Rietumslāvu teiksmas, pasakas un mīti.

Apraksts par divām grāmatām dotajā tēmā

Lielais rietumslāvu teiksmu, pasaku un mītu krājums.

Šī grāmata ir – košām krāsām mirdzošs, brīnumains kaleidoskops, kas sastādīts no rietumslāvu teiksmām, pasakām un mītiem. Viņas ir pārdzīvojušas ilgu un grūtu ceļu, saglabājot savu valodu un kultūru. Grāmata ir domāta jebkura vecuma lasītājiem, no maziem līdz lieliem. Vienas pasakas vecāki lasīs saviem mazuļiem ap gulētiešanas laiku, citas aizraus pat pašus vecākos un izvēlīgākos lasītājus. Krājumā iegāja autoru darbi, kas nekad agrāk nav publicēti krievu valodā. Tāda izdevuma rašanās ir unikāls un nozīmīgs notikums vēl tāpēc, ka pirmo reizi krieviski lasošam lasītājam pirmo reizi rodas iespēja izlasīt pilnībā bez izlaistām vietām un kupīrām lielo Karela Jaromira Eberna darbu „Buķete” („Kytice”). Šis čehu literatūras klasiķis ir viens no Eiropas šausmu literatūras iedibinātājiem, dzimtās valodas glabātājs un apgaismotājs, ko Čehijā pazīst katrs tāpat, kā pie mums katrs pazīst Puškinu. Tieši „Lielais rietumslāvu teiksmu, pasaku un mītu krājums” visā savā lieliskajā un iedvesmojošā daudzveidībā palīdzēs ar mīlestību ieskatīties mums tuvu tautu dvēselēs, saprast to daudzveidību, skaistumu un īsto dziļumu.

https://eksmo.ru/book/bolshoe-sobranie-predaniy-skazok-i-mifov-zapadnykh-slavyan-ITD906818/

Lasīt onlainā. Pilnu versiju gan jāpērk.

https://www.rulit.me/books/bolshoe-sobranie-predanij-skazok-i-mifov-zapadnyh-slavyan-litres-read-547263-1.html

Rietumu slāvu teiksmas, pasakas un mīti.

Šī grāmata ir himna dzīvei visās tās izpausmēs. Tajā ir iegājušas dažāda veida teiksmas (pasakas, leģendas, mīti), ko radījušas tautas, ko apvieno plašā un savdabīgā rietumu slāvu grupa. Baudu no šīs grāmatas lasīšanas iegūs, gan interesantu bērnu pasaku lasītāji, gan tie, kuri folklorā meklē pamācošas lietas, kas balstās uz daudzu gadsimtu pieredzi, gan tie, kuri ir šausmu stāstu piekritēji – stāstus, kas pilni ar mistiskām šausmām. Te ir vieta gan humoram, smiekliem, un satīrai. Daudzi krājuma darbi tiek publicēti krievu valodā pirmo reizi.

Grāmatas pamatu sastāda čehu pasakas, taču te ir arī slovāku, morāvu, lužicu un poļu pasakas, ko savākuši čehu apgaismotāji un etnogrāfi XIX gadsimtā. Pašas pasakas, protams, ir daudz senākas.

https://www.livelib.ru/book/1002003266-predaniya-skazki-i-mify-zapadnyh-slavyan-sbornik

Tā kā šīs divas grāmatas papildina viena otru: pirmā ir literāru pasaku krājums, otra – tautas pasakas.

Pirmajā mēs iepazīstam tādus klasiķus, kā Karels Jaromirs Eberns, Božena Ņemcova, Jans Neruda, Matejs Mikšičeks, Karels Dvoržačeks, Peters Martins, Ādolfs Venigs, kā arī rusinu pasakas. Otrajā ir tautas pasaku vākums.