Kopš ASV daudzkārt izmantojamo kosmosa kuģu programmas slēgšanas SKS apgādē iesaistījušās divas privātas kompānijas - Orbital Sciences Corp un SpaceX.
Uzņēmumam SpaceX piederošais kravas kuģis Dragon bija pirmais privātais kosmiskais lidaparāts, kas 2012.gadā sasniedza SKS. SpaceX ar NASA noslēdzis līgumu par 1,6 miljardiem dolāru.
Kosmosa kapsula Cygnus atšķirībā no Dragon nevar atgriezties uz Zemes, bet sadeg, ieejot atmosfērā.
Cygnus vedīs uz SKS aprīkojumu zinātniskajiem eksperimentiem un citas kravas, tostarp lietuviešu nanopavadoņus LituanicaSAT-1 un LitSat-1.
Pavadonis LitSat-1 konstruēts Kauņas Tehnoloģijas universitātē ar Lietuvas Kosmosa asociācijas un Kosmosa zinātņu un tehnoloģiju institūta atbalstu. Iecerēts, ka tas pārbaudīs jaunus principus mazo pavadoņu orientācijai telpā, izmēģinot pjezoelektrisko orientācijas sistēmu, kas tālāk varētu tikt pārbaudīta nākamajā lidojumā 2015.gadā. Tas nākotnē varētu pavērt daudz plašākas iespējas nanopavadoņu izmantošanai un to sistēmu veidošanai.
Otrs pavadonis LituanicaSAT-1 tapis sadarbībā starp Viļņas Universitāti un nekomerciālo organizāciju Inovatyvūs inžineriniai projektai. To veidojusi vairāk nekā 30 cilvēku komanda, kurā darbojušies augsti kvalificēti jaunie lietuviešu zinātnieki, inženieri, fiziķi un programmētāji, strādājot gan Lietuvā, gan ārvalstīs. Iecerēts, ka orbītā pavadonis atradīsies vairāk nekā pusgadu, analizēs Saules aktivitāti un Zemes magnētisko lauku, izmēģinās lietuviešu radītās tehnoloģijas un pārbaudīs alternatīvus enerģijas avotus ekstremālos apstākļos.
Kad pavadoņi beidzot būs nogādāti uz SKS, tos aptuveni pēc mēneša paredzēts palaist orbītā, kur tie sāks paredzētos pētījumus. Iecerēts, ka pavadonis LituanicaSAT-1 veiks pirmo lietuviešu uzņēmumu no kosmosa, bet LitSat-1 pirmo reizi no orbītas translēs trīs sabiedrības balsojumā izvēlētus vārdus lietuviešu valodā.
http://www.diena.lv/tehnologijas/zinas/pirmie-lietuvas-nanopavadoni-devusies-kosmosa-14039423