"Es runāšu katru dienu līdz pat 2011.gada 7.jūlijam, lai kur es arī nebūtu (..), lai pieprasītu to, kas pienākas Peru," uzstājoties kādā kultūras pasākumā, izteicās Garsija.
Garsija prestižajai Amerikas universitātei ir pieprasījis pirms minētā datuma atdot vairāk nekā 46 000 artefaktu, kurus amerikāņu pētnieks Hairams Bingems savulaik aizveda no šobrīd UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā iekļautās seno inku pilsētas.
"Mēs neļausim 7.jūlijam paiet, jo šis datums ir robežlīnija: vai nu mēs panāksim sapratni, ka Maču Pikču ir nedalāms veselums, vai arī mums [šī universitāte] jāatzīst par dārgumu izlaupītāju," sacīja prezidents.
Iepriekšējās pūles panākt mierizlīgumu cieta neveiksmi 2007.gadā. Senlietu atgūšanai nesekmīgi izrādījušies arī visi vēlāk veiktie pasākumi.
Pētnieks Bingems bija Jēlas universitātes profesors, kad viņš 1911.gadā atklāja teiksmaino 15.gadsimta inku citadeli Maču Pikču, kas atrodas 2500 metrus augstu Andu kalnos, netālu no Kusko. Šobrīd Maču Pikču ir populārākais valsts tūrisma objekts.
Peru apgalvo, ka Bingems laika posmā no 1911. līdz 1916.gadam palīdzējis no atradumu vietas - Maču Pikču drupām - uz Jēlas universitāti Ņūheivenā aizvest 46 332 artefaktu.
Liela daļa šo artefaktu tiek uzglabāti Jēlas universitātes Dabas vēstures muzejā.
Peru bija pilnvarojusi priekšmetu transportēšanu uz universitāti, lai 18 mēnešu laikā veiktu to zinātnisko izpēti, taču universitāte līguma noteikumus neesot ievērojusi.
"Simts gadi ir pietiekami ilgs laiks šo arheoloģisko priekšmetu pētīšanai," sacīja Garsija.
Amerikāņu pētnieks Bingems, atklājot Maču Pikču, ieguva pasaules slavu un uzmanību. Tomēr daudzi vēsturnieki uzskata, ka cietokšņa kompleksu jau 1901.gadā pirmais atklāja peruietis Augustīns Lisaraga.
Ar 2200 apmeklētājiem dienā Maču Pikču ir viens no tūristu visapmeklētākajiem objektiem Latīņamerikā.
Jēlas universitāte savā mājas lapā ir norādījusi, ka tai ir "likumīgas tiesības" uz Peru artefaktiem, tomēr tā labprāt panāktu "draudzīgu vienošanos".
Universitāte apgalvo, ka neviens no tās īpašumā esošajiem artefaktiem nav unikāls.