Kurš bija leģendārā Ezīša miglā prototips

Jūlijas Popovas raksts

Režisora Jūrija Noršteina multiplikācijas filma "Ezītis miglā" jau sen ir kļuvis par klsaiku. Daudzi domā, ka radīt tik ģeniālu tēlu, izmantojot tikai iztēli, ir ārkārtīgi grūti, tāpēc daudzi uzskata, ka leģendārajam Ezītim ir reāls prototips.

 

Ezītis un Vilciņš.

Jūrijs Noršteins radīja multfilmu "Ezītis miglā" 1975. gadā. Sižeta pamatā bija padomju rakstnieka Sergeja Kozlova pasaka, viņš cita starpā ir pazīstams kā stāstu par Lauvēnu un Bruņurupuci autors. Taču ir viena lieta, sarakstīt pasaku, pavisam cita - to uzzīmēt. Daudzās intervijās dažādiem izdevumiem Noršteins ne reizi vien ir stāstījis par darbu pie filmas. Piemēram, režisors runāja, ka miglas vietā ir izmantota parasta kaļka, ko lika virsū Ezīša attēlam uz baltas lapas, bet pēc tam pakāpeniski pacēla, un figūriņa pazuda dūmakā.

Vienlaikus ar "Ezīti miglā" Jūrijs Noršteins veidoja arī citu animācijas filmu - "Pasaku pasaku", tās scenāriste bija pazīstamā rakstniece Ludmila Petruševska. Abu multeņu personāžus: Vilciņu no "Pasakas" un Ezīti izdomāja un attēloja režisora laulātā draudzene un māksliniece Frančeska Jarbusova. Ir versija, ka pēdējam varonim Jarbusova esot izmantojusi tieši tās pašas Petruševskas seju.

Par Petruševsku.

Maskaviete Ludmila Petruševska piedzima 1938. gadā. Viņas tēvs bija filozofijas doktors, bet māte - redaktore. Vectēvs Nikolajs Jakovļevs bija pazīstams lingvists, kas devis milzīgu ieguldījumu, lai attīstītu rakstību tautām, kuras dzīvoja PSRS teritorijā. Pati Ludmila izmācījās par žurnālisti, pēc tam bija korespondente, vēlāk redaktore televīzijā. Jau jaunībā viņa rakstīja dzeju un prozu. Taču praktiski līdz 1980. gadu beigām Pertuševska visu sarakstīto lika: kā saka, atvilktnē: drukāt viņu nevēlējās, tāpēc ka viņas darbi neatbilda to laiku ideoloģijai. Par izņēmumu kļuva tikai stāsts "Pāri laukiem", ko publicēja 1972. gadā un luga "Mūzikas stundas", ko uzveda 1979. gadā un gandrīz tūlīt pat aizliedza.

Tikai pārbūves laikā un pēc tās Ludmilu Petruševsku sāka izdot un viņa ieguva visdažādāko prēmiju masu, ieskaitot tādas pazīstamas, kā Puškina prēmiju un "Triumfu". 2010. gadā Petruševska kļuva par Vispasaules Fantāzijas prēmijas (WFA) laureāti.

Ir vai nav prototips?

Tieši pateicoties rakstnieces talantam, pat savas radošās darbības grūtajā laikā, tas ir, 1970. gados, Ludmila Petruševska kļuva par scenārija autori multfilmai "Pasaku pasaka". "Ezītis miglā" tapa tajā pašā laikā. Šī sakritība arī bija pamats baumām par to, ka Petruševska bija Ezīša prototips. Par to šodien runā un stāsta laba puse no masu informācijas līdzekļu pārstāvjiem. Ar viņu viedokli ir grūti nebūt vienisprātis. Pietiek paskatīties uz Petruševskas fotogrāfiju, lai saprastu, ka viņas sejas pantu līdzība ar leģendārā Ezīša purniņu patiešām ir reāla.

Tajā pašā laikā Jūrijs Noršteins 2006. gadā lasītājiem sacīja, ka Petruševska vienkārši ir izdomājusi šo stāstu. Bet viān sieva Frančeska ir ilgi mocījusies, līdz uz papīra ir parādījies liktenīgais tēls.

Kas attiecas uz Ludmilu Petruševsku, tad rakstniece kādā intervijā sacīja, ka pilnīgi nav iesaistīta baumu izplatīšanā par sevi, kā Ezīša prototipu. Pēc Ludmilas Stefanovnas vārdiem, strādājot pie filmas, Jūrijs Noršteins zvanīja viņai un teica, ka varonis nejauši ir iznācis līdzīgs viņai. Savā kārtā Peruševska atbildēja, ka pilnīgi nav pretī. Turklāt viņas profilu jau pirms "Ezīša miglā" ir izmantojuši šādiem mērķiem. Ludmila Stefanovna saka, ka ka viņa ir gārņa prototips multfilmā "Gārnis un dzērve", tās režisors bija tas pats Noršteins, bet māksliniece - tā pati Jarbusova.

No izdevuma "Russkaja semjorka. Istorija", 2018. gada septembra numura.

P.S. 3. attēlu kopā - Sergejs Kozlovs. 6. attēlu kopā - Ludmila Petruševska.