Pjērs Buls. Pērtiķu planēta

Franču rakstnieka Pjēra Bula grāmata „Pērtiķu planēta” tiek uzskatīta par īstu 20. gadsimta zinātniskās fantastikas klasiku, un svarīgs un skaidrs apstiprinājums tam ir pēdējos piecdesmit gados neskaitāmās „Pērtiķu planētas” filmu adaptācijas.

Interesanti, ka pats autors Pjērs Buls izlaida tikai vienu grāmatu, bez jebkādiem autora papildinājumiem, bez turpinājumiem, taču viņa koncepcija joprojām tiek izmantota. Šeit rodas dabisks jautājums, taču būtu arī interesanti ienirt Pjēra Bula grāmatas „Pērtiķu planēta” fantāzijas pasaulē, ja mēs runātu par citiem dzīvniekiem, piemēram, suņiem, lāčiem, roņiem, putniem, ikvienu. Vai arī visa būtība ir tieši līdzībā starp cilvēkiem un pērtiķiem, ko mēs visi lieliski zinām jau no skolas laikiem. Mēs nonākam pie video un attēlu emocijām, bērnus aizved uz zooloģisko dārzu un ļauj barot šimpanzes, bet varbūt mūs biedē doma, ka no viņiem mums - vai no mums līdz viņiem - ir tikai viens solis. Turklāt tas, ka kāda cita būtne var iejaukties cilvēka augstprātīgajā statusā uz Zemes planētas.

Pjēra Bula grāmata “Pērtiķu planēta” sākas kā stāsts par piedzīvojumu jūrā - kosmosa tūristi atrod pudeli starp Visuma plašumiem. Šī nav metafora - īsta stikla pudele ar korķi, kurā ievietotas noteikta Ulisa Meru piezīmes. Viņi sīki apraksta piedzīvojumus un grūtības, kas piemeklēja ceļotāju no Zemes planētas. Īsāk sakot, bez spoileriem, 25. gadsimtā trīs astronautu grupa dodas uz tālo zvaigžņu sistēmu Betelgeize. Pēc smagas piezemēšanās uz nezināmas planētas, kas atgādina Zemi, „Pērtiķu planētas” varoņi nonāk pasaulē, kas apgriezta kājām gaisā, kā viņiem šķiet. Cilvēki šeit dzīvo kā savvaļas dzīvnieki, un pērtiķi ir inteliģenti radījumi.

Grāmata “Pērtiķu planēta” ir rakstīta vienkārši pieejamā valodā, nekoncentrējoties uz zinātniskām tēmām un terminiem, lai gan tas nav literatūras pasaules grāvējs. Šis ir pārdomāts darbs, kurā autors Pjērs Buls lielāko daļu laika velta dialogiem un lasītā (varoņa redzētā) izpratnei, nevis darbībai. Galvenais varonis nokļūst it kā Aizspogulijā, un, no otras puses, pērtiķi arī uzskata savu stāvokli kā dotu - viņi diez vai atzīst, ka citu radību var apveltīt ar tādu pašu vai pat pārāku intelektu. Turklāt ne tikai kāda jauna radība no citas planētas, bet arī tie, kurus viņi medī, kurus viņi izmanto medicīniskos eksperimentos. Grāmatu “Pērtiķu planēta” nevar nosaukt par odu dzīvnieku aizsardzībai, taču tā liek aizdomāties, nostādot sevi ne tik daudz galvenā varoņa Ulisa vietā, cik to dzīvnieku vietā, ko uzskatām par piemērotiem zooloģiskajiem dārziem.

Mēs esam pieraduši ētiskus jēdzienus apsvērt cilvēku sabiedrības ietvaros un, piemēram, uzskatīt par normālu eksperimentu veikšanu ar dzīvniekiem. Tātad zinātnieki no Pērtiķu planētas izmanto līdzību ar cilvēkiem zinātniskiem mērķiem. Interesanti, ka, lai arī Pjēra Bula grāmatas pērtiķi vēl nav apguvuši lidojumus kosmosā, viņi jau dzīvo megapolēs un izmanto transportu. Acīmredzot viņiem nav izstrādāti plašsaziņas līdzekļi, mūsu mūsdienu izpratnē. Kopumā to attīstības līmeni var vienkārši korelēt ar mūsu civilizāciju divdesmitā gadsimta pirmajā pusē (grāmata tika uzrakstīta 1963. gadā). Ir neticami interesanti ienirt šajā Pjēra Bula izveidotajā pasaulē, lai uzzinātu par trim galvenajām pērtiķu planētas sabiedrības kastām, kassacenšas savā starpā. Svarīgos valdības amatus ieņem orangutāni, zinātne galvenokārt ir atbildīga šimpanzēm, un gorillas ir atbildīgas par fizisko darbu un to pašu autoritāti.

Pjēra Bula Pērtiķu planēta ir ļoti lakoniska - visas dažas 160 lappuses teksta, uz kura izdodas attīstīties visai mazai kosmo-operai. Interesanti, ka pērtiķu planētas varonis patiešām ir viens, un tas ir Uliss. Jā, ir vairāki galvenie pērtiķi: zinātnieki Zira un Kornēlijs, kā arī varas alkstošais ierēdnis Zairuss. Bet visa iepazīšanās ar citu pasauli iziet cauri varoņa emocijām un domām. Kā viņš uztver redzēto uzreiz pēc ierašanās, kādus pazemojumus piedzīvo, būdams būrī kā dzīvnieks. Kā veidojas viņa attiecības, arī fiziskās, ar vietējo aborigēnu Novu, kā notiek asimilācija ar pērtiķu sabiedrību, savstarpēja mācīšanās.

https://www.recenzent.org.ua/planet-of-the-apes/

Par to pašu.

https://www.lffb.lv/raksti/lasit-talak/holivudas-pertika-gads

Par jauno kino franšīzi.

https://www.lffb.lv/raksti/lasit-talak/einsteins-kratina

Alegorija.

https://satori.lv/article/ja-gribi-mieru-gatavojies-karam

Kino afiša.

https://weacom.ru/afisha/reviews/180570

Klasiskā "Pērtiķu planēta". Par visu franšīzi.

https://disgustingmen.com/planeta-obezyan-gid/

Grāmata un gandrīz visas filmas.

https://www.recenzent.org.ua/planet-of-the-apes/

Franšīze.

https://fr.wikipedia.org/wiki/La_Plan%C3%A8te_des_singes_(franchise)

Komikss - krosovers.

„Tarzāns uz pērtiķu planētas” ir Dark Horse Comics un BOOM! Studios oficiālā 2016. gada krosovera komiksu grāmata! Sasaistot “Tarzānu” un “Pērtiķu planētu”. Raksta autori Tims Silijs un Deivids Volkers, mākslinieks Fernando Dagnino.

Komikss tika izziņots 2016. gada 8. aprīlī komikau konventā Emerald City Comicon. Komiksu pirmais numurs, iespējams, nonāca pārdošanā 2016. gada 28. septembrī. Formāts ir piecu daļu mini sērija. Un tur ir arī TPB kolekcija.

Komikss pastāstīs, kas būtu noticis, ja Tarzānu nebūtu audzinājušas gorillas, bet gan inteliģentu šimpanžu ģimene - Zira un Kornēlijs - kopā ar savu bioloģisko dēlu Cēzaru (jeb Milo). Zira un Kornēlijs no nākotnes lido divdesmitajā gadsimtā un adoptē vīrieti vārdā Tarzāns. Jādomā, spriežot pēc vāka, sižets var pārklāties ar klasisko stāstu par Tarzānu (it īpaši stāstu ar mednieku un meiteni).

https://ru.wikifur.com/wiki/%D0%A2%D0%B0%D1%80%D0%B7%D0%B0%D0%BD_%D0%BD%D0%B0_%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B5_%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D1%8C%D1%8F%D0%BD

Autors. Pierre Boulle

Pjērs Fransuā Marī Luī Buls (1912. gada 20. februāris - 1994. gada 30. janvāris) bija franču romānists, kurš vislabāk pazīstams ar diviem darbiem – „Tilts pār Kvai upi” (1952) un „Pērtiķu planēta” (1963), par kuriem abos tika veiktas godalgotu filmu ekranizācijas.

Boulle bija inženieris, kurš Singapūrā strādāja par slepeno aģentu kopā ar brīvajiem frančiem, kad viņš tika notverts un pakļauts divu gadu piespiedu darbam. Viņš izmantoja šīs pieredzes filmā „The Bridge over the River Kwai”, par bēdīgi slaveno Nāves dzelzceļu, kas kļuva par starptautisku bestselleru. Filma, kuras režisors ir sers Deivids Līns, “Tilts pār Kvai upes”, ieguva septiņas Oskara balvas, un Buls tika dēvēts kā scenārija autors, jo tās divi faktiskie scenāristi bija iekļauti melnajā sarakstā.

Viņa zinātniskās fantastikas romāns „Pērtiķu planēta”, kurā inteliģentie pērtiķi iegūst varu pār cilvēkiem, tika pielāgots deviņu godalgotu filmu sērijai, kas radīja žurnālu un TV versijas un populāras tematiskas rotaļlietas.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pierre_Boulle