Bengāļu zinātniskā fantastika Indijā

Autors Anwesha Maity (Comparative Literature, University of Wisconsin-Madison)

Žanra iesākums (1830’s- 1910)

Pirmie bengāļu rakstnieku proto-ZF darbi tika sarakstīti angliski: “A Journal of Forty Eight Hours of the Year 1945” (1835), autors Kylas Chunder Dutt, un “The Republic of Orissa: A Page From the Annals of the Twentieth Century” (1845) autors Shoshee Chunder Dutt (1824-1886). Rokeya Shakawat Hussain “Sultana’s Dream” (1905), arī angliski, ir viens no pirmajiem feministiskajiem darbiem visas pasaules ZF vesture. Sapņa veidā ir veidots arī cits zīmīgs, agrīnais darbs, tā autors Bhudev Mukhopadhyay “The History of India as revealed in a dream” (1862).

Citi agrīnās bengāļu ZF paraugi ir Hemlal Dutta “Mystery” (1882), Jagadananda Ray “Travels in Venus” (1892) un Acharya Jagadish Chandra Bose’s “The Story of the Missing one” (1896; vēlāk pārveidots kā “The Runaway Sea-storm”, 1921).

Šajā posmā Bengālija, kur priekšplānā izvirzās tās koloniālais statuss, reaģēja uz rietumu zinātnes ieviešanu un popularizēšanu. Nacionālistu ideāli, koloniālās valdības suverenitātes redzējumi un sociālais darvinisms bija šo agrīnu darbu galvenais fokuss.

ZF popularizēšana (1920's-1950's).

Tādi žurnāli kā Mouchak, Sandesh, Rangmashal, Ramdhanu yn citi nodarbojās ar ZF popularizēšanu. Sukumar Ray “The Diary of Heshoram Hushiyaar” (1922) bija satīra par impērisko zinātni, satīriskas un piedzīvojumu noveles kļuva populāras ar Hemendrakumar Ray romāniem, tādiem kā “Inhuman Man” (1950) un “Meghduta’s advent on Earth”; Kshitindra Narayan Bhattacharyya stāstiem “The footsteps of Aswatthama” un “The island of Danavs”; arī mainstrīma autors Rajsekhar Basu (pseidonīms Parasuram) radīja tādus: “Upside-Down Puranas” (1927), “The Story of the Gamma-Men”(1945) un “Martian” (1955). Premendra Mitra, bengāļu ZF bagātīgs veicinātājs, arī sāk publicēt Ghana-da sēriju (garās ZF pasakas) no1945.

Šie stāstījumi apvienoja mistēriju risināšanas aspektu, izplatot zinātniskās idejas, zinātniskās spekulācijas un seno Indijas zināšanu un mītu atklāšanu. Bērnu un pieaugušo žurnāli izdeva ZF un ieviesa saikni starp bērniem un jauniešiem paredzēto literatūru un ZF, kas šodien joprojām ierobežo bengāļu ZF.

A Golden Age (1960’s- 1990’s)

Tālāk ar Mitra Ghana-da (1945-88), Bengāļu ZF ieviesa divus ilglaicīgi serializētus “varoņus”: Satyajit Ray profesoru Shonku (1963-1999) un Adrish Bardhan profesoru Nat Boltu Chakra (vēlie 1960’s –vēlie 2010’s). Kā zinātnieki, šie seriāliztie varoņi atkāpās no agrāk redzēto piedzīvojumu meklētājiem, šajos stāstos bija saistība ar zinātnisko māņticību, kas bija ietverta gan “stingrajās” zinātniskajās teorijās, gan "pseidozinātnēs", īpaši teorijās, ko ierosināja Madama Blavatska un Eriks fon Dēnikens.

Mitra un Ray arī uzrakstīja vairākus nozīmīgus savrupus romānus un stāstus, kas veicināja ZF redzamību galvenajā literatūrā literatūrā, piemēram, Mitra "The Twelfth Manu" (1964) un "Ja saule ir zila" (1988) un Ray "Bankubabu draugs" un "Septopusa badu". Ray arī nodibināja Kolkatas Zinātniskās fantastikas kino klubu un iedrošināja grupu ZF žurnālu autoru un redaktoru: Bardhan, Ranen Ghosh, Amitananda Das un Sujit Dhar, kurš vadīja trīs ZF ekskluzīvus žurnālus: Ascharja (1963-1968); Fantastic (1975-1976); un Bismay (1982- mūsdienās, sporādiski). Šie žurnāli publicēja ārzemju ZF tulkojumus, "pārveidojumus" un oriģinālus darbus tādiem autoriem kā Dilip Raychaudhuri, Samarjit Kar, Gurnek Singh un Enkashi Chattopadhyay. Bardhan viens ir ievērojami veicinājis ārvalstu ZF un ar tiem saistīto žanru tulkošanu, piemēram, Jules Verne un H.P. Lovecrafts darbus kopā ar vismaz piecdesmit ZF stāstiem un romāniem. Viņš arī ieviesa terminu kalpabigyan, kā sauktos uz Bengālijas ZF.

Citi žurnāli, tādi kā: Sandesh, Kishor Gyan-Bigyan, Kishor Bharati, Anandamela un Shuktara arī publicēja ZF, taču ne regulāri. Leela Majumdar zinātniskās fantāzijas, tādas kā “The Floating House” un “The Breeze’s Wand”; Syed Mustafa Siraj Colonel Niladri stāstus, tādus kā “The Twang of Shiva’s Mighty Bow” un “Scientist Chandakanta’s Lunar Adventure”; Bimal Kar “The Mysterious Moonlight of Mandargada” un Anish Deb agrīnā fantastika ir mināma šī perioda ZF.

Tēmas tika plaši izplatītas, sākot no sociālās kritikas (Leela Majumdar, Syed Mustafa Siraj) līdz futūristiskajiem pētījumiem, svešajiem un alternatīvajām pasaulēm (žurnālos). Žurnāla autori mēģināja veicināt plašāku SF atzīšanu par žanru pieaugušo bengāļu lasītāju vidū, bet tas nespēja iegūt daudz stimulu.

Mūsdienu tendences (1990’s- 2017)

Šajā laikposmā turpināja rakstīt SF Adrish Bardhan, Anish Deb un Ranen Ghosh. Deb "23 stundas 60 minūtes" (2004-10) un tā turpinājums "60 minūtes 23 stundas" (2014. gads) ir ievērojams, jo tas ir priekštecis realitātes TV izdzīvošanas spēlei Hunger Games futūristiskajā korporatīvajā sabiedrībā. Pazīstamais galvenais autors Sunil Gangopadhyay, kurš izveidoja ģenētiski modificētu zilu supervaroni "Neelmanush", un bērnu un jauniešu pieaugušo detektīva Arjun autors Samaresh Majumdar rakstīja dažus SF stāstus, kuros Arjun apmeklē futūristiskus vai svešzemju pasaules. Sirshendu Mukhopadhyay sērija ("ghostly-weird") sērija (1977-), kas iekļauta Bengālijas mazpilsētas utopiskajā versijā, iekļāvusi arī SF elementus, piemēram, svešos un svešo tehnoloģijas, "The Ghostly Watch", "Underground Chamber" "Un" Labyrinthine notikumu ķēde Aghorgunj ". Viņš ir arī rakstījis SF pieaugušajiem, piemēram, "3002", "Signāls" un "Meža dieviete un pieci baloži".

Kalpabigyan grupas entuziastu grupa sāka Webmag Kalpabiswa 2017.gadā, kas publicē jauno autoru, piemēram, Debojyoti Bhattacharyya, Abhigyan Roychowdhury, Anindya Sengupta uc. darbus, kā arī ārvalstu SF kritiskos pārskatus un tulkojumus. Sengupta "Nepārspējamais" (2015) un Debaroti Ghosh's SF trilleris "Kad Dievs ir saķēdēts" (2016) nesen ir guvis panākumus, iekļaujot "pieaugušo" idejas un kritiku Bengāļu ZF.

Bengāļu autori ir arī veicinājuši neseno tendenci Indijas rakstiski angļu valodā (IWE) SF; it īpaši Amitabh Ghosh (Kalkutas hromosoms), Samits Basu (Gameworld trilogija) un Rimi Chatterjee (Signal Red).

Avoti.

“List of authors” < kalpabiswa.com>

Chattopadhyay, Bodhisattva. “Bengal” < sf-encyclopedia.com>

Lal, Mohan ed. Encyclopedia of Indian Literature (Sasay to Zorgot). 3889-3890 < books.google.com>

Majumdar, Samaresh. Collected Arjun in four volumes. Kolkata: Ananda Publishers.