. Vieta arēnā, lai tiktu nogalināts kopā ar citiem Čninkeliem, kuri pēc brīnuma7 pasludināja viņu par Izredzēto, viņš ir glābts, jo Bom-Boms ir viens no zvēriem, kam vajadzēja viņu nogalināt. Kopā ar Bom-Bom un Art, viens no viņa pirmajiem bhaktām, Džons aizbēg. Pēc tam, kad Arts bija nodevējs, rūķi sagūstīja J’onu un piedāvāja citam nemirstīgajam Kiklopam Zembrijai, kurš pakļauj Džonu pārbaudījumam (šķērsot skābes peļķi). Kad viņam tas izdodas, Zembrija viņu saudzē un nogādā privātajās palātās, lai chninkels varētu dziedēt viņa izkropļoto seju. J’ons, no kura Volga atņēma savas pilnvaras, liekot viņam zaudēt brīnišķīgu kulonu, atsakās. Tad Zembrija iemet G'velu No-World, nebūtībā, kurai viņš ir pievienojies.
Tur abus Čninkeļus, gatavojoties apvienošanai, pārtrauca ķeceris N'oms, kurš piespieda viņus aiziet. Viņi satiekas Barr-Find Black Mine, trešā nemirstīgā cietoksnī. Atkal notverts, J’ons saskaras ar trim šim gadījumam sapulcinātajiem nemirstīgajiem, kuriem Melāra vecāko tiesa piespriež nāvessodu. Čninkelim tiek izpildīts nāvessods, taču viņš zina, ka, neskatoties uz to, viņam izdevās veikt savu misiju, jo pret viņu izdevās atkal apvienot Trīs nemirstīgos. Viņš mirst, piedodams viņiem, tas izraisa pravietojumu.
Nemirstīgie pazūd viesuļvētrā, un parādās N'om the Heresiarch. Tad viņš māca Čninkeliem, ka, ja viņus sodīja U'n, tas bija tāpēc, ka pasaules radītājs, ļauns valdnieks, vēlējās, lai Chninkels pielūdz viņu karali. Pēc šīm atklāsmēm N'om nolād galveno pasaules radītāju, kurš uzreiz viņu sit. Pēc tam visa dzīvība uz Dāras tiek iznīcināta, izņemot nedaudzus Tavalus, ieskaitot Bom-Bom, kuri izdzīvo pazemē. Tādējādi viņa solījums tiek "ievērots": viņš neiznīcinās planētu, taču nesolīja saudzēt tās iedzīvotājus. Tad mēs saprotam, ka N'om zināmā mērā ir taisnība un ka J’ona meklējumi bija veltīgi jau no paša sākuma: viņam nebija līdzekļu, lai glābtu savu tautu, pildot savu misiju. Pēc miljoniem gadu Dārā atkal parādās dzīvība, un izrādās, ka Tavals pārvērtās par australopiteku ... Stāsts beidzas ar vīziju par Bom-Bom pēcnācēju, kurš norāda, ka vairs nevēlas klausīties stāstu par brīnumu, un Dāras pagātne tiks aizmirsta. [Tas bija neveikls tulkojums no franču valodas caur krievu valodu. Tā kā, atvainojiet! – t. p.]
https://fr.wikipedia.org/wiki/Le_Grand_Pouvoir_du_Chninkel
Te būs tas, ko par komiksu raksta poļi.
Šninkiels pirmo reizi franču valodas oriģinālā parādījās 10 sērijās žurnālā "À suivre" 1986. – 1987. Kolektīvo izdevumu 1988. gadā izdeva izdevniecība Casterman, un tajā pašā gadā poļu valodā to izdeva izdevniecība Orbita. 2001. un 2002. gada mijā melnbaltā komiksu grāmata ar vairāk nekā 130 lappusēm tika atkārtoti izdota. krāsaina versija, kas sadalīta trīs sējumos. Polijā to šajā izdevumā izdevusi Egmont Polska vienlaikus ar franču izdevumu. 2010. gadā Egmont Polska izdod poļu izdevumu melnbaltā versijā kā daļu no ekskluzīvas Grzegorz Rosiński komiksu grāmatu atkārtotas izdevuma.
Saturs
Szninkiel ir stāsts par planētu Daar, kas riņķo ap divkāršu sauli, kur pastāvīgi notiek karš starp trim nemirstīgajiem: Jargot Smelling, Zembria Cyclopka un Barr-Find the Black Hand. Galvenais varonis ir J’ons, šninkiels (īsa auguma rases pārstāvis, kas atgādina hobitu), Bāra-Finda vergs. J’ons pārdzīvo vienu no cikliskajām nemirstīgajām cīņām, bet tiek aizmirsts kaujas laukā, pateicoties kuram viņš atgūst brīvību. Negaidīti J’onam parādās debesīs melns monolīts, kurš ir augstākais dievs O’n. Saskaņā ar leģendu, O'n izvēlētais šninkiels atjaunos mieru Daara. J’ons tiek uzskatīts par, pretēji viņa gribai, kā apspiesto šninkeļu izredzētais un atbrīvotājs. Viņam par to būs jāmaksā visaugstākā cena: nāve ar publisku izpildi (pieķēdētam pie monolīta).
Atsauces un interpretācija
Šninkelā jūs varat atrast daudzas atsauces uz literāriem tekstiem (ieskaitot J. R. R. Tolkina Hobitu) un filmām (monolīts, kas izskatās līdzīgi monolītam, kas zināms no Stenlija Kubrika filmas “2001. gada Kosmiskā odiseja”). Iespējams, tomēr visredzamākie ir kristīgie pavedieni: t.sk. Šninkels-izraudzīts par Kristus metaforu, mācekļi, kas seko Šninkelim (līdzinās apustuļiem), māceklis, kurš ceļojumā noliedz Šninkelu, Sninkela spriedums, ko pielūdz godātāji no savas tautas, nāve, naglojot monolītā (krustā sišana), Vecās Derības tops par "greizsirdīgo un atriebīgo dievu". Pats Van Hamme par teoloģisko iezīmi savā darbā runāja šādi:
“Mēs zinājām tikai to, ka Šninkielam vajadzētu būt atsevišķam veselumam, kas notiek pasaulē, kas ir līdzīga Tolkinam. Man ir sava teorija par to: Dievs radīja daudzas pasaules un vienādi pakļāva tās visas sev. Primitīvās tautas pielūdz Dievu, bet viņš liek saviem sekotājiem pagriezt viņam muguru. Tad viņš viņus soda, sūtot plūdus un citas katastrofas (...). Tas ļauj vairākām paaudzēm uztraukties un liek domāt, ka ir nepieciešams Glābējs, lai izpirktu grēkus. Līdz ar Glābēja parādīšanos atdzimst ticība Dievam, bet arī bailes no nākamā soda, kas bija primitīvā ticībā. Šeit ir īsi mana ideja par teoloģisko mārketingu”.
Neskatoties uz to, ka komiksa vadošo ideju var nolasīt kā antireliģisku, Ksenija Čamerska 2001. gada izdevuma priekšvārdā uzsvēra, ka tas ir tikai viens no iespējamiem Šninkela interpretācijas līmeņiem.
Lielās nežēlības un erotikas devas dēļ komiksu grāmata Szninkiel ir paredzēta tikai pieaugušiem lasītājiem.