Endrū Leina Šerloks Holmss

Apraksts par autoru un viņa daiļradi

Romāni un stāsti par Šerloku Holmsu un viņa radiniekiem (radiniecēm), par kuriem (kurām) šoreiz nerunāsim, protams, nav fantastika, taču ir kino stīmpanka stilā, kas patiešām ir fantastika, tāpēc parunāt par šo varoni var. 2015. gadā latviešu valodā iznāca Endrū Leina (Andrew Lane) piedzīvojumu romāns-detektīvs "Jaunais Šerloks Holms. Nāves mākonis" (Young Sherlock Holmes. Death cloud), kas stāsta par slavenā detektīva pusaudža gadiem un nedaudz iepazīstina arī ar viņa radurakstiem. Tā kā autors ir ieguvis Konana Doila mantinieku akceptu, tad varam romānu uztvert daudz maz nopietni. Vēlāk latviski iznāk arī tā turpinājums "Jaunais Šerloks Holms. Sarkanā dēle" (Young Sherlock Holmes. Red Leech). Endrū Leins ir angļu rakstnieks, kurš par jauno Šerloku Holmsu kopumā ir sarakstījis 8 grāmatas:

Death Cloud (2010), Red Leech (2010) [ASV publicēta ar nosaukumu "Rebel Fire"], Black Ice (2011), Fire Storm (2011), Snake Bite (2012), Knife Edge (2013), Stone Cold (2014), Night Break (2015).

Tā kā latviešu lasītājs ir pazīstams ar savu nepatiku pret piedzīvojumu un fantastikas litaratūru, tad maz cerību, ka vēl kas no tā iznāks latviski. Minētās grāmatas jau ir stipri nocenotas un drīz vispār var tikt izņemtas no veikaliem.

Endrū (Endijs) Leins ir dzimis 1963. gada 17. aprīlī. Viņš ir rakstījis arī romānus pēc seriāla "Doktors Kas". Leins studēja fiziku Varvikas Universitātē, kur viņš sadraudzējās ar rakstniekiem Džastinu Rišardsu un Kreigu Hintonu (Justin Richards and Craig Hinton). Viņš strādāja Aizsardzības ministrijā Fārnboro (Farnborough), šajā laikā dzīvojot Ešā, Surrejā 11 gadus (Ash in Surrey); kopš 2012. gada viņš dzīvo kopā ar sievu un dēlu Pulā, Dorsetā, Anglijā (Poole, Dorset, England). Viņa aģents ir Roberts Kirbijs (Robert Kirby) no United Agents.

Autora pēcvārds.

Artūrs Konans Doils par Šerloku Holmsu ir uzrakstījis sešdesmit sešus stāstus un četrus romānus. Tie joprojām ir atrodami teju vai katrā grāmatnīcā.

Kad Šerloks Holms pirmoreiz parādījās grāmatu lappusēs, viņš bija trīsdesmit piecus gadus vecs un jau bija kļuvis par detektīvu ar saviem ieradumiem un spējām, Pēdējā grāmatā viņš ir aptuveni sešdesmit gadus vecs, aizgājis no aktīvās darba dzīves un mitinās Saseksā, kur kopj bites. Jā, bites.

Es vēlējos, lai šī grāmata, kuru jūs turat rokās, kā arī turpmākās grāmatas, palīdzētu noskaidrot, kāds Šerloks bija pirms dienas, kad Artūrs Konans Doils ar viņu iepazīstināja pasauli. Kāds viņš bija kā pusaudzis? Kurā skolā mācījās, un kas bija viņa draugi? Kur un kad viņš apguva prasmes, ko vēlāk pielietoja dzīvē, - savu loģisko prātu, boksēšanos un paukošanos, aizraušanos ar mūziku un vijoļspēli? ko viņš studēja augstskolā? Kad (un vai vispār) viņš ceļoja uz ārvalstīm? No kā viņš baidījās, un ko mīlēja?

Gadu gautā par Šerloku Holmsu rakstījuši daudzi, un, iespējms, pašlaik viņš ir vislabāk zināmais literārais tēls pasaulē. Citu rakstnieku stāsti par Šerloku Holmsu skaitā ievērojami pārsniedz Artūra Konana Doila sarakstītos, tomēr lasītāji atgriežas tieši pie Doila stāstiem.

Tam ir pamatots iemesls, proti, tas, ka tikai viņš visā pilnībā saprata Šerloku, savukārt, pārējie autori vien mēģināja virspusēji atdarināt viņa personību.

Artūrs Konans Doils ir devis maz norāžu par Šerloka jaunības gadiem, un par šo periodu vairījušies rakstīt arī lielākā daļa citu autoru. Mums maz zināms par viņa vecākiem, nemaz nerunājot par viņa dzimto vietu. Zināms, ka no mātes puses viņa senči cēlušies no franču mākslinieka Vernē dzimtas un ka Šerlokam bijis brālis Maikrofts, kas parādās dažos stāstos, taču tas arīdzan viss. Šos faktu trūkums man ir ļāvis brīvi radīt tādu Šerloka vēsturi, kas atbilst dažām Konana Doila netiešajām norādēm un vienlaikus izveido autora aprakstīto personāžu. Par laimi, manus centienus ir apstiprinājis Conan Doule Estate Ltd pārstāvis Džons Lellenbergs (Jon Lellenberg), kā arī dzīvi esošie sera Artūra konana Doila radinieki: Ričards Pūlijs (Richard Pooley), Ričards Doils (Richard Doyle) un Ketija Begsa (Cathy Beggs). Esmu pateicību parādā arī Andrea Planketai (Andrea Plunkett) - vairāku preču zīmju īpašniecei Eiropā. Man ir ļoti paveicies ar aģentu un redaktori - Robertu Kirbiju (Robert Kirby) un rebeku Maknelli (Rebecca McNally) - kuri pilnībā saprata manu nodomu.

Daudzi autori ir mēģinājuši sarakstīt Šerloka Holmsa autobiogrāfiju, saistot Konana Doila rakstīto ar reāliem vēsturiskiem notikumiem. Šie darbi neizbēgamo ir kļūdaini, nepilnīgi un subjektīvi, taču jāatzīst, ka man ļoti patīk Viljama Baringa-Goulda (William Baring-Gould) grāmata Sherlock Holmes – A Biography of the World’s first Consulting Detective un ka esmu no šī lieliskā darba pat pārņēmis dažas detaļas (galvenokārt datumus).

Apsolu, ka Šerloka Holmsa piedzīvojumi turpināsies gan skolā, gan universitātē, taču, kamēr tie vēl nav uzrakstīti, iespējams, vēlēsieties iepazīties ar Artūra Konana Doila oriģinālo daiļradi. Stāsti ir izdoti piecos sējumos: „Šerloka Holmsa piedzīvojumi”, „Šerloka Holmsa memuāri”, „Šerloka Holmsa atgriešanās”, „Viņa atvadu sveiciens” un „Šerloka Holmsa arhīvs” Romāni (īstenībā garstāsti, jo neatbilst romānu definīcijai – varoņu dzīve ilgā laika periodā vai visa dzīve): „Etīde purpura toņos”, „Četru zīme”, „Bāskervilu suns” un „Baiļu ieleja”. Ja ar to šķiet par maz, mēģiniet atrast Nikolasa Meijera (Nicholas Meyer) romānus par Holmsu: The Seven Per Cent Solution, The West End Horror un The Canary Trainer, kā arī Maikla Hārdvika ( Michael Hardwick) The Revenge of the Hound un Lindsijas Fejas (Lyndsay Faye) Dust and Shadow. Jums arī varētu patikt Maikla Kurlanda (Michael Kurland) stāsti, kas uzrakstīti Šerloka Holmsa galvenā ienaidnieka profesora Džeimsa Moriartija vārdā, - tie varētu sniegt atsvaidzinošu un neparastu skatījumu uz izcilo detektīvu: The Infernal Device, Death by Gaslight un The Great Game. Meklējiet tās lietotu grāmatu veikalos vai eBay.

Līdz nākamajai reizei, kad Šerlokam nāksies sastapties ar pretīgo sarkano dēli...

P. S. Par vairākām bērnu grāmatām, kur rakstīts, gan par Holmsu, viņa radiniekiem un pēctečiem, esmu rakstījis jau iepriekš.