Sastādīts saraksts ar Zemes brīnumiem, kuru drīz vairs nebūs

«Apollo», Svētdiena, 15. maijs (2011)

Tūrisma portāls «Budget Trave» izveidojis sarakstu ar desmit Zemes brīnumiem, kuri var pazust līdz 2030.gadam. Šo objektu neizbēgamā nāve pievilinās arvien lielāku tūristu skaitu, kuri vēlēsies redzēt to, kā drīz vairs nebūs.

Belizas barjerrifs. Tas jau daudz ir cietis 1998.gadā, zaudējot daudzus koraļļus. Rifā ietilpstošie koraļļi joprojām ir apdraudēti, kā iemesls ir globālā sasilšana. Tāpat pie vainas ir arī cilvēka darbības.

 

 

Kongo upes baseins. Tas ir otrais pēc platības lielākais džungļu masīvs. Līdz 2040.gadam neefektīvu aizsardzības pasākumu dēļ divas trešdaļas unikālās floras un faunas vienkārši pazudīs. Šie meži regulāri tiek izcirsti, lai tur varētu iekārtot ganību laukus un šahtas. Mazāka džungļu platība vairs nevar uzņemt tik daudz ogļskābās gāzes, tāpēc samazinās nokrišņu daudzums un līdz ar to izmainās arī klimats.

Nāves jūra. Pēdējo četru desmitgažu laikā tās platība samazinājusies trīs reizes. Tāpat šī jūra kļuvusi seklāka, savukārt bijušās pludmales šobrīd atrodas pusotra kilometra attālumā no krasta līnijas. Nāves jūrā ieplūst tikai Jordānas upe, no kuras apkārtējās valstis ņem arvien vairāk ūdens. Tā rezultātā pēc 50 gadiem Nāves jūras vairs nebūs. Tāpat kosmētikas ražotāji arvien vairāk iztukšo Nāves jūras minerālu krājumus.

Evergleidas nacionālais parks ASV, Floridas štatā. Purvi aizņem lielāko daļu no šī parka teritorijas, un tos piesārņo apkārt esošās fermas. 60% vietējā apkārtnē izmantojamā ūdens pumpē tieši no turienes. Šī parka teritorija kopš 1900.gada ir kļuvusi divreiz mazāka. Tāpat Evergleidas nacionālais parks ir vienīgā vieta, kur sastopama Floridas pantera, taču pēc 40 gadiem šī suga var vienkārši pazust, tāpat kā pazudīs 20 citas šī parka dzīvnieku sugas.

Maldīvu salas. Ja globālā sasilšana turpināsies, šīs salas, kuras atrodas vien divus metrus virs jūras līmeņa, tiks appludinātas. 2008.gadā salu prezidents paziņoja, ka nāksies iegādāties zemi citās valstīs, galvenokārt Indijā, lai varētu izmitināt salas iedzīvotājus, kuriem būs jāpamet okeāna appludinātās mājas. 2009.gadā, lai uzsvērtu draudošās briesmas, prezidents valdības sēdi novadīja ūdenī.

Madagaskara. Ja neizdosies glābt mežus, tad pēc 35 gadiem tie tiks izcirsti pavisam, izmirs arī to iemītnieki. Tas nozīmē, ka var izmirt ārkārtīgi retās vai pat līdz šim neizpētītās dzīvnieku sugas.

Dienvidpols un Ziemeļpols. Globālā sasilšana var izraisīt 80% imperatorpingvīnu nāvi Antarktīdā, bet Arktikā var pazust baltie lāči. Kūstot polārajiem ledājiem, mirst veselas ekosistēmas, ieskaitot arī barības ķēdes posmus. Paredzams, ka 20-40 gadu laikā Antarktīdā vairs neveidosies jauni ledus masīvi.

Tīģeru populācija. Vairāk nekā puse pasaules tīģeru dzīvo Indijā. Kopumā pasaulē palikuši 3200 tīģeri, bet vēl 1900.gadā Indijā vien tīģeru skaits sasniedza 100 tūkstošus. Tāpēc paredzams, ka pēc 12 gadiem tīģeri izmirs pavisam. Ķīniešu tradicionālās medicīnas vajadzībām diennaktī vidēji tiek nogalināts viens tīģeris. Arī tīģeru audzētavas nevar nodrošināt šo dzīvnieku saglabāšanu.

Tahuamanu džungļi Peru. Madre de Diosas provincē, iespējams, ir pēdējie sarkanā koka krājumi pasaulē. Nelikumīgās izciršanas dēļ koku skaits sarūk. Tāpat ASV aktīvi izpērk šos kokus, jo no tiem var izgatavot mēbeles miljonu dolāru vērtībā. Šī reģiona vidi piesārņo arī tuvējā apkārtnē esošās zelta raktuves.

Jandzi upes baseins. Vērotāji, tai skaitā Ķīnas oficiālie pārstāvji, jau atzinuši, ka šīs upes baseina florai un faunai draud iznīcība. Šos draudus veicina mežu izciršana, dambju būvēšana un ūdenstilpju veidošana.

http://www.apollo.lv/portal/news/articles/237772/0?show_inbox=1

[Tā nu cilvēkam būs jāiztiek, vērojot zvirbuļus, baložus, vārnas un kaijas - ils]