Pāvels Maika un poļu fantastika. Pasauļu miers

Apraksts par autoru un viņa daiļradi

Poļu fantastikai ir sena vēsture,  «Przypadki Wojciecha Zdarzyńskiégo» (Varšava, 1786), tiek uzskatīts par pirmio poļu zinātniski-fantastisko romānu. Autors Mihals Dimitrs Krajevskis. 20. gadsimta sākumā izcēlās tāds meistars, kā Ježijs Žulavskis. Gadsimta otrajā pusē pasaules līmenī to pacēla Staņislavs Lems. Viņam līdzās izveidojās vesela pazīstamu rakstnieku plejāde: Janušs Zaidels, Kšištofs Boruņs, Edmunds Vnuks-Ļepinskis, Andžejs Trepka, Česlavs Hruščevskis, Jaceks Savaškevičs, Konrads Fialkovskis, Adams Holaneks un citi. Arī pašlaik poļu fantastika nav tikai Andžejs Sapkovskis, ir arī Andžejs Zemļanskis, Roberts Vegners, Jaroslavs Gžendovičs un tā tālāk. Starp tiem arī Pāvels Maika.

Eiropas rakstnieku-fantastu 1988. gada kongresa, kas notika Budapeštā, materiālos var atrast šādus salīdzinošus datus par fantastikas izdošanu dažās tā laika sociālistiskajās valstīs. 1987. gadā VDR izdotas 53 ZF grāmatas, 14 jaunas, pārējās - atkārtoti izdevumi. Tajā pašā gadā PSRS izdotas 87 ZF grāmatas, tajā skaitā 29 romāni (8 padomju autori), 15 antoloģijas un stāstu krājumi, 19 grāmatas iznākušas PSRS tautu valodās. Tajā pašā gadā Polijā izdotas 176 ZF grāmatas, 139 - jaunas, 48 poļu autoru grāmatas. Turklāt jāatzīmē, ka šis gads nav nekāds izņēmums. Jau vairāku gadu laikā Polijā izdod vairāk par 100 ZF grāmatām katru gadu (piemēram, 126 grāmatas 1982. gadām 180 - 1983. gadā). var runāt par fantastikas bumu šajā valstī.

https://www.e-reading.club/bookreader.php/2556/Anikeev_-_Nauchnaya_fantastika_Pol%27shi.html

Pāvels Maika.

Pāvels Gžegožs Maika (Paweł Grzegorz Majka) — poļu rakstnieks - fantasts, pārsvārā strādā zinātniskās fantastikas un fantāzijas žanrā.

Dzimis Krakovā, 1972. gada 2. jūnijā. Studiju gados mācījies par etnologu. Strādājis krakovas MIL un radiostacijās, pēc tam vienā no Visas Polijas telekanāliem.

Literārā debija (neskaitot stāstu, kas ieguva trešo vietu konkursā "Zelta piesis" (Złota Ostroga) žurnālā «Świat Młodych» 1987. gadā) — stāsts "Pēcpasaule" («Poświat») krājumā «Tempus Fugit» (2006).

Aktīvi sadarbojas ar izdevumiem «Czas Fantastyki» un «Creatio Fantastica». Publicējies periodiskajos izdevumos un interneta portālos «Science Fiction Fantasy i Horror», «Fantasy & Science Fiction», «Nowa Fantastyka», «Czas Fantastyki», «Fahrenheit», «Esensja», «Creatio Fantastica». Maikas stāsti ir iekļauti antoloģijās «Nowe Idzie», «Science Fiction», «Kanon Barbarzyńców», «Tempus Fugit», «Rok po końcu świata».

Dažreiz tīmeklī publicē darbus ar pseidonīmu Paweł Czerwiec (Pāvels Červecs).

Maikas daiļrade ir daudzveidīga. Viņš ir aktīvs dalībnieks Dmitrija Gluhovska komercprojektā  «Метро-2033», kur jau publicējis divus romānus un stāstu. Taču autora galvenie darbi pašlaik ir romāni «Pokój światów» un «Niebiańskie pastwiska», kas ir ieguvuši Ežija Žulavska prēmijas Galveno balvu 2014. un 2015. gadā attiecīgi.

Romānā «Pokój światów» tiek stāstīts par marsiešu iebrukumu Zemē XX gadsimta sākumā un par to, kā ie izmainījusies Zemes vēsture sakarā ar to, ir atdzīvojušies mitoloģijas, pasaku un leģendu personāži. Autors aktīvi strādā pie grāmatas turpinājuma, attīstot savu Visumu. Romāns «Niebiańskie pastwiska» ir kosmiskā opera. 2017. gadā rakstnieks izdod romānu «Berserk», kas sarakstīts postapokalipses žanrā.

Pāvels Maika dzīvo Krakovā. Mīl lasīt, spēlēt datorspēles (vislabāk lomu spēles), skatīties filmas un seriālus. Viņa mīļākie rakstnieki fantasti ir Rodžers Želaznijs, Dens Simonss, Nils Stīvensons un Glens Kuks.

https://fantlab.ru/autor26911

Pasauļu pasaule.

Zeme pēc Robežas.

1. pasaules karš bija traģēdija, taču tas beidzās ne tā, kā stāsta vēstures grāmatas. Uz Zemes izsēžas marsieši. Iebrukumu atsit, bet sagūstītie citplanētieši tiek asimilēti. Taču pēc tam nekas vairs nav tā, kā agrāk.

Svešo nomestās mītubumbas atbrīvo ticības enerģiju, kas atdzīvo personāžus no mitoloģijas, pasakām, leģendām. Mājas tagad sargā aizsargbarjeras, dievišķie patroni sargā atsevišķas pilsētas, bet pa ielām staigā spoki un magi. Veco valstu vietā tagad ir tirdzniecības savienības, Nāciju Republika un pusapzinīgas valstis-organismi: Mūžīgā revolūcija, Mūžvecā Gārša jeb Māmiņa Taiga.

Ko gan meklē bagāta Krakovas marsieša Novakovska organizētā ekspedīcija Austrumos? Vai krāšņā personu grupa - naida pārņemtais Miroslavs Kutreba, laboratorijā radītais, aklais dievs Šulers Faruma, no melnā piena atkarīgais, bijušais dzelzceļa inspektors Grabinskis, čigāniete Sāra, gigants Burimirs un naivais Jaceks - kurp viņi dodas? Kutrebas ķermenī mītošais murgs uzraudzīs, lai atriebība netiek aizmirsta.

https://fantlab.ru/work573130

Foto trio pa kreisi Roberts Vegners, Maika vidū, pa labi – Jakubs Maļeckis.