Aleksandrs Dimā (tēvs) (franču: Alexandre Dumas, père; īstais vārds - Dumas Davy de la Pailleterie; dzimis 1802. gada 24. jūlijā, miris 1870. gada 5. decembrī), tiek uzskatīts par vienu no nozīmīgākajiem franču autoriem literatūras vēsturē. Dimā īpaši pievērsās vēsturisko romānu rakstīšanai, un no tiem īpašu popularitāti guvuši "Grāfs Monte-Kristo" un "Trīs musketieri", taču rakstīja arī lugas un darbojās publicistikā. Dimā līdz ar Onorē de Balzaku bija pirmais, kas pilnībā izmantoja romāna turpinājumos piedāvātās iespējas.
Dimā bija ceturtdaļafrikānis un tāpēc par spīti savam talantam un popularitātei visu mūžu cieta no rasisma. Lai gan ticamu pierādījumu tam nav.
Līdz 1843. gadam Dimā bija uzrakstījis 15 lugas. Viņam bija 73 asistenti, ar kuru palīdzību viņš sarakstīja aptuveni 250 grāmatas. Nozīmīgākais palīgs viņam bija vēstures skolotājs Augusts Makē (Auguste Maquet), kam viņš ļāva strādāt diezgan neatkarīgi. Makē bieži viņam ieteica, par ko rakstīt, kā arī uzrakstīja pirmos uzmetumus svarīgākajiem Dimā darbiem, ieskaitot romānus "Trīs musketieri" un "Grāfs Monte-Kristo". Dimā pats apgalvoja, ka rakstīt savas grāmatas sācis vien tad, kad viņa prātā tās jau bijušas pabeigtas.
Atsevišķos Dimā darbos parādās pārdabiski elementi, piemēram, spoki, siāmas dvīņi ar garīgu saikni, jauns puisis, kas noslēdz līgumu ar sātanu, vampīri.
Dimā fantāzijas darbi.
"Riekstkodis" (Histoire d'un casse-noisette, 1844): Hofmaņa stāsta "Riekstkodis un Peļu karalis" pārveidojums; vēlāk šo stāstu izmantoja krievu komponists Pēteris Čaikovskis, izveidojot baletu "Riekstkodis".
"Bālā lēdija" (1849) Vampīru teika par poļu sievieti, kuru dievina divi ļoti atšķirīgi brāļi.
"Vilku vadonis" (Le Meneur de loups, 1857). Viens no pirmajiem jebkad sarakstītajiem vilkaču romāniem.
Aleksandrs Dimā, dedzīgs pārdabisko stāstu cienītājs, savas izcilās literārās karjeras laikā publicēja daudzas savas okultās pasakas. Viena no tām bija gotiskā luga "The Vampire", kas pirmo reizi tika izrādīta 1851. gadā. Dimā rakstīja "The Vampire", palīdzot Augustam Makē (Auguste Maquet), kurš arī bija sadarbojies ar viņu daudzos viņa veiksmīgākajos romānos, tostarp "The Three Musketeers" un "The Count of Monte Cristo".
Dimā lugas vampīrs ir nosaukts par Lordu Rutvenu pēc slavenākā literatūras vampīra deviņpadsmitā gadsimta pirmajā pusē. 1819. gadā ārsts Džons Viljams Polidori uzrakstīja pirmo pasaku par vampīriem angļu literatūrā un nosauca tās titula varoni par Lordu Rutvenu. Pēc stāsta panākumiem lorda Rutvena popularitāte izplatījās visā Eiropā, un viņš kļuva par daudzu lugu un stāstu tēmu. Galu galā viņa slava mazinājās, un viņa vietu ieņēma vēl viens aristokrātisks vampīrs grāfs Drakula. Dimā Rutvena leģendas versija ir ēteriska pasaka par likteni, aizliegtu mīlestību un upurēšanu.
https://www.amazon.com/Vampire-Catilina-Plays-Alexandre-Dumas/dp/0595303463
"Korsikāņu brāļi" - pārdabisks stāsts par brāļiem, kurus izšķir bērnībā, bet viņi tik un tā sajūt viens otru.
"Brāļi korsikāņi" (franču: Les Frères corses) ir Aleksandra Dumā-tēva romāns, kas pirmo reizi tika izdots 1844. gadā. Tas ir stāsts par diviem brāļiem-dvīņiem, kuri, kaut arī piedzimstot ir šķirti, tomēr var sajust viens otra fiziskas sāpes. Tas ir daudzkārt adaptēts uz skatuves un filmā.
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Corsican_Brothers
"Tūkstoš un viens spoks".
Uzrakstīts 1848. gada revolūciju uzplūdos, Aleksandra Dimā “Tūkstoš un viens spoks” ir makabrs pārdabisku pasaku krājums, kas izstāstīts ar nepielūdzamu detalizāciju un gandrīz nepanesamu spriedzi. Bailēs paralizēts vīrietis atzīstas par sievas slepkavību un nevis atgriežas nozieguma vietā, bet lūdz ieslodzīt sevi cietumā. Kad policija turpina pārbaudi, viņi uzzina šausmīgo patiesību - ka dusmu lēkmē vīrietis nogalina sievu, lai redzētu, kā atdalītā galva pagriežas un čukst viņam. Kopā sanākot, lai izlemtu, vai šāda “nāvīga darbība” patiesībā ir iespējama, ārsts, priesteris un policija savukārt stāsta paši savus stāstus par spoku darbību. Rezultāts ir viens no ievērojamākajiem pārdabisko stāstu krājumiem, kas jebkad uzrakstīts.
https://www.goodreads.com/book/show/252572.One_Thousand_and_One_Ghosts
***
Romānā "Trīs musketieri" aizsāktais stāsts tika turpināts vairākos citos darbos, tostarp "Pēc divdesmit gadiem" un "Pēc desmit gadiem". Viņš viens no pirmajiem iesāka rakstīt romānu turpinājumus. Iespējams, slavenākais citāts no "Trim musketieriem" ir: "Viens par visiem, visi par vienu!"
Slavenākie viņa romāni ir:
"Askānio" (Ascanio, 1843)
"Trīs musketieri" (Les Trois Mousqetaires, 1844)
"Karaliene Margo" (La Reine Margot, 1845)
"Grāfs Monte-Kristo" (Le Comte de Monte-Cristo, 1845—1846)
https://lv.wikipedia.org/wiki/Aleksandrs_Dim%C4%81_(t%C4%93vs)
Sīkāk par Dimā angļu vikipēdijā.
https://en.wikipedia.org/wiki/Alexandre_Dumas
Aleksandrs Dimā (dēls).
Aleksandrs Dimā (dēls) (franču: Alexandre Dumas fils; dzimis 1824. gada 27. jūlijā, miris 1895. gada 27. novembrī) bija franču rakstnieks un dramaturgs. Pazīstams ar romānu (vēlāk arī lugu) "Kamēliju dāma" (La Dame aux camélias, 1848), pēc kura motīviem 1853. gadā Džuzepe Verdi radīja operu "Traviata". "Kamēliju dāmas" galvenās varones prototips bija Dimā mīļākā Marija Diplesī.
Rakstnieka Aleksandra Dimā ārlaulības dēls, kuru 1831. gadā tēvs atzina par savu, atņēma mātei, un deva izglītību. 1864. gada 31. decembrī Maskavā apprecējās ar Nadeždu fon Knoringu, ģimenē bija divas meitas. Vēlāk apprecējās otrreiz. No 1874. gada — Franču akadēmijas loceklis, 1894. gada — Goda Leģiona ordeņa kavalieris.
https://lv.wikipedia.org/wiki/Aleksandrs_Dim%C4%81_(d%C4%93ls)
P. S. Franču literāro (popkultūras) vampīru vēsture. https://encyclopedia2.thefreedictionary.com/France%2C+Vampires+in