Pauls Bankovskis atceras šo autoru un viņa darbu.
http://www.satori.lv/raksts/izdruka/239
Jānis Ģirupnieks ir bijis skolotājs, vairāku rakstu autors par mācīšanas procesiem.
http://kimijas-sk.lv/images/Met_mat_skolotajiem/Raksti/Girupnieks_macisanas_pamati.pdf
Piemēram, Skolotāju kalendāra autors.
https://www.ss.lv/msg/lv/entertainment/books/handbooks/bgdlbf.html
Vai arī:
Ģirupnieks, J., 1925. Fizikas praktiskie darbi ar pašizgatavotiem mācības līdzekļiem : skolai un pašmācībai: magnetisms un elektrība. Rīga: A. Gulbis.
Rokasgrāmata skolotājiem.
Par vēl vienu (otro) Adamova romānu.
http://asmodeus.lv/2014/10/28/divu-okeanu-noslepums-by-grigorijs-adamovs/
Pazaudētais pazemes kuģis.
Raksts par projektiem ko tādu radīt un, protams, par fantastiku.
http://spoki.tvnet.lv/vesture/Pazaudetais-pazemes-kugis/606578
Īsi dati par Jāni Ģirupnieku.
Dzimis 1887. gada 5. februārī, miris 1964. gada 8. septembrī.
Pedagogs, zinātņu popularizētājs, novadpētnieks, rakstnieks. Nolicis skolotāja eksāmenu Jelgavas ģimnāzijā (1906), fizikas skolotājs Jelgavas 2.Valsts vidusskolā (1922-1929). Mācību līdzekļu institūta vadītājs (1919). Skolotājs Rīgas pilsētas tehnikumā un amatniecības skolā (līdz 1934), aktīvi darbojies dažādās demokrātiskās skolotāju organizācijās. Datu avots: www.vaivode.lv/doc/Apkartne.doc (Iespējams kļūda, jo tādu lapu neatrod - ila piezīme)
Avots: http://nekropole.info/lv/Janis-Girupnieks
© nekropole.info. Pārpublicējot atsauce obligāta.
Madara Bruģe : apraksts.
Tātad. 1939. gadā izdots latviešu zinātniskās fantastikas romāns par ieskatu nākotnē, 2140. gadā. No vienas puses, kaut kas lielisks. No otras, ne tik ļoti. Bet nu, visu pēc kārtas.
Kāda tad ir Latvija 2140. gadā no tik sena skatu punkta? Vispirms, ir attīstījusies tehnika, bet ne informācijas tehnoloģijas. Par spīti tam, ka darbība norisinās 21.gs., jaunākie statistikas dati, kas pieminēti grāmatā nāk no 1935. gada. Spēcīgi visam strāvo cauri Vadonis (ar to domāts K. Ulmanis) un viņa teorijas. Viss, es saku VISS darbojas uz elektrību. Ekspedīcijā piedalās sieviete, zinātniece, trenēta alpīniste, kas visam pa virsu spēlē hokeju. Fotogrāfija tiek attīstīta minūtes laikā un tas skaitās šaumīgi ātri. Te varētu uzskaitīt vēl un vēl un vēl, taču galvenā doma ir tāda- no mana, 21.gs. iedzīvotāja skatu punkta tas viss varbūt šķita panaivi, bet tieši tur slēpjas tas labums. Palūkoties ar citām, senākām acīm uz to, kas pat mums vēl nav pienācis. Protams, neiztrūkstošais un ļoti, ļoti neveikais romantiskais pavērsiens. Izteikti latviskie personāži (Juris Zemnieks, Valdis Ziemelis, Milda Ausekle).
Ik pa brīdim šis romāns pārvērtās mācību grāmatā, kur pavīdēja formulas un teorijas kas man, skolas fiziku sen aizmirsušai neizteica neko. Bet talkā nāca paskaidrojumi, ko autors bija ne tikai vārdiski aprakstījis, bet arī papildinājis ar shēmām un ilustrācijām. Bet arī tās izlasot, man daudz kas skaidrāks nekļuva. Acīmredzot, skolā fizika bija labāk jāmācās, nevis jāblenž laukā pa logu.
Un rakstība. Ak vai, cik bieži es ķiķināju. Visi tie ''technika'' un ''šachs'' un pamatskolas humora līmeņa ''apmierinieties, jaunkundz!''. Pasakaini.
Kopumā- ir vērts, vēsturiska vērtība galu galā.
https://www.goodreads.com/lv/book/show/20977155-ekspedicija-zemes-dzi-umos
Vēl par autoru. Ģirupnieka foto internetā neatradu.
http://www.jelgavasbiblioteka.lv/par-jelgavu/novadpetnieciba/visi-ieverojami-cilveki-jelgava/703/