3D tehnoloģijas ir izgudrotas Trešajā reihā

Pirmās 3D filmas ir parādījušās vēl hitleriskajā Vācijā. Tādu atklājumu ir veicis nacisma pētnieks un režisors, austrālietis Filipe Mora (Philippe Mora), kas Berlīnes arhīvos ir atklājis divu 3D lenšu kopijas. Agrāk tika uzskatīts, ka telpiskas filmēšanas tehnoloģijas izgudroja Holivudā 1950. gados. Filipe Mora jau apmēram 40 gadus pēta hitleriskās Vācijas kinomākslas vēsturi. Konkrēti, viņš ir autors dokumentālajai filmai ''Svastika'', kurā pirmo reizi tika rādīti Ādolfa Hitlera ''mājas'' video, ko uzņēmusi viņa draudzene Eva Brauna viņu villā Bavārijā.

 

 

Tagad viņš strādā pie jauna dokumentāla projekta, kurā grib parādīt, kā nacistu propagandas aparāts manipulēja ar īstenību, lai kontrolētu iedzīvotājus. Pētot Gēbelsa propagandas ministrijas arhīvus Berlīnē, Mora atrada divas lentes, kas bija atzīmētas kā Raum Film (telpas filma). Īstenībā izrādījās, ka tās bija uzņemtas kādā neatkarīgā studijā pēc ministrijas pasūtījuma 3D formātā, taču atzinību nebija guvušas un palikušas gulēt arhīvā. Par tām neviens nebija licies zinis atzīmes Raum dēļ, laikam tāpēc, ka vārdu Raum var tulkot arī kā ''kosmoss''. Filmas bija uzņemtas uz 35 mm lentes, acīmredzot, izmantojot divus objektīvus un to priekšā novietotas prizmas. Vienu no tām sauca ''Tas ir tik reāli, ka tu to vari aptaustīt''. Runa ir par pikniku, galvenais efekts – desu cepšana un tauku sprakšķēšana, pilieni lido tieši skatītāju sejās. Otra filma stāsta par sešām meitenēm, kas dodas brīvdienu pastaigā. Abas filmas ilgst apmēram pusstundu. ''Filmu kvalitāte ir vienkārši fantastiska. Nacisti bija kā jukuši, lai dokumentētu visu un visus, un centās kontrolēt katru attēlu – tas viss bija daļa no tā, kādā veidā viņu sagrāba varu pār valsti un tautu,'' - Filipi Moru citē izdevums Variety. Agrāk uzskatīja, ka stereoskopisko tehnoloģiju jeb 3D izgudroja Holivudā 1950-tos gados. Tad tā neguva plašu izplatību, jo bija vajadzīga dārga aparatūra un viss process bija ļoti sarežģīts. Interesanti, ka vēl pirms Holivudas līdzīgu tehnoloģiju izstrādāja arī PSRS. 1941. gadā izgudrotājs Semjons Ivanovs uzņēma filmu ''Jaunības zeme'', kurā attēls bija telpisks. Tikai skatīties šo filmu vajadzēja ar speciāla rastra ekrāna palīdzību, jo speciālu briļļu vēl nebija.

[Atceros, ka bērnībā, Rīgā, ja nekļūdos kinoteātrī ''Spartaks'' arī reiz skatījos tādu 3D filmu, protams, ne tādā kvalitātē kā tagad, turklāt toreizējās 3D brilles nevarēja uzlikt virsū paša brillēm, tāpēc efekts bija visai miglains — t.p.]

http://www.utro.ru/articles/2011/02/15/956521.shtml

Par režisoru.

http://www.imdb.com/name/nm0602333/

Intervija ar režisoru.

http://www.dvdresurrections.com/features-interviews-philippemora.html

Raksts angļu valodā.

http://vikno.eu/eng/movies/movies/in-germany-have-found-films-in-3d-removed-at-hitler.html

P.S. Vispār, vācu tehnoloģijas tajos laikos bija visattīstītākās pasaulē. Arī pirmos mākslīgos objektus kosmosā pacēla tieši Vācijā. 1944. gadā no Pēnemindes raķešu poligona pie Baltijas jūras jūnijā (precīzs datums nav saglabājies) notika trīs raķetes V-2 starti, otrais bija nesekmīgs, bet pirmajā tika sasniegts lidojuma augstums 176 km, trešajā – 189 km. Tas jau ir kosmoss. Tajā pašā gadā notika vēl trīs starti: 14. septembrī – 175 km, 7. decembrī – 104 km (V-2 + Ma-333) un  9. decembrī – 106 km, ar to gan kosmosa apgūšana Vācijā beidzās, jo sakāve karā kļuva nenovēršama. Tas vēlreiz pierādīja to, ka valsts zinātnes un tehnikas attīstības līmenis nekādi nav saistīts ar cilvēcības attīstības līmeni šajā valstī.

http://en.wikipedia.org/wiki/Spaceflight_before_1951#1944