1981
Dārgmetāls- 1
1981. gadā divi jauni puiši vārdā Larss Ulrihs un Džeimss Hetfīlds iepazinās caur avīzes sludinājumu nodaļu muzikantiem un ierakstīja kopā dažus muzikālus niekus. Tā radās grupa Metallica, kas tiek uzskatīta par visievērojamāko un komerciāli sekmīgāko smago grupu vēsturē. Klasiskajā periodā grupa bieži pievērsās fantastiskām tēmām. "Metalliku" nepārspīlējot var saukt par 1980-to gadu seju - smagā metāla ziedu laikiem.
Skati vīru no cepures.
Stīvens Spīlbergs vienmēr ir sapņojis uzņemt filmu par Džeimsu Bondu. Taču Džordžs Lukass pārliecināja viņu uzņemt kaut ko līdzīgu: avantūras, triki, nodevības un mīla, taču arheologu nometnē. 1981. gadā uz ekrāniem iznāk "Indiana Džonss. Pazaudēto šķirstu meklējot." Pirmā sērija par "melnā arheologa" dēkām, ar lielisku humora izjūtu, detektīvsižetu, nacistiem un Bībeles mitoloģiju kļuva par vienu no ienesīgākajām kases filmām visā Holivudas vēsturē (ienākumi ap 400 miljoniem - budžets 20 miljoni dolāru).
1984. gada filma "Liktens templis" nespēja turpināt panākumus, bet "Pēdējais krusta gājiens" (1989.) ar Šonu Koneriju aizskanēja pa visu pasauli, padarot nemorstīgu Indiana Džonsa vārdu, kas šodien zelta burtiem ierakstīts piedzīvojumu kino vēsturē.
Pirmais - aiziet!
Žurnāla "Uraļskij sļedopit" redakcija nodibina pirmo Padomju Savienībā literāro prēmiju fantastikas žanrā - slaveno "Aelitu." 1981. gadā tāda paša nosaukuma festivālā prēmiju saņem Arkādijs un Boriss Strugacki par romānu "Vabole skudru pūznī."
1981. - «Caur ērkšķiem uz zvaigznēm»
1981 - «Trešās planētas noslēpums»
1982
Vai tu atceries mīlestību?
Vēsture ir sevišķi ironiska lieta un kino vēsture nav izņēmums. Sākot darbu pie seriāla The Super Dimension Fortress Macross, mākslinieks Sjodzi Kavamori plānoja radīt parodiju par populāru anime žanru par Gigantiskiem Cilvēkveidīgiem Kaujas robotiem. Iznāca pavisam kas cits: sāga par mīlestību, mūziku un kosmosu pati kļuva par žanra klasiku un attīstījās par gigantisku, vēl līdz šim dzīvu Visumu.
Dārgmetāls - 2
Iron Maiden izlaiž savu trešo un labāko disku The Number of the Beast («Zvēra skaitlis»).
Sākas Black Sabbath eksvokālista Džona Maikla Osborna, kas lepni nes "šausmu karaļa" titulu, solokarjera.
Mežonīgais "ērzelis".
[Oriģinālā - netulkojama vārdu spēle - "дикая конина" - t.p.]
Šis cilvēks ir staigājoši muskuļi. Viņš vēl slikti runā angliski, tāpēc nerunā daudz, taču pats izpilda trikus (nevarēja atrast nevienu dublieri ar līdzīgu miesas būvi). Viņš vicina laternas staba lieluma zobenu, staigā puskails jebkurā gadalaikā un sapņo nogalināt ļauno magu Dumu. Filma "Konans - barbars" pēc Hovarda darbu motīviem ir klasisks priekš kino reta žanra "stingra varoņfantāzija" paraugs. 1984. gadā tika uzņemts turpinājums - drīzāk veiksmīgs, nekā nē, taču tomēr tas ir viss, ko mēs varam teikt par Konanu un kino ("Rudā Soņa" jau neskaitās). Oriģinālās filmas rimeiks ir solīts 2010. gadā.
Bet, vai puisēns bija?
Žurnālā Youth Magazine tiek publicēta manga Akira - daudzsižetu kiberpanka stāsts , kas sākas ar pusaudžu - baikeru bandas piedzīvojumiem 2019. gadā (31 gadu pēc Trešā pasaules kara). Augsta kadru detalizācija un labi izstrādāts sižets padara "Akiru" par vienu no galvenajiem japāņu komiksa popularizētājiem Rietumos. "Akiras" panākumus nostiprina tāda paša nosaukuma anime 1988. gadā.
Vai aitas sapņo par elektriskajiem androīdiem?
1982. gada 25. jūnijā uz ekrāniem iznāk Ridlija Skota filma "Pa asmeni skrejošais" ar Harisonu Fordu galvenajā lomā. Filipa Dika stāsta "Vai androīdi sapņo par elektriskajām aitām?" brīva ekranizācija atšķīrās ar ļoti lēnu ritmu (kritiķi filmu apsauca par "Pa asmeni lienošais") un kinoteātros izgāzās. Kā ne reti notiek, pēc pāris gadiem filma (precīzāk - tās režisora versija) iegūst atzinību par tās detalizēto antiutopiskumu, unikālo tehno-nuāra atmosfēru un bailēm no androīdiem. Speciālisti uzskata, ka filma ir izveidojusi 1990-to gadu kinomatogrāfa stilu. "Pa asmeņa skrejošā" drūmā atbalss nokļūst pat līdz "Matriksam" (1999.).
Spēles, kuras spēlē cilvēki - 1
1982. gada 23. aprīlī Lielbritānijas veikalu plauktos, bet mazliet vēlāk PSRS mājas darbnīcās, parādās ne visai dārgais ZX Spectrum. Tā amerikāņu konkurents Commodore 64 bija dārgāks, taču abi kopā viņi izspieda no tirgus spēļu konsoles un radīja mājas datoru ēru. Sākās datorspēļu laikmets.
1982 - «Citplanētietis»
1982 - «Brīnumdari» [Konstantīna Bromberga telefilma pēc brāļu Strugacku scenārija.]
1983
Panki, ><Oj!
Brūss Betke publicē īso stāstu "Kiberpanks". Tā rodas žanra nosaukums, kas dominē 1980-tajos. Drūma antiutopija, cilvēcības zudums tehnoloģiju priekšā, globālais tīmeklis, mākslīgie intelekti, implanti, hakeri, neiedomājams žargons, megakorporācijas un dzīve vienas narkotiku devas vērtībā. Kiberpanks bija moderns nesaprotamu tipu dumpis nesaprotami pret ko. Paranioķi sacēlās pret nākotnes sabiedrību, kā izrādījās - neesošu.
Skrienošais brīnumdaris.
Ar romānu "Maģijas zieds" (The Colour of Magic) Terijs Pračets atklāj slaveno seriālu par Plakano pasauli. Pēc BBC 2003. gadā veiktās aptaujas "Maģijas zieds" (kopā ar četriem citiem Pračeta romāniem) iekļūst 100 vispopulārāko Britu salu grāmatu topā.
Orcs & Humans
Kompānija Games Workshop, kas ražošanu iesāka ar nardu un go spēļu dēļiem, izlaiž Warhammer pirmo redakciju - pasaulē vispopulārāko militāri-taktisko galda spēli. Sākumā "Kara veseris" ieslēdza sevī arī lomu spēles noteikumu skaidrojumu, taču sākot ar otro redakciju autori koncentrējās tikai uz kara spēli kā tādu. Tieši pateicoties Warhammer mēs tagad zinām, ka orkiem ir zaļa āda, rūķi būvē tvaika tankus, bet fantāzijas džungļos mīt cilvēkveidīgi reptīļi.
1983 - «Džedaja atgriešanās»
1983 - Deivids Brīns «Zvaigžņu paisums»
1983 - Aleksandrs Kazancevs «Asāks par zobenu»
1983 - Sergejs Pavlovs «Mēness varavīksne»
1984
Virtualitātes himna.
Viļjama Gibsona «Neiromantu» ar zināmām atrunām var nosaukt par "Kiberpanka bībeli." Kritiķi slavinātais un balvām apbērtais romāns pirmo reizi mums parādīja sabiedrību, kur virtuālā pasaule izspiež reālo, bet korporācijas - nacionālās valdības. Romāns kļūst par triloģijas "Kibertelpa" sākuma romānu, triloģijā vēl ietilpst: "Grāfs Nulle" (1986.) un "Mona Liza Overdraivs" (1988.). Šīs grāmatas radīja kiberpanku tādu, kāds tas ir tagad.
Spēles, kuras spēlē cilvēki - 2
Kompānija Sierra izlaiž pasaulē pirmo grafisko piedzīvojumu spēli King's Quest.
Elite - pirmais 3D kosmiskais simulators, kas radīja veselu spēļu žanru.
Dārgmetāls - 3
1984. gadā vācu puišu grupa, kas sevi sauca par "Lucifera mantojumu", par vecmāmiņas naudu ieraksta pāris dziesmu. No šī iesākuma rodas pazīstamais pauermetāla kolektīvs
Blind Guardian - liekas, pats aktīvākais fantastikas u fantāzijas popularizators metālā.Grupas galvenie iedvesmas avoti: Tolkins, Mūrkoks, Kings.
Sit pirmais, Fredij!
Iznāk hrestomātiskais pusaudžu slešeris, kas iespaidīgi iejaukts ar mistiku miegā - "Šausmas Gobu ielā". Tas bija laiks, kad tapa jaunā kino pamati, tāpēc veiksmei pietika tikai ar dažiem veiksmīgiem sīkumiem. Piemēram, apdegušais maniaks ar asmeņiem uz pirkstiem un sižeta koncepcija, kas izdzēš robežas starp miegu un realitāti. Rezultātā fantastikā parādās viens no pazīstamākajiem kinoļaundariem, bet "Šausmas Gobu ielā" pārvēršas par seriālu astoņu filmu garumā.
Iznīcinātājs.
Melna žakete un brilles. Seja kā skumjam smailikam, kas lieto steroīdus. Viņš ir atnācis no nākotnes, lai izmainītu pagātni. Viņu sauc Arnolds Švarcenegers. Pēc "Terminatora" visa pasaule uzzināja austriešu atlēta vārdu. Šī filma radīja jaunu fantastisku Visumu (vispār jau diezgan parastu - jo, izņemot pašu Terminatora tēlu, tur nekā jauna nav, cilvēku cīņas ar robotiem un ceļojumi nākotnē nav nekas jauns). Filma kļūst par tramplīnu aktierim, kura karjera pēc tās uzlido līdz debesīm.
1984 - Hajao Mijadzaki «Navsikaja no Vēju ielejas»
1984 - Klaivs Bārkers «Asiņu grāmatas»
1984 - Mārgareta Veisa, Treisija Hikmena «Rudens krēslas pūķi»
1985
Gibli debesu studija.
Mākslinieki Hajao Mijadzaki un Isao Takahata nodibina studiju Ghibli. Astoņdesmitajos iznāk filmas, kas atnes tai slavu: «Navsikaja no Vēju ielejas», «Laputas debesu pils», «Mans kaimiņš Totoro» - filmas, pēc kurām daži pilnīgi nopietni sāka uzskatīt Mijadzaki par dzīvu dievību. Vai nu tas tā ir, vai nav, bet studija arīšodien turpina uzņemt anime filmas, kas pēc iznākšanas uz ekrāniem vienā mirklī kļūst par pasaules animācijas zelta fondu.
Dārgmetāls - 4
kalifornijā tiek dibināta grupa Guns'n'Roses.
Iznāk grupas "Arija" pirmais albūms «Lieluma mānija».
Dzelzs Piecas grāmatas.
Laika posmā no 1985. līdz 1991. gadam Rodžers Želaznijs publicē "Merlina piecas grāmatas", tā saucamo "Amberas hroniku" "otro daļu". Aiz daudzajām pēdiņām slēpjas pieci romāni, kuru literārā kvalitāte ir krietni zemāka par "Kurvina ciklu", bet sižets uzbūvēts pēc principa: "Lai neitralizētu vienu artefaktu, meklējam citu - spēcīgāku". Vispār, tas nemazina kopējās "Amberas hroniku" pozitīvās īpašības: šī sāga ir pats vērienīgākais Želaznija darbs viņa rakstnieka karjerā.
Solis uz priekšu, divi soļi atpakaļ.
Roberts Zemekis un Stīvens Spīlbergs uzņem filmu par jaunu cilvēku un jokainu zinātnieku, kas nokļūst pagātnē ar laika mašīnu (šī vārda burtiskajā nozīmē). "Atpakaļ nākotnē" ar diviem sekojošiem turpinājumiem 1989. un 1990. gadā (sākumā netika plānoti, bet nācās uzfilmēt, jo pirmajai filmai bija grandiozi panākumi) kļūst par labāko kinofantastiku, kas interesantā veidā ekspluatē temporālos paradoksus. Filmas ir speciāli uzņemtas vecmodīgā manierē, mazliet naivā, labestīgā un smieklīgā. Pēc 1980-to gadu mēra scenāristu fantāzija lauzās uz āru kā geizers, bet galveno varoņu replikas bija tik pārdomātas, ka tās citēja Ronalds Reigans un Džordžs Bušs-vecākais.
1985 - «Viešņa no nākotnes»
1985 - Orsons Skots Kārds «Endera spēle»
1985 - Felikss Krivins «Mūžības izgudrotājs»
1986
Kas dzīve mūsu? Spēle vien!
1986. gadā Stīvs Džeksons publicē universālos noteikumus lomu spēlēm GURPS (Generic Universal RolePlaying System). Šodien tā ir viena no pašām izstrādātākajām spēļu sistēmām, kas popularitātē zaudē tikai vecajai, labajai Dungeons & Dragons. Papildus grāmatu pārpilnība priekš GURPS (noteikumi kiberpankam, vesternam, spiegu spēlēm un simtām citām lietām) ir radījusi joku: «GURPS - 16. gadsimta franču drāma».
Zobainīši.
Kosmosā neviens neizdzirdēs jūsu kliedzienu. Taču kliegt vajadzēs stipri, kaut arī ne ilgi, jo viena Svešā vietā tagad to ir simtiem. «Svešie», «Svešā» grandiozais turpinājums, kuru uzņēmis Džeimss Kamerons, - atmosfēras šausmu filma, kas pārvērsts šausmu grāvējā. Viens no retajiem piemēriem, ka sikvels, uzņemts citā stilā var būt nemaz ne sliktāks par oriģinālu. Divi Oskari, lielisks pierādījums tam.
1986 - «Mirušā cilvēka vēstules»
1986 - Arkādijs un Boriss Strugackis «Viļņi dzēš vēju»
1987
Pojehaļi-desu!
Animatoru komanda, kas jau no 1980. gada strādā zem vārda Daicon Film, iznāk uz lielās animatoru skatuves ar jaunu nosaukumu Gainax. Jau pirmā filma padarītu nemirstīgus viņu vārdus, ja paliktu pēdējā. Royal Space Force: The Wings of Honneamise - tieši mērķī tēmēts stāsts par japāņu Gagarinu, alternatīvās Zemes varoni, kas pirmais spēris kāju kosmosā.
Spēles, kuras spēlē cilvēki - 3
Neilgi pirms bankrota kompānija Square izdod lomu spēli, kuras nosaukums ļoti atbilst toreizējai situācijai ar kompāniju - Final Fantasy. Taču, pretēji gaidītajam, "fantāzija" kļuva "pēdējā" tikai ar nosaukumu. Tieši šai spēlei tiek gods likt jauna žanra jrpg - "japāņu lomu spēļu" pamatus. Šodien draudzīgi varam sagaidīt parādāmies Final Fantasy XIII.
Barības ķēdes virsotne.
Pēc «Rokijs 4» pirmizrādes Holivudā jokoja, ka tagad, kad Balboa vairs uz Zemes nav palikuši oponenti, piektajā daļā viņam nāksies boksēties ar citplanētieti. No šī joka izauga «Plēsoņa» - filma par divkauju ar augsti attīstītu citplanētiešu mednieku. Pēdējam filmas radītāji bija veltījuši milzums uzmanības, tāpēc Plēsoņa nepārvērtās par kārtējo slikti uzzīmēto monstru. Drīz to "pārstādīja" Svešo Visumā, tā parādījās viens no pašiem kolorītākajiem fantastiskajiem antivaroņiem (pareizāk sakot, vesela principiālu slepkavu rase).
Es, kiborgs.
Viņš slēpj pistoli kājā, bet viņa sejas apakšdaļa ir atklāta lodēm (kaut arī ķert tās ar zobiem viņam nevajag, visi brīnumainā kārtā šauj tikai pa bruņām). Viņš iet lēni, taču, ja vajag, tad arī cauri sienām. Viņš nes tiesiskumu nākotnes pasaulei. Kinokritiķiem "Robokops" ["Robots - policists"] bija kārtējais Pola Verhovena liberālā fašisma paraugs. Bet fani būtu gatavi zaudēt galvas, lai tikai varētu iemiesoties neveiklajā metāliskajā ķermenī un doties izpildīt četras Detroitas direktīvas. 1987. gadā "piedzimst" viens no visatpazīstamākajiem 20. gadsimta beigu kiborgiem.
1987 - «Urocukidodzi. Leģenda par superdēmonu.»
1987 - «Ranma ½»
1987 - Loisa Makmāstere Budžolda «Brīvā kritienā»
1987 - «Violētā lode»
1987 - Warhammer 40000
1988
1988 - «Mans kaimiņš Totoro»
1988 - Olga Larionova «Kentaura čakra»
1989
Ēnā skrejošie.
Korporācija FASA izlaiž lomu spēli Shadowrun - gulbja dziesmu no modes izejošajam kiberpankam. Vienkāršoti sakot, tā ir Gibsona un Tolkina literārās DNS mutācija: ar augstām tehnoloģijām, mega korpirācijām, elfiem, troļļiem, pūķiem un citu maģiju. Sērija iekaro popularitāti tikai pateicoties savam unikālajam spēles Visumam.
Spēles, kuras spēlē cilvēki - 4
Sim City, pirmā no slavenās «simu» sērijas.
Prince of Persia, uz kuru Džordanu Mehneru iedvesmo pirmais «Indiana Džonss» un kas uz daudziem gadiem kļūst par animācijas kvalitātes etalonu.
Warlords - viena no pirmajām soli pa solim fantāzijas stratēģijām.
1989 - «Betmens»
1989 - «Simpsoni»
1989 - Dens Simonss «Hiperions»
1989 - «Grūti būt Dievam»
1990
Ar visu tvaiku.
Savdabīgu rezumē 1980-tajiem gadiem veic divi no šī laika vadošajiem autoriem - Viļjams Gibsons un Brūss Sterlings. Viņu kopējais darbs "Atšķirību mašīna" - tas nav ekscentrisks "kiberpanks ar elfiem" (Gibsons uzskatīja Shadowrun par apvainojumu savai daiļradei) bet nopietna Jaunā Derība perspektīvam, taču attīstību neguvušam žanram - stīmpankam.
Zemes attīstības alternatīvā vēsture 19. gadsimtā ved pie tehniskās revolūcijas un sarežģītu ierīču ieviešanas, kas radītas uz Viktorijas ēras tehnoloģijām. Diemžēl, žanrs "kiborgi ar tvaika piedziņu" izrādās maz populārs, jo tas prasa augstu līmeni lasītāju vēstures zināšanām, bet stīmpanka sižetu vienkāršošana ved to līdz bezsmadzeņu šaudekļīšiem Wild Wild West garā.
1990 - Vladimirs Mihailovs «Kapteinis Uldemirs»
1990 - Loisa Makmāstere Budžolda «Foru spēle»
***
Divdesmitā gadsimta astoņdesmitos gadus atšķirībā, teiksim, no trīsdesmitajiem, atceras daudzi mūsu žurnāla lasītāji. Tā ir "dzīvā" vēsture, kuru atceroties, mēs pārnesamies uz bērnību - to laiku, kad fantastika iekaroja mūsu sirdis. Tieši astoņdesmitie gadi radīja vairums šodienas fantastikas un fantāzijas mīļotāju - 20-30 gadus vecu cilvēku paaudzi, kurai sliktas kvalitātes "Zvaigžņu karu" kopijas puslegālos videosalonos kļuva par īstu atklāsmi. [Es arī "Karus" tieši tā pirmo reizi redzēju - nelegālā videomaģa skatīšanās seansā! - t.p.]
Tas bija blokbāsteru zelta laikmets. Holivuda radīja nozīmīgas fantastisko žanru lentas, kurām nākotnē varēja tikai līdzināties. Parādījās pirmās normālās datorspēles - tie paši žanru pirmsācēji. Tie no mums, kuriem vārds Quazatron nav tukša skaņa, reti iespaidojas no no moderno spēļu grafiskā skaistuma.
Kiberpanks nonāca līdz Krievijai desmit gadus vēlāk - un tikai tad mēs uzzinājām, ka jau 1980-tajos visa pasaule bija Tīmekļa apņemta un globālo korporāciju iekarota. Taču mēs aizrautīgi klausījāmies metālu (kaut arī tā bija simtā kopija uz sliktas lentas, uz kuras vecāki bija ierakstījuši Hazanova uzstāšanos) un lasījām grāmatas, kuras agrāk varēja uziet tikai VDK lietišķo pierādījumu arhīvos.
80-tajos gados cēlās tā sauktais padomju fantastikas «ceturtais vilnis». Šajā laikā pilnā sparā savu balsi parādīja Sergejs Ribakovs, Boriss Šterns, Mihails Uspenskis, Cvjatoslavs Loginovs, Jūrijs Braiders, Nikolajs Čadovičs, Eduards Gevorkjans, Andrejs Stoļarovs, Aleksandrs Buškovs, Andrejs Lazarčuks, Dalija Truskinovska, Sergejs Lukjaņenko un citi.
Romānu publicēt bija ļoti grūti, tāpēc rakstnieki galvenokārt rakstīja stāstus krājumiem un žurnāliem. Ņēmās sparā fenzinu kustība: tieši pateicoties "Oversan", "Izmereņije F" un citiem līdzīgiem izdevumiem padomju lasītājs atklāja sev daudzus vārdus, kas skan vēl šodien. 1981. gadā notika pirmais no slavenajiem "Maļejevkas semināriem", kas kļūst par mūsdienu konventu priekšvēstnesi.
Tas bija mūsu fantastikas laiks.
1981 - GoShogun («Makron 1»)
1983 - «Polārzvaigznes dūre»
1984 - Voltron
1984 - Dirty Pair
1986 - Saint Seiya
1986 - «Laputas gaisa pils»
Tulkojums no krievu valodas - žurnāls "Mir fantastiki", 2009. gada jūnuja numurs.
Raksta autori: Mihails Popovs, Arseņijs Krimovs, Tatjana Lugovskaja, Boriss Ņevskis, Svetlana Karačarova, Pjotrs Tjuļeņevs.