Sjūzena Neipīra: Hajao Mijadzaki brīnumainās pasaules

Susan Napier. Miyazakiworld. A Life in Art

Hajao Mijadzaki ir lielākais animators pasaulē. Un vienkārši brīnumdaris.

 

Te vienisprātis ir visi, kas kādreiz ir redzējuši viņa darbus: "Mans kaimiņš Totoro", "Princese Mononoke", "Spoku aiznestie" un daudzas citas pilnmetrāžas multfilmas.

Mijadzaki fenomens ir tajā, ka viņš ir atradis bērnu, kas mīt katrā no mums. Viņš atstāj nopietnu un pieaugušu cilvēku pasauli citiem režisoriem, bet pats ieskauj mūs laimīgajā bērnības pasaulē.

Viņa darbos atdzīvojas fantāzija, šausmenes un sapņi. Mēs zinām, ka meža glabātājs pašlaik guļ, taču drīz iestāsies nakts un viņš izies pastaigā. Zinam, kāpēc līst lietus, kāpēc pūš vējš, kāpēc bērnībai nav jābeidzas, kāpēc starp mums dzīvo Mijadzaki.

"Oskara" balva, astoņas «Tokyo Anime Award» balvas, sešas japānas kinoakadēmijas prēmijas  — balvas var pārskaitīt bezgalīgi.

Grāmata, ko jūs turat rokā, pašlaik ir vienīgā grāmata krievu valodā par lielā meistara daiļradi. Tā ir atslēga, lai saprastu pašu Mijadzaki, mēģinājums paskatīties uz viņa daiļradi caur viņa biogrāfijas prizmu.

Sjūzena Neipira izvedīs jūs caur visām 11 multfilmām, iepazīstinās ar varoņiem, palīdzēs saprast viņu raksturus, norādīs uz tēliem un simboliem, ko meistars ir nomaskējis. Te jūs redzēsiet, kādi notikumi ir risinājušies paša animatora dzīvē šajā periodā un kā tie ir ietekmējuši varoņus.

Grāmata kļūs par lielisku dāvanu, gan Hajao Mijadzaki daiļrades cienītājiem, kā arī tiem, kuri tikai tagad atklāj sev viņa darbu brīnumaino pasauli.

 https://www.labirint.ru/books/721315/

Par oriģinālu.

https://yalebooks.yale.edu/book/9780300226850/miyazakiworld

Susan Jolliffe Napier (dzimusi 11. oktobrī, 1955) ir Japānas programmas profesore Tafta Universitātē. Agrāk viņa bija Mitsubishi Japānas literatūras un kultūras profesore Teksasas Universitātē Ostinā. Viņa ir strādājusi arī kā viesprofesore Hārvardas Universitātes Austrumāzijas valodu un civilizāciju departamentā, kā ari kino un mēdiju jomā Pensilvānijas Universitātē. Neipīra ir arī anime un mangas kritiķe. Viņas vecāki ir Hārvadas akadēmiķi. Pirmā interese par anime viņai radās, kad kāds students parādīja viņai "Akiru". To viņa izmantoja savā trešajā grāmatā "No Akiras līdz princesei Mononoke". Viņas pirmā grāmata bija "Fantastika modernajā japāņu literatūrā" (1996).

https://en.wikipedia.org/wiki/Susan_J._Napier

Intervija.

https://mmlafleur.com/mdash/susan-napier-interview

Par citiem recenzentiem.

http://www.nausicaa.net/miyazaki/mh/impressions.html