Thor-Able bija amerikāņu lietojama palaišanas sistēma un zondēšanas raķete, ko izmantoja virknei transportlīdzekļu atkārtotas ieiešanas testiem un satelītu palaišanai laikā no 1958. līdz 1960. gadam.
Thor-Able transportlīdzeklim bija spēcīgāks lidmašīnas korpuss nekā standarta Thor IRBM, un inerciālā vadības sistēma tika aizstāta ar radio vadības paketi, kas uzstādīta uz Able posmiem. Tā pirmo testu piedzīvoja 1958. gada 23. aprīlī, kad no LC-17A tika palaists transportlīdzeklis 116 ar bioloģisko galvgala konusu, kurā bija pele ar nosaukumu MIA (Mouse In Able). 19:10 EST, Thor dzinējs atdzīvojās un iedzina Able pakāpi un tās mazo pasažieri vakara debesīs. Divas minūtes un piecpadsmit sekundes pēc palaišanas 50 jūdžu (80 km) augstumā Thor eksplodēja un nosūtīja nelaimīgo grauzēju Atlantijas okeānā, nevis kosmosā. Bojājuma cēlonis bija turbosūkņa gultņa atslābums, kā rezultātā sūknis tika izslēgts un nekavējoties zaudēja vilces spēku. Bez attieksmes kontroles Thor noslīdēja un tā LOX tvertne plīsa no aerodinamiskās slodzes.
Otrā sērija bija MIA-2 jeb Laska Thor-Able "Reentry 2" testā 1958. gada 9. jūlijā. Laska izturēja 60 G paātrinājumu un 45 minūtes bezsvara stāvoklī, pirms gāja bojā. Vilkija (Wilki), trešā MIA sērijas pele, tika pazaudēta jūrā pēc lidojuma no Kanaveralas zemesraga 1958. gada 23. jūlijā.
https://en.wikipedia.org/wiki/Thor-Able
Pirmā pele kosmosā.
1950. gada 15. augustā palaistā pele sasniedza 85 jūdžu (137 km) augstumu, bet gāja bojā, kad raķete sadalījās izpletņa atteices dēļ. Piecdesmitajos gados tika palaists vairākas citas peles.
https://www.space.com/20648-animals-in-space-history-infographic.html