Juvāls Noass Harari. 21 mācība XXI gadsimtam

«21 mācība XXI gadsimtam» (‏‏,21 מחשבות על המאה ה-21‏‎‏‎ ivrītā — krieviski arī «21 мысль о XXI веке») — trešā izraēliešu profesora, karu un Viduslaiku vēsturnieka Juvāla Noasa Harari grāmata.

Paraugoties uz tālo pagātni "Sapienss: Īsa cilvēces vēsture" (2011) un tālā nākotnē "Homo Deus: Īsa rītdienas vēsture" (2016), savā trešajā grāmatā zinātnieks pievēršas tagadnei. Plašajā eseju krājumā, no kuriem daudzi balstās uz iepriekš publicētiem rakstiem, viņš mēģina izprast tehnoloģiskās, politiskās, sociālās un eksistenciālās problēmas, ar kurām cilvēce saskārās 21. gadsimtā.

Darbā ir 21 eseja, kas apvienota 5 daļās: tehnoloģiskais izaicinājums, politiskais izaicinājums, izmisums un cerība, patiesība, domāšanas elastība.

Atšķirības krievu valodā

Nodaļas “Pēc patiesības” tekstam krievu valodā izdotajā redakcijā ir atšķirības salīdzinājumā ar oriģinālo izdevumu. Oriģinālajā publikācijā postpatiesības jēdzienu ilustrē Krievijas prezidenta Vladimira Putina runas, kurš noliedz Krievijas karaspēka ienākšanu Krimā 2014. gada pavasarī un sauc tās par spontānām pašaizsardzības grupām, bet vēlāk militārā uniformā esošos cilvēkus atzīst par Krievijas Federācijas militārpersonām. Izdevumā krievu valodā mēs runājam par nepatiesiem apgalvojumiem Donalda Trampa runās, ko viņš izteica pēc inaugurācijas. Tas, pēc Leonīda Beršidska teiktā, ir precīzs, tipisks postpatiesības piemērs.

Autors atzina, ka piekrīt labojumiem krievu valodā izdotajā redakcijā, lai izvairītos no aizlieguma publicēt savu grāmatu Krievijā. Harari runāja par saņemto brīdinājumu, ka viņa aprakstītais konkrētais notikums varētu izraisīt grāmatas aizliegšanu Krievijā. Pēc Harari teiktā, viņš apsvēra trīs problēmas risināšanas iespējas: mainīt notikumu atspoguļojumu Ukrainā uz tuvu oficiālajai krievu versijai, atteikties publicēt savu grāmatu Krievijā vai izmantot citu postpatiesības piemēru. Tā rezultātā Harari izvēlējās trešo variantu, uzskatot, ka ir svarīgi nodot krievvalodīgajiem lasītājiem ziņojumu "par diktatūras, galējā nacionālisma un reliģiskās neiecietības briesmām". Viņš arī sacīja, ka viņu nevada finanšu intereses, jo Krievijas grāmatu tirgus, pēc viņa teiktā, nav pārāk ienesīgs.

Par autoru.

https://en.wikipedia.org/wiki/Yuval_Noah_Harari

Par autora pirmo grāmatu.

https://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/178538-sapiensi_cilveces_isa_vesture.html

Par autora otro grāmatu.

https://www.lffb.lv/raksti/lasit-talak/news/par-gramatu-homo-deus/

Mājaslapa.

https://www.ynharari.com/