Tui Sazerlendas "Pūķu sāga"

"Pūķu sāga" - oriģinālā "Wings of Fire" (Uguns spārni) — romānu sērija par pūķu civilizāciju, ko sarakstījusi venecuēliešu izcelsmes amerikāņu rakstniece Tui Sazerlenda (līdzautore grāmatām par 'Kaķiem-karotājiem"). Ciklā ietilpst trīs piecu grāmatu pamatromānu kopas (pēdējā kopa 2019. gada sākumā vēl nebija pabeigta), viens romāns no apakšcikla «Wings of Fire: Legends» ("Leģendas") un četri stāsti apakšciklā «Wings of Fire: Winglets» (burtiski: «Spārniņi»).

Pūķi.

Grāmatas pasauli sauc par "Pirriju" (Pyrrhia). Pūķi iedalīti septiņās ciltīs, atkarībā no to apdzīvotām vidēm:

Zemes pūķi (MudWings, Dubļu spārni) — mīt purvos.

Nakts pūķi (NightWings, Nakts spārni) — noslēpumaina cilts, par kuru maz kas ir zināms.

Debess pūķi (SkyWings, Debess spārni) — mīt kalnos.

Varavīksnes pūķi (RainWings, Lietus spārni) — mīt džungļos (lietus mežā). Arī par viņiem maz kas ir zināms.

Jūras pūķi (SeaWings, Jūras spārni) — mīt jūrā.

Ledus pūķi (IceWings, Ledus spārni) — mīt sniegotajos ziemeļos.

Smilšu pūķi (SandWings, Smilšu spārni) — mīt tuksnešos.

Katrai ciltij ir fiziskas atšķirības, tādas, kā nagi-āķi ledainajiem, kas ļauj staigāt pa ledu, vai arī mimikrijas spējas lietainajiem, lai paslēptos košajā džungļu pasaulē. Tāpat ciltis atšķiras ar kultūru: tām ir atšķirīga pārvalde, ģimenes tradīcijas, dzīves vērtības. Kopīgais ir tikai tas, ka ciltī ir jāvalda tikai karalienei.

Pasaulē mīt arī cilvēki, taču pūķi tos neuztver kā saprātīgas būtnes, tikai kā dzīvniekus, kuri var būt arī bīstami. Tos sauc par "scavenger", tas ir, dzīvniekiem, kas ložņā apkārt, meklējot ēdamo un visādas mantas, kas citiem nav vajadzīgas. [Krieviskā tulkojumā tos dēvē par "zaglēniem", turklāt pūķi ir krietni lielāki, arī ēd cilvēkus, dažreiz tur tos kā mājdzīvniekus, īsti nesaprotot, ko cilvēki ēd].

Kopumā pūķi ārēji ir diezgan līdzīgi, zināmos apstākļos tos var noturēt vienu par otru; citās pasaulēs ar pūķiem tās ir radikālākas, piemēram, D&D. Pūķi ir daudz lielāki par cilvēkiem, spēj aprīt pat govi. Pusaudži-pūķi un pieaugušie pūķi arī ir stipri atšķirīgi pēc lieluma, taču ne tik daudz, lai katrs lielais būtu spēcīgāks par pusaudzi. Visus noslēpumus var atklāt, izlasot grāmatas.

Vēsture.

Smilšu karaliene mirst no cilvēka rokas, nenosaucot savu likumīgo mantinieci, toties atstājot trīs meitas. Šīs trīs meitas — Blister (burtiski — Pūsle, krievu tulkojumā Uguns), Burn (kr. Apdegums) un Blaze (Liesma) — izraisa karu par troni, kurā iesaista visas pārējās ciltis kā sabiedrotās (izņemot Varavīksnes pūķus [kr. Lietus], kas tiek uzskatīti par slinkiem un bezpalīdzīgiem). Karš ilgst jau daudzus gadus, katru dienu pūķi mirst kaujas laukā.

Nakts pūķis ar iesauku Gaišreģis (Morrowseer) pareģo, ka izšķilsies piecu, dažādu cilšu pūķīši, kas pēc deviņiem gadiem izvēlēsies Smilšu karalieni un apturēs karu. Pretendentei, ko viņi izvēlēsies, būs jāpakļaujas "augstākam un varenākam liktenim", lai iegūtu "uguns spārnu" spēku (tiem par godu arī nosaukta oriģinālā sērija. Visas Pirrijas pūķi gaida pūķīšu ierašanos un kara pārtraukumu, taču pretendentes uz troni vēlas viņus nogalināt, lai vienīgi pašas izlemtu, kura valdīs.

Sižets.

Galvenās sērijas notikumi stāsta par pūķīšu grupu (pusaudžu vecumā), ko zem zemes slepeni audzina organizācijas Miera Nagi (Talons of Peace, arī Miera Ķepas) šūniņa. Olas, no kurām izšķīlās mazuļi, slepeni tika savāktas - nozagtas - no attiecīgām ciltīm, ne bez kļūmēm. Pūķīšus apmāca, lai viņi izpildītu pareģojumu. Taču, kad pūķīši izbēg brīvībā, viņi vēl nesaprot, kādā veidā viņu spēs apturēt karu.

Sērijas sastāvs.

Oriģināls / tulkojums krieviski (oriģināla izdošanas datums).

Pamatgrāmatas.

Pirmais cikls.

The Dragonet Prophecy / Pūķīšu pareģojums (2012. g. 1. jūlijs)

The Lost Heir / Pazaudētā mantiniece / Pazaudētā princese (2013. g. 1. janvāris)

The Hidden Kingdom / Apslēptā karaliste (2013. g. 28. maijs)

The Dark Secret / Tumšais noslēpums (2013. g. 28. oktobris)

The Brightest Night / Gaišākā nakts / Trīs mēnešu nakts (2014. g. 25. marts)

Otrais cikls.

Moon Rising / Mēness ausma (2014. g. 30. decembris)

Winter Turning / Aukstuma sirds (2015. g. 30. jūnijs)

Escaping Peril / Bēgšana no briesmām/ Nelaimes pārvarēšana (2015. g. 29. decembris)

Talons of Power / Varas nagi (2016. g. 27. decembris)

Darkness of Dragons / Pūķu tumsa (2017. g. 27. jūlijs)

Trešais cikls.

The Lost Continent / Pazaudētais kontinents (2018. g. 26. jūnijs)

The Hive Queen / Spieta karaliene (2018. g. 26. decembris)

Poison Jungle / Indīgie džungļi (gaidāma, 2019. g. 30. jūlijs)

Leģendas.

Darkstalker / Nakts mednieks (28 июня 2016. g 28. jūnijs)

Spārnotie stāsti.

Prisoners / Gūstekņi (2015. g. 31. marts)

Assassin / Slepkava (2015. g. 29. septembris)

Deserter / Dezertieris (2016. g. 29. marts)

Runaway / Bēgle (2016. g. 27. septembris)

Komikss.

2017. gada 31. maijā tika paziņoti plāni par grafisko romānu izdošanu pēc sērijas grāmatām. Par izdevniecību kalpos tā pati Scholastic Press, kas izdod pašas grāmatas, komiksi būs pa sērijām, grāmatu pārlikums zīmējumos. Pirmais būs "Pūķīšu pareģojums", mākslinieks Maikls Holmss, kurš agrāk strādājis pie komiksa «Secret Coders». komikss iznākšot 2018. gada janvārī.

Stils.

Visiem galvenajiem varoņiem un centrālajiem personāžiem grāmatās ir no 4 līdz 7 gadi (analogs, cilvēkiem 12-18 gadi). Kad teksts sniedz tiešo runu vai domas, tad tas tiek dots sarunu stilā, kādā runāja amerikāņu pusaudži 2010-tos gados: ar pārspīlējumiem, jokiem, bieži - indīgiem, un negludām frāzēm.

"Pūķu sāgas" grafiskais stils.

Sērijas vāki ir krāšņi noformēti, attēls no pirmā vāka pāriet uz pēdējo. Priekšplānā - pūķis, par kuru ir stāstīts konkrētā romānā, dibenplānā daļa no ainavas, var būt arī citi pūķi. Visu romāni vāki veidoti vienā stilā: grāmatu iekšpusē doti arī visu cilšu pārstāvju neizkrāsoti zīmējumi un Pirrijas kontinenta karte. Tur gan nav norādītas visas vietas, kur risinās notikumi.

Atšķirībā no bērnišķīgākām grāmatām par pūķiem, te pūķi nav attēloti kā multfilmu tēli, bet ir reālistiskāki. {Man liekas, ka te rodas zināma pretruna ar tekstu, kas pūķus - galvenos varoņus - attēlo daudz mīlīgākus. Pūķiem ir reālas proporcijas, augsta detalizācija, līdz pat zvīņām. Stils atgādina to, kā skolēni zīmē kaut ko garlaicīgu stundu laikā. Pūķi ir tikai mazliet antropomorfi: cilvēciskā tajos visai maz, taču nav arī pārspīlējumu. dažreiz "Pūķu sāgu" pieskaita dzīvnieku fantastikai.

Oficiālo, grafisko stilu aktīvi izmanto fani, kaut arī tas ir sarežģītāks, par tādiem attēliem bērnu grāmatās: «Karalis Lauva» , «MLP:FiM» vai «Pokemoni». Pūķus, kas aprakstīti grāmatās var plaši izmantot, lai radītu oriģinālus tēlus, īpaši, ja ir pieeja oficiāla bāze.

Tulkojums.

Krievu valodā romānus sāka tulkot no 2016. gada izdevniecībā ACT, kad iznāca pirmās divas 1. cikla grāmatas. Pašlaik jau ir iznākuši deviņi romāni, gaidāms desmitais.

Latviešu valodā šīs grāmatas nav tulkotas, varu izteikt tikai nožēlu, jo jaunākā vecuma pusaudžiem tās varētu likties aizraujošas.

https://ru.wikifur.com/wiki/%D0%94%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%8C%D1%8F_%D1%81%D0%B0%D0%B3%D0%B0

Pūķu ciltis:

https://wingsoffire.scholastic.com/dragontribes

Pašlaik ir iznākuši jau trīs grafiskie romāni.

https://wingsoffire.fandom.com/wiki/Category:Graphic_Novels