MSI Katana 15 B13V apskats – beidzot klēpjdatora GeForce RTX 4060 darbojas ar pilnu jaudu

01.12.2023

Tā kā pats esmu aptuveni šāda klēpjdatora meklējumos, tad MSI Katana 15 B13V izmēģināšanai piekritu ar lielu entuziasmu. Iepriekš esam apskatījuši vismaz vienu klēpjdatoru ar RTX 4060 videokarti, bet tad bija sajūta, ka ap šo videokarti apbūvēts apkārt ne pārāk kvalitatīvs korpuss un arī ekrāns piekliboja.

MSI Katana 15 B13V arī uzbūves ziņā nav nekāds izcilnieks, bet Katana modelis ir drīzāk tā kvalitāte, ko meklētu spēlēm paredzētā klēpjdatorā – te nekas nav pārspīlēts, bet vienlaikus arī nav vilšanās sajūtas.

MSI Katana 15 B13V varētu būt patīkams līdzsvars starp uzbūves kvalitāti, veiktspēju un cenu. Apskata tapšanas laikā Latvijā Katana 15 B13V versijā nav atrodama, pārstāvji informēja, ka pie mums pagaidām pieejams tikai Katana 17 modelis ar attiecīgi lielāku ekrānu.

 Tehniskā specifikācija

  • Procesors: Intel Core i7-13620H, 3.6 – 4.9 GHz (24 MB kešatmiņa, 6P kodoli, 4E kodoli)
  • Videokarte: NVIDIA GeForce RTX 4060, 8 GB GDDR6, 1470 MHz Boost Clock, 105 W Maximum Graphics Power ar Dynamic Boost, MUX Switch
  • RAM: 16 GB DDR5 SO-DIMM (max 64 GB)
  • Ekrāns: 15.6″ FHD (1920 x 1080), 144 Hz, IPS-Level
  • SSD: 1024 GB NVMe PCIe 4.0 SSD
  • Pieslēgvietas: 1x Type-C (USB3.2 Gen1 / DP), 2x Type-A USB3.2 Gen1, 1x Type-A USB2.0, 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz), 1x RJ45
  • Bezvadu savienojumi: Wi-Fi 6 (802.11ax) + Bluetooth 5.2
  • Izmēri: 3359 x 259 x 24.9 mm
  • Svars: 2.25 kg
  • Akumulators: 53.5 Wh, 200 W lādētājs
  • Papildus: izgaismoti RGB taustiņi
  • Programmatūra: MSI Center
  • Cena: apskatam saņemtais modelis veikalos Latvijā apskata laikā pieejams 17 collu izpildījumā, aprīkojumā ar RTX 4070 maksā ap 2000 eiro

Izskats un uzbūve

Katana 15 izskats ir drīzāk vienkāršs, te vizuāli izceļas tikai RGB LED tastatūra. Nekādi diži ārišķīgi uzbūves risinājumi nav redzami. Man drusku smaidīt lika it kā plastmasā iespiestās skrūvju galvas, turklāt te attēlotas pat ne krustiņa skrūves, bet gan parastās skrūves ar rievu (mīnusu) galva. Nezinu, kad dzīvē pēdējo reizi kaut ko tādu redzēju, laikam šādas skrūves izmanto pulksteņos, kā arī padomjlaiku pretīgajos izstrādājumos, piemēram, mēbelēs un konstruktoros.

Man patīk, ka Katana 15 ir atverams ar vienu roku, arī uzbūve ir pieklājīga. Atšķirībā no daudziem citiem spēlēm paredzētiem klēpjdatoriem, Katana 15 iespējams atvērt 180°, kas ir milzīgs pluss, ja ikdienā turēsi datoru stāvākā statīvā.

Pieslēgvietu skaits ir jau ierastais, te ir katrā sānā pa vienai USB A pieslēgvietai, labajā pusē ir arī elektrības vads, HDMI un USB C, kas pados arī DisplayPort signālu. Pieslēgvietas atstumtas uz lietotāja pusi, lai atstātu vietu dzesēšanas sistēmai, bet ļoti ērts šis risinājums var nebūt.

Katana 15 stāv uz gumijotām peciņām, apakšdaļa ir noskrūvējama, lai nomainītu NVMe SSD tipa atmiņu, operatīvo atmiņu (divas DDR5 plāksnītes) un pat Wi-Fi tīkla karte ir nomaināma. Katana 15 dzesē divi ventilatoriņi, kas mēdz kļūt visai skaļi spēļu spēlēšanas laikā. Skaļruņi ir vērsti pret galdu, tie nav paši sliktākie dzirdētie skaļruņi, bet par prasīto cenu varēja būt nedaudz augstvērtīgāk.

Ja jāatrod kādu mīnusu, tad klēpjdators visai ātri noķellējas ar speķainiem pirkstu nospiedumiem, pēc tam to ir grūti notīrīt, ja sagaidi perfektu tīrību.

Ekrāns

Katana 15 ir ļoti jēdzīgs ekrāns, tas gan vēl arvien ir IPS-Level ekrāns, kas laikam nozīmē, ka izmantots TN panelis ar labu krāsu attēlošanu un 144 Hz. Katana 15 ekrāns nemaz nav dēvējams par vāju, izskatās tas pat ļoti labi ikdienas lietošanai, spēlēm un pat filmām. Iespējams, kādam varētu prasīties, lai ekrāns būtu nedaudz gaišāks. Varam jau pļāpāt par 16:10 malu attiecību un augstāku 1440p+ izšķirtspēju, bet tā vien izskatās, ka šādas vaļības tiek atstātas dārgiem 16″ klēpjdatoru modeļiem.

Tastatūra

Ja uz Katana 15 skatāmies kā uz spēlēm paredzētu klēpjdatoru, tad tastatūra pat, manuprāt, ir tīri laba, ērta un precīza. Ir ļoti skaidri norādīts, ko katra poga kopā ar [Fn] funkciju taustiņu dara, viss ir ātri un ērti pieregulējams arī spēles. Rakstu darbiem droši vien izvēlētos kādu ērtāku ārējo tastatūru, lai arī nesmādētu Katana 15 tastatūru sīkiem skribelējumiem.

Skārienpaliktnis gan Katana 15 ir visai maza izmēra, tas ir iecentrēts pret Space taustiņu.

Akumulators

Katana 15 akumulators nav nekas unikāls, te ir tikai 53.5 Wh ietilpība, kas spēlēs datoru spēs darbināt vien aptuveni 40 minūtes. Ikdienas interneta un video režīmā gan varam rēķināties ar aptuveni 3 vai pat nepilnām 4 stundām, ja samazināsi ekrāna spilgtumu. 200 W lādētājs visai ātri pielādē akumulatoru pat spēlēšanas laikā. Matemātika norāda, ka izslēgtu klēpjdatoru varētu uzlādēt aptuveni 15 vai 20 minūtēs.

Nekāda dullā geimošana ar akumulatoru nesanāks, tad datoriņš pāriet enerģijas taupīšanā, spēles ielādējas šausmīgi lēni. Piemēram, Assassin’s Creed Odyssey spēle kopā ar Ubisoft launčeri ielādējās aptuveni 4 minūtes līdz tiec pie spēlēšanas.

Lietotne

Klēpjdatoru pavada vienkāršota MSI Center lietotne. Tā ļauj pievienot lietotnes un spēles sarakstam, kas pārslēdz datoru augstākajā pieejamajā veiktspējā. Izlaidu pāris veiktspējas testus gan piesaistītus MSI Center, gan arī bez šī speciālā režīma, bet nekādus ieguvumus neredzēju. MSI Center piedāvā ieskatīties klēpjdatora veiktspējā, noslodzē un diska piepildījumā, bet ar to arī viss beidzas.

Veiktspēja

Katana 15 varbūt nesauksim par ļoti jaudīgu klēpjdatoru, bet savam aprīkojumam tas spēlēs būs teju maksimums, ko varam no RTX 4060 klēpjdatoru videokartes sagaidīt. Iepriekš redzēta RTX 4060 videokarte ar (ja pariezi atminos) 45 W, bet Katana 15 gadījumā RTX 4060 iet pilnā jaudā* ar līdz pat 105 W, turklāt te ir MUX Switch un Resizable BAR atbalsts. Pieļauju, ka Katana 15 skaļumu tieši ietekmē RTX 4060 darbošanās ar 105 W, tur visai pamatīgi jāstrādā dzesei.

* Te būtu jānorāda, ka klēpjdatoros RTX 4060 TGP (Total Graphics Power) var būt starp 35 W un 115 W (+ 15…+25 W var iegūt ar Dynamic Boost no procesora). Attiecīgi mūsu gadījumā RTX 4060 nesasniedz savu teorētisko maksimumu, bet ir tuvu tam.

Nosacīti jaunās Nvidia videokartes nāk kopā ar dažādiem viltīgiem labumiem, kas īpaši jūtami klēpjdatoros. DLSS būtu dēvējams par tā saucamo upscaling tehniku, kas renderē spēli zemākā izšķirtspējā, bet spēj kadru attēlot augstākā izšķirtspējā, izmantojot kustību vektorus, mākslīgā intelekta super izšķirtspējas modeļus un citus trikus. Tādējādi DLSS piedāvā it kā augstāku kadru skaitu pie tādas pašas izšķirtspējas vai pat iespējas palielināt izšķirtspēju tur, kur videokartes dzelži šo nespētu pavilkt. DLSS gan nedaudz mēdz ietekmēt attēla kvalitāti, bet tehnoloģija kļūst šajā jomā arvien spējīgāka. Mīnusi? Var gadīties, ka palielinās aizture (latency).

DLSS 3 azotē ir vairāki jauni triki, kas nebija DLSS 2 versijā iepriekšējā Nvidia videokaršu sērijā (GeForce RTX 30 Series). DLSS 3 nāk kopā tikai ar GeForce RTX 40 Series videokartēm. DLSS 3 piedāvā starp īsti renderētiem kadriem spēlē ievietot pilnīgi jaunus kadrus, kamēr DLSS 2 gadījumā visi parādītie kadri kaut kādā mērā bija tradicionāli renderēti, tiem tika piezīmēti klāt tikai fragmenti.

DLSS 3 jaunās iespējas tiek panāktas ar kustību vektoriem, tie paredz, kā ekrānā redzamie elementi kustēsies nākamajos kadros. Tad tiek izmantota tehnika, kas sapludina kopā divus blakus esošus kadrus. Attiecīgi DLSS 3 radītie kadri ir tehnoloģijas interpretācija par to, kas varētu notikt nākamajos kadros pirms vēl tiek īsteni renderēts nākamais kadrs spēlē.

DLSS 3 tādējādi spēj nodrošināt lielu kadru skaita pieaugumu ar salīdzinoši nelielu jaudas un enerģijas patēriņu. Vienlaikus ir jābūt uzmanīgiem, saucot šo darbību par videokartes jaudas pieaugumu. Noteikti ir jāņem vērā, ka DLSS 3 ir tehnoloģija, kas ir jāiekļauj arī pašā spēlē, un šobrīd nemaz nav tik daudz spēļu, kas atbalsta tieši DLSS trešo paaudzi.

Tā kā DLSS 3 veido pavisam jaunus kadrus, tad var gadīties, ka tomēr uzburtais kadrs nesakritīs ar nākamo īsteni renderēto kadru, tad var būt manāmam neliela attēla raustīšanās, kas var vairāk izcelties, piemēram, auto sacensību spēlēs. Tiesa, šīs vizuālās problēmiņas ir niecīgas, diez vai tās spēles karstumā pamanīsi. Jo mazākas un lēnākas ir kustības ekrānā, jo mazāk redzamas būs DLSS 3 veidoto kadru nespējas. Jebkurā gadījumā laikam būtu jāsaka, ka DLSS 3 vizuālie defektiņi ir teju nemanāmi, ja vien speciāli tos nemeklē.

Spēlēs redzam, ka RTX 4060 ar 105 W dod pamatīgu kadru skaita pieaugumu pret vājākām videokartes versijām. Spēles testējam ar Ultra grafikas iestatījumiem un 1080p izšķirtspēju, jo ekrāns neko vairāk neatainos. Spēlēs redzam aptuveni +25%…+30% kadru skaita pieaugumu pret RTX 4060 45 W versiju. CS2 spēlē 1080p izšķirtspējā ar vidējiem un daļēji zemiem vizuālajiem efektiem varēsi tikt pie aptuveni 220 līdz nepilniem 300 kadriem sekundē. Attiecīgi te var nākt talkā HDMI 2.1 pieslēgvieta, varēsi pievienot kādu ārējo monitoru, kas šo visu skaistumu var attēlot.

Katana 15 ikdienā nedzirdēsi, bet spēlēs datoriņš uzkarst strauji un ir skaļš pat klusākajā savā režīmā.

Passmark PerformanceTest 9.0 testā šis klēpjdators sasniedza pat ļoti augstu 6293 punktu rezultātu, kamēr iepriekš apskatītais MSI Cyborg 15 tika pie zema 3527 punktu rezultāta. MSI Stealth 15M te sasniedza vairāk nekā 4700 punktus.

Cinebench Katana 15 tīri ciešami 5155 punkti, kamēr Cyborg 15 bija tikai 4539 punkti. MSI Stealth 15M gan te bija vairāk nekā 5400 punkti.

Katana 15 ir jēdzīga 1024 GB NVMe SSD tipa atmiņa, kas mūsdienās neko daudz mazāku spēlēm nevajadzētu ņemt. Godīgi sakot, biju gaidījis lielākus nolasīšanas ātrumus.

Nobeigumā

MSI Katana 15 B13V droši vien būtu tas klēpjdators, ko izvēlētos pats sev spēlēm, jo te RTX 4060 darbojas ar pilnu atdevi. Iepriekš redzētā RTX 4060 45 W versija darbojas identiski ar RTX 3060 klēpjdatoru videokarti, kas ir visai bezjēdzīgi, ja vien nemeklē tieši DLSS jaunumus kopā ar RTX 4060, ko iepriekšējā paaudze nenodrošina.

Klēpjdators izskatās viegli apkopjams un uzlabojams, te var ielikt līdz 64 GB RAM un nomanīt NVMe SSD uz ko ietilpīgāku un nedaudz ātrāku. Ekrāns arī atvāžams par teju 180 grādiem, kas arī mēdz noderēt. Tāpat man patīk, ka ir HDMI 2.1, kas arī ne vienmēr ir klēpjdatoros pat ar jaudīgām videokartēm. Faktiski vispār pieslēgvietu jomā te nevar sūdzēties.

Uzbūves materiāli, kā jau parasti, varēja būt labāki, bet diez vai kāds par tiem gribētu vēl papildu piemaksāt. Nav slikti, bet nav arī nekas unikāls. To pašu var sacīt par tastatūru un daļēji arī par ekrānu, lai gan par ekrānu sūdzēties nevaru, tas ir tīri foršs ar 144 Hz un jēdzīgu melno krāsu.

https://kursors.lv/2023/12/01/msi-katana-15-b13v-apskats-beidzot-klepjdatora-geforce-rtx-4060-darbojas-ar-pilnu-jaudu/