Viljams Houps Hodžsons

Dzimis Lielbritānijā, 1877. gada 15. novembrī, miris 1918. gada 17. aprīlī.

Viljams Houps Hodžsons ir angļu rakstnieks un dzejnieks, ievērojamākais agrīnās fantastikas un pirmslubeņu laikmeta šausmu literatūras pārstāvis - 20. gadsimta pirmās divas desmitgades. Arī jūrnieks, kultūrists, fotogrāfs, militārpersona. Viņš gāja bojā kaujas laukos Pirmā pasaules kara beigās.

Galvenā Hodžsona prozas darba daļa vienā vai otrā pakāpē pieder pie šausmu žanra, taču viņš pievērsa uzmanību citām fantāzijas formām, kā arī citiem žanriem - un bieži viņa darbos šausmas sākotnēji tiek sajauktas ar zinātnisko fantastiku, agrīno fantāziju, detektīvu utt. Mūsdienās Hodžsons tiek atzīts arī par vienu no tā dēvētās “Dīvainās fantastikas” pamatlicējiem un tiek uzskatīta par vienu no visspilgtākajiem un atšķirīgākajiem agrīnās fantastikas autoriem kopumā, kura patiesā slava un kulta klasikas statuss gadu gaitā pēc viņa nāves pakāpeniski palielinājās.

Viljams Houps Hodžsons dzimis 1877. gadā Blekmorenas pilsētā (Eseksas grāfistē), anglikāņu priestera Samuela Hodžsona un LissijA Sāras Braunas ģimenē. Viņš bija otrais bērns daudzbērnu ģimenē, kur dzima divpadsmit bērni, trīs nomira agrā bērnībā. Saistībā ar vecākā Hodžsona kalpošanu un darbu (21 gadu laikā viņš aizstāja 11 draudzes) ģimene bieži pārcēlās, apmeklējot arī Galveju (Īrija).

Trīspadsmit gadu vecumā jaunais Viljams aizbēga no internātskolas, plānojot piepildīt savu sapni kļūt par jūrnieku. Tomēr viņš drīz tika pieķerts un atgriezās ģimenē. Bet galu galā notikumi guva laimīgu iznākumu, un zēna sapnis piepildījās - 1891. gadā ar tēva atļauju viņš nonāca kuģī kā junga četrgadīgai apmācībai. Pēc tam divus gadus mācījās Liverpūlē un vēl vairākus gadus pavadīja uz kuģiem kā jūrnieks, paceļoties līdz trešā kapteiņa palīga pakāpei.

Šajā laikā jūra jauneklim sniedza lielu dzīves pieredzi un iespaidus, ar kuriem viņš pēc tam piesātināja nozīmīgu sava literārā darba daļu. Tur viņš sāka pievērst uzmanību savai fiziskajai sagatavotībai un ķermeņa kultūrai, nodarbojoties ar svara celšanu un boksu (tas sākotnēji bija saistīts ar vecāko jūrnieku izsmiekliem un iebaidīšanu), viņš arī interesējās par fotogrāfiju, dažādu dabas parādību fotografēšanu, jūras dzīvi un jūrnieku dzīvi, kā arī tur viņš vispirms sāka rakstīt, sākot ar dokumentāriem ierakstiem un ziņojumiem par reisiem, un, iespējams, arī par pirmajiem pantiem. 1898. gadā viņam tika piešķirta Karaliskās Slīcēju glābšanas biedrības medaļa par varonību, glābjot citu jūrnieku, kurš pārkrita pāri bortam haizivju pilnajos ūdeņos. Tomēr jūras elements joprojām nekļuva par viņa dzīves darbu, un gadu vēlāk, 22 gadu vecumā, Hodžsons beidzot devās krastā.

Pirmkārt, viņš atvēra savu Fiziskās izglītības skolu Melnburnā, piedāvājot nodarbības pēc individuālām programmām, kuru klientu vidū bija vietējie policisti. 1902. gada oktobrī Blekburnā notika dīvains atgadījums, kurā joprojām pastāv neskaidrības. Pilsētā ieradās slavenais amerikāņu iluzionists, bēgšanas un sevis atbrīvošanas meistars Harijs Hudini. Viņš, kā parasti, veiksmīgi un efektīvi demonstrēja savus talantus, aizbēgot no Blekburnas pilsētas cietuma, un viņu izaicināja Hodžsons. Tomēr izrāde Pils teātrī nedarbojās kā nākas, radot dažādus strīdus un baumas - Hudini tik tikko atbrīvoja sevi, nosaucot to par visnežēlīgāko pārbaudījumu četrpadsmit gadu izrādēs un sūdzējās, ka Hodžsons apzināti sabojāja slēdzenes uz viņa roku dzelžiem, tādējādi viņu ievainojot.

1903. gadā, atklājot, ka viņš nevar nopelnīt pietiekami daudz naudas savam treniņu biznesam, kas bija sezonālāks un īslaicīgāks, Hodžsons nolēma to samazināt. Viņš sāk aktīvāk rakstīt un publicēt dažādus rakstus un esejas vietējā presē un dažādās Lielbritānijas publikācijās, no kurām pirmā parādījās 1901. gadā. Publikāciju priekšmeti ir dažādi, bet galvenokārt tie attiecas uz veselību un fizisko izglītību.

Drīz parādās iesācēja, rakstnieka pirmie darbi, kurus iedvesmojuši populārie zinātniskās fantastikas, misticisma un piedzīvojumu autori - Edgars Alans Po, Žils Verns, Artūrs Konans Doils un Herberts Velss. Pirmais stāsts (“Nāves dieviete”) tika izdots 1904. gada aprīlī, pēc tam lēnām sekoja “Tropu šausmas” (1905) un “Pazudušo bērnu ieleja” (1906).

Tajā pašā agrīnā darba posmā (1903-1905) Viljams Houps Hodžsons uzrakstīja visus savus vēlāk publicētos romānus. Neskatoties uz to, ka tie parādījās drukātā veidā tikai 1907. – 1912. gadā, tie tika uzrakstīti agrāk, visticamāk, publicēšanas apgrieztā secībā. Tas tika atklāts tikai 90. gadu sākumā, pateicoties kritiķa un pētnieka Sema Geforda (Sam Gafford) pētījumiem par autora saraksti.

Hodžsons neraksta atvilktnei, bet no izdevējiem saņem daudz noraidījumu. Tomēr viņš nelaižas izmisumā, turpina rakstīt romānus, īsus stāstus un arī dzeju, no kuriem lielākā daļa viņa dzīves laikā nemaz netika publicēta.

Pagrieziena punkts ir stāsta “No jūras bez bēgumiem un paisumiem” («From the Tideless Sea») publicēšana 1906. gada aprīlī - pirmā lieta no viņa stāstu sērijas par Sargasu jūru, kas tika turpināta gadu vēlāk, un pēc kuras rakstnieka stāsti parādās biežāk. Daļēji tie tiek publicēti britu žurnālos (Putnam's Monthly, The Idler, The London Magazine, The Red Magazine), un daļēji amerikāņu žurnālos (Blue Book, Adventure, Short Stories, Sea Stories), dažreiz - pēc kāda laika pārpublicēti zem citiem nosaukumiem.

Šausmas un mistika izrādās piemēroti žanri, lai attēlotu noslēpumainus un draudīgus jūras elementus, un nav pārsteidzoši, ka daudzi no Hodžsona agrīnajiem stāstiem kļūst par ļoti redzamiem un spilgtiem jūras šausmu piemēriem, starp tiem ir arī «Balss naktī» («The Voice in the Night»), «The Terror of the Water-Tank», «Out of the Storm» un citi. Reālistiskākas un ne mazāk interesantas skices par jūru un jūrniekiem izskatās tādas, kā stāsts «”Šamrakens” dodas uz pieraksta ostu» («The «Shamraken» Homeward-Bounder») un apraksts «Caur ciklona centru » («Through the Vortex of a Cyclone»).

1907. gadā rakstniekam beidzot izdodas izdot savu pirmo grāmatu - “Glen Carrig” laivas” («The Boats of the «Glen Carrig»»), stilizēts iepriekšējo gadsimtu manuskripts, piedzīvojumu un mistisks romāns, par kuru saņemtas pozitīvas atsauksmes.

1908. gadā tika izdots otrais romāns “Māja uz robežas” («The House on the Borderland»), kas bija viens no diviem Hodžsona slavenākajiem un populārākajiem darbiem, un, pēc dažu lasītāju un kritiķu domām, tas bija visnevainojamākais. Grāmata saņem arī pozitīvas atsauksmes, taču, neskatoties uz to, autora finanšu lietas atstāj vēlēties daudz ko labāku - viņš kopā ar māti dzīvo uz nabadzības sliekšņa.

1909. gadā parādījās trešais romāns - "Spoku pirāti" («The Ghost Pirates»). Ar tiem Hodžsons no autora priekšvārda pabeidz savu nosacīto konceptuālo triloģiju: “šis trešais romāns pabeidz to, ko var nosaukt par triloģiju, un, lai arī šīs grāmatas ir ļoti atšķirīgas attēlotā mērogā, katra no tām atsaucas uz noteiktām idejām, kurām piemīt elementāra radniecība... "

1910. gadā, izlaižot pirmos cikla stāstus par okulto detektīvu Tomasu Karnaku “Karnaki, spoku meklētājs” («Carnacki, the Ghost Finder») Hodžsonam beidzot izdevās noķert veiksmi aiz astes un nedaudz uzlabot savu finansiālo stāvokli. Stāsti daļēji tika iedvesmoti no Eldžernona Blekvūda stāstiem par Džonu Sailensu, un kādu laiku tie kļuva par veiksmīgu populārā varoņa aizstājēju, kad Blekvuds pārtrauca izplatīt jaunus stāstus par viņu. Hodžsona stāsti presē parādās regulāri, lietas uzlabojas.

1912. gadā tika izdots pēdējais, pabeigtais Hodžsona romāns, kas ir dīvains un savāds šedevrs, grāmata ir ļoti neviennozīmīga, taču tādā veidā vienīgā - “Nakts zeme”(«The Night Land»). Šis ir otrais no viņa diviem galvenajiem romāniem, kam noteikti ir kulta statuss, taču diezgan bieži tiek kritizēts par smago un grūti lasāmo arhaisko stilu, ar kuru viņš tika uzrakstīts. Hodžsons arī izveidoja ievērojami saīsinātu romāna versiju “Sapnis par X” («The Dream of X»), kas tika publicēta nevis pārdošanā, bet gan, lai konsolidētu autortiesības Amerikas Savienotajās Valstīs.

Tajā pašā 1912. gadā Viljams Houps Hodžsons apprecējās ar Betiju "Besiju" Farnvortu, jaunlaulātie medusmēnesi pavada Francijas dienvidos, pēc tam viņi tur uzturas kādu laiku. Rakstnieks sāk darbu pie jauna jūras romāna («Captain Dang»), bet to pamet un koncentrējas uz stāstiem. Žanrā un stilistikā viņš neaprobežojas tikai ar zinātnisko fantastiku un misticismu, publicējot piedzīvojumu stāstus (it īpaši sērijas par kapteini Goltu), mēģinot rakstīt atsevišķus detektīvu stāstus, kā arī romantiskus stāstus un pat vesternus.

Nākamo gadu laikā beidzot iznāk pilnīgas Hodžsona stāstu kolekcijas - stāstu krājumi par Karnaki (1913) un kapteini Goltu (1917), “Dziļo ūdeņu vīri” («Men of the Deep Waters», 1914) un “Spēcīgo veiksme” (The Luck of the Strong», 1916). .

Sākoties Pirmajam pasaules karam, pāris atgriezās Anglijā, un Hodžsons kā patiess patriots devās uz fronti. Pēc kursa Virsnieku korpusa universitātē Londonā viņš tika uzņemts par leitnantu Karaliskajā artilērijā. 1916. gadā pēc kritiena no zirga kādu laiku atgriezās mājās, bet pēc galvas traumas sadzīšanas atkal devās uz fronti.

17. aprīlis (saskaņā ar citiem avotiem - 19.) 1918. gada aprīlis karadarbības laikā netālu no Ipras (Beļģija) Viljams Houps Hodžsons tika nogalināts. Viņam bija tikai 40 gadi.

Pēc rakstnieka nāves viņa arhīvos palika ievērojams skaits dažādu nepublicētu darbu - apmēram trīs desmiti stāstu, neskaitāmi dzejoļi, raksti un esejas. To publicēšana ilga vairākas desmitgades. Daļa stāstu tika publicēta desmitajos un divdesmitajos gados ar Hodžsona atraitnes atļauju vai iesniegumu, viņa arī vīra piemiņai organizēja divu mazu grāmatu ar viņa dzeju izdošanu - “Jūras aicinājums” («The Calling of the Sea», 1920) un “Okeāna balss"(«The Voice of the Ocean», 1921). Tomēr pēc tam notika gandrīz divdesmit gadu pārtraukums.

Starp nozīmīgākajiem apoloģētiem un entuziastiem, kuri lasītājiem atdeva rakstnieka vārdu un kas atbalstīja interesi par viņu no 40. gadu otrās puses līdz mūsdienām, vispirms jānosauc Augusts Derlets, Sems Moskovičs, Lins Kārters, Sems Gaffords, Andijs Robertsons, kā arī Ians. Bella, R. Alains Everts un Emīlija Aldera. Pateicoties viņu pūlēm, Hodžsona vārds mūsdienās ne tikai netiek aizmirsts, bet arī ievada ietekmīgāko un interesantāko agrīnās zinātniskās fantastikas un šausmu autoru panteonu.

G.F. Lovecraft atzina Hodžsonu par vienu no ietekmīgākajiem autoriem. Klarks Eštons Smits un Clive Steples Lewis viņam deva augstas atzīmes, kā arī virkne kritiķu - no Evereta F. Bilera un Gerija C. Volfa līdz S.T. Joshi, Douglas Anderson un Maikam Ešlijam. Viņa tiešā ietekmē vai ar atsaucēm uz darbu tika uzrakstīti daži Denisa Vitlija (Uncharted Seas, 1938), Rodžera Želaznija (Apburtā zeme / Mainīgā zeme, 1981), Iana Sinklēra (Radon Daughters, 1994) darbi. ), Grega Bīra (“Pilsēta laika beigās”, 2008), Braiena Steiblforda (“Mūžības vārti”, 1999), Alberta Sančesa Pinjola (“Aukstā āda” / “La pell freda”) "), Maika Minjola un Kristofers Goldena (komikss" The Plague Ships ") darbi. Atsauces ir viegli izsekojamas Džona Raita, Džeimsa Stodarda darbos. Hodžsons ietekmēja arī “jauno dīvaino” autorus – Čainu Mjevilu un Džefu Vandermejeru.

Vairāki autori dažādos laikos turpināja veidot īsus stāstus, kuros piedalījās Hodžsona detektīvs Tomass Karnaka, Džons B. Fords uzrakstīja noveli «The Haunted Ocean», kas bija veltīts Hodžsonam, ar darbību Sargasu jūrā, kā arī virkni citu klasisko jūras stāstu atdarinājumu, kā arī veltījumus “Night Earth", tos savā mājaslapā apkopojis Endijs Robertsons, viņam tos sūta gan amatieri, gan profesionāli rakstnieki. Uz to pamata jau ir izlaistas divas antoloģijas, un trešā daļa tiek sagatavota izdošanai.

2006. gadā rakstnieks tika apbalvots ar The Cordwainer Smith Rediscovery balvu, kuru piešķir joprojām maz pazīstamiem autoriem, bet kuru ietekme un nozīme žanram ir nenovērtējama.

© Aleksis Rutss

https://fantlab.ru/autor1067

Piezīmes pie biogrāfijas:

Fanu mājaslapa, kas veltīta Viljamam Houpam Hodžsonam un romānam «Nakts zeme» — www.thenightland.co.uk

Sema Geforda blogs, kas veltīts Viljamam Houpam Hodžsonam — http://williamhopehodgson.wordpress.com

Tēma, forumā, kas veltīta autoram — http://fantlab.ru/forum/forum14page1/topic4942page1