Viens no tēmas atzariem ir saistīts ar zinātnisko fantastiku, un šajā sakarā ar LJTI ar mani ieteica sazināties rakstniece Ieva Melgalve.
Interaktīvā instalācija „Noderīgu zināšanu un nezināšanas melnais tirgus” atgādina tādus zināšanu nodošanas veidus kā arhīvi un lasītavas, kombinējot tos ar komunikācijas situācijām, kas līdzinās biržu vai konsultāciju sesijām. Apmeklētājiem ir iespēja rezervēt individuālai sarunai kādu no 60 pieaicināto ekspertu - mākslinieku, filozofu, antropologu, medicīnas, vides un citu jomu pētnieku - pusstundas piedāvājumiem vai klausīties atlasītas sarunas uz austiņām un baudīt unikālo klātbūtnes atmosfēru zināšanu biržā.
Šis "Zināšanu melnais tirgus" jau noticis citās Eiropas un Tuvo Austrumu pilsētās 15 reizes, un katru reizi tam tiek izstrādāta īpaša tēma, kas tiek aplūkota no visdažādākajām perspektīvām. Vairāk par iepriekšējiem projektiem var uzzināt šeit: www.mobileacademy-berlin.com.
Tirgus nr. 16 tēmas izklāsts:
Tā ir realitāte, ka jau labu laiku mūsu ķermenis ir neatgriezeniski sasaistīts ar tehnoloģijām. Protēzes aizvieto trūkstošās ķermeņa daļas, medikamenti pastiprina vai nomierina mūsu smadzeņu darbību un garastāvokļus. Implanti, transplanti un inženiertehniskie orgānu aizvietotāji mūsu ķermenim tiek pievienoti bez komplikācijām. Ritma mērītāji tikšķ līdztekus sirdij un izsūta signālus smadzenēm. Tiek dzerti vai injicēti hormoni un muskuļus iespaidojošas vielas. Vai nu mēs izmantojam ķirurģiskas ķermeņa korekcijas, biotehnoloģiskas modifikācijas, vai ceram pārprogrammēt savu bioķīmiju ar transhumānisma palīdzību, viens ir skaidrs – mēs sevi nepārtraukti pārveidojam.
"Melnajā tirgū" Nr.16 sešdesmit eksperti sniegs informāciju par mūsu ķermeņa mākslīgām modifikācijām, atbalsta struktūrām un pieejamiem uzlabojumiem. Mūsu eksperti pārstāv plašu profesionālo tēmu loku, ieskaitot sirds ķirurģiju, cilmes šūnu izpēti, transplantācijas medicīnu, onkoloģiju, ortopēdiju, medicīnisko ētiku, bioētiku, kā arī filozofiju.
Taču tikpat lielā mērā mūs interesē mākslinieciska atbilde uz jautājumu: cik daudz modifikāciju mūsu ķermenis spēs panest, pirms kļūsim sev sveši? Cik daudz tehnoloģiju implantu nepieciešams, lai cilvēks kļūtu par kiborgu? Baisa vai valdzinoša, šī pavisam netālā nākotne ir populārās kultūras, zinātniskās fantastikas, kiborgu teoriju, transhumānisma un datorzinātnes ekspertu pētniecības lauks. Un mēs aicinām šos eskpertus uz "Melno tirgu".
Un ne mazāk svarīga "Melnajā tirgū" būs iespēja runāt arī par beigtu ķermeni. Par to brīdi, kad zārkā viss norimst. Kad atlicis vien pāris juridisku un birokrātisku klapatu. Un dažas dziesmas. Un tad uzmanības centrā ir nevis optimāla laika izmantošana, produktivāte vai sevis optimizēšana, bet gan vienīgi nemainīgi klātesošā mirušo prombūtne. Šeit ielūgto ekspertu sarakstā ir kapu apsaimniekotāji, balzamētāji, entomologi, patalogi, apraudātāji un profesionāli līķu atveidotāji TV seriālos.