Pirmais: ne visi un ne vienmēr redz sapņus.
Patiesībā sapņus redz absolūti visi cilvēki, tikai ne visi pēc pamošanās tos atceras. Kā pierādījuši zinātnieku pētījumi, sapņus cilvēks parasti redz tā sauktajā ātrā miega fāzē. Nakts laikā tādu ir vairākas, un katrā no tām ir kāds sapnis. Šāda fāze ir arī pirms dabiskās pamošanās, un parasti cilvēki atceras tieši to sapni, kas bijis šajā pirmspamošanās fāzē. Taču reizēm izdodas iegaumēt arī iepriekšējos. Bet, ja cilvēks pamostas lēnā, dziļā miega fāzes laikā (tā mēdz būt mākslīgas pamošanās laikā), sapnī redzēto viņš neatceras.
Otrais: sapņos rādās visādas muļķības, kurām nav vērts pievērst uzmanību.
Patiesībā tas, ko mēs redzam sapņos, nekādā gadījumā nevar būt muļķības. Kaut vai tāpēc, ka sapnī vienmēr redzam kaut ko sev nozīmīgu. Sapņi ir svarīgs bezapziņas sūtītais vēstījums apziņai. Tikai šo vēstījumu forma ir nevis tieša, bet tēlaina, simboliska, kas arī apgrūtina to sapratni. Tāpēc ignorēt savus sapņus būtu tas pats, kas ignorēt pašam sevi.
Trešais: ir sapņu grāmatas, kas adresētas absolūti visiem. Katrs var tajās ielūkoties un uzzināt, ko viņa sapnis nozīmē.
Patiesībā meklēt sapņa skaidrojumu drukātos izdevumos vai internetā ir bezjēdzīga nodarbe. Tajos izlasāmajiem skaidrojumiem nav ne mazākās saistības ar konkrētā cilvēka sapnī redzēto. Izskaidrot savu sapni cilvēks var vienīgi tad, ja meklē atbildi sevī. Bezapziņas iekopētās informācijas atšifrēšana prasa speciālu rūpīgu un pacietīgu darbu.
Ko sola atnākusī diena?
Mēdz būt sapņi, kurus ir ļoti viegli interpretēt, - tādi parasti ir bērnu sapņi. Piemēram, viņi nereti sapnī redz kaut ko kārojamu, ko to vai citu iemeslu dēļ reālajā dzīvē nevar iegūt. Ir gadījumi, kad šī īpatnība saglabājas, kad cilvēks jau kļuvis pieaudzis. Šiem sapņiem nav vajadzīgs skaidrojums. Taču lielākoties sapņu sižeti tik viegli nepadodas izpratnei.
Mēs visi labi zinām, ka sapņi ļoti bieži izskatās ļoti savādi. Taču jebkurā sapnī no visiem savādajiem un neizskaidrojamajiem momentiem var izdalīt pašu neizprotamāko un īpatnāko. Jāmēģina atcerēties tā mirkļa emocijas, jo lielākoties tieši šajā visneizprotamākajā momentā arī slēpjas pats galvenais sapņa vēstījums.
Īpaša uzmanība pievēršama arī tādai izplatītai parādībai, kā atkārtoti sapņi. Ja sapņi atkārtojas, tas nozīmē, ka tajā ieliktais vēstījums ir nevis vienkārši svarīgs, bet ārkārtīgi svarīgs. Tas nozīmē, ka bezapziņa it kā par katru cenu cenšas “aizklauvēties” līdz apziņai un panākt, lai arī tā pievērš uzmanību apstākļiem, kas jau kļuvuši par nopietnu iekšēju problēmu.
Sapnī redzamos tēlus var radīt kādi neseni iespaidi. Taču sapņiem ir daudzslāņaina struktūra, tāpēc tie satur vairākas nozīmes, no kurām vismaz trīs var atšifrēt gana ātri. Tēli, kas ņemti no izlasītās grāmatas vai pirms gulētiešanas skatītās filmas, ir pirmais, pats virsējais slānis. Taču arī tas ir saistīts ar sapņotāja personību: ja filma vai grāmata atnāk pie cilvēka miegā, tas liecina, ka redzētais vai lasītais aizķēries un izraidījis zināmas izjūtas. Viss, kas mums ir vienaldzīgs, sapņos nekad nerādās.
Daudzus izbrīna, ka sapnī redzējuši nepazīstamu vai mazpazīstamu cilvēku. Šādi personāži sapņos parasti spēlē kāda nozīmīga cilvēka lomu, kurš ieradies svešā tēlā, maskā. Tas notiek tad, kad mēs pret tuvu cilvēku izjūtam kaut kādas spēcīgas jūtas, kuras savā zemapziņā attiecībā pret tiem, kurus mīlam, uzskatām par nepieļaujamām (piemēram, stipras dusmas). Lai saprastu, kas slēpjas aiz maskas, domās jāpārliek visi cilvēki, ar kuriem ir tuvas attiecības, un vienlaikus jāseko, kādas izjūtas katrs izraisa.
Pats vienkāršākais veids, kā strādāt ar sapni, - to kādam izstāstīt. Tiesa, svarīgi, lai šis cilvēks uzmanīgi klausītos un atturētos no komentāriem. Sižeta atstāsta laikā noteikti parādīsies kaut kādas izjūtas – arī tad, ja pirms tam šķita, ka sapnis nav izraisījis absolūti nekādas emocijas. Taču tieši emocijas ir tas galvenais priekšnosacījums, bez kura mēģināt izprast sapni nav iespējams.
Visu atcerēties
Lai sapņu vīzijas neaizmirstos, pirmām kārtām ļoti svarīga ir šķietami banālā miega higiēna: guļvietai jābūt ērtai, telpai izvēdinātai, vakara maltīte jāietur vismaz pāris stundu pirms gulētiešanas. Ne velti viens no kaitīgajiem padomiem ir: ja gribas, lai naktī rādās murgi, pirms gulētiešanas jāpieēdas ar trekniem produktiem, jāuzdzer prāva alkohola deva un jāiet gulēt piesmakušā istabā.
Tiem, kurus interesē viss, kas ar viņiem notiek, un kuri grib sevi izzināt, vēlams līdzās gultai turēt rakstāmo un papīru vai diktofonu – tas dos iespēju tūlīt pat, nepieceļoties no gultas, sapni piefiksēt. Nereti cilvēks pamostas ar savādu izjūtu, ka kaut ko sapņojis, taču neatceras – ko. Tādā gadījumā var mēģināt atgriezties pozā, kādā viņš parasti guļ. Reizēm tā izdodas atcerēties sapni.
Protams, tas iespējams tikai tad, ja pamostamies tūlīt pēc ātrā miega fāzes (ātrām acu ābolu kustībām) – tā tas notiek vienmēr, kad cilvēks aizmieg un pamostas dabiski. Vēl tas ir nepieciešams nosacījumus, lai labi izgulētos. Ejot gulēt un ceļoties vienā un tajā pašā laikā, miega fāzes šim režīmam pakāpeniski pielāgojas.
Apzināto sapņu valstībā
Apzināta sapņošana nozīmē, ka brīdī, kad cilvēks redz sapni, viņš apzinās, ka guļ. Tieši prasmē nepamosties, bet saprast, ka esi aizmidzis un sapņo, arī slēpjas apzinātās sapņošanas meistarība.
Šādā sapņa kontroles stāvoklī cilvēks var atrasties diezgan ilgi. Vēl vairāk – guļošais ir spējīgs vadīt un birzīt savus sapņus nepamostoties. Bet, kad ir pamodies, līdz pat vissīkākajām detaļām atstāstīt visu, kas ar viņu noticis realitātes viņā pusē.
Apzināšanās trīs pakāpieni
Pirmais solis apzinātās sapņošanas mākā ir iemācīties atcerēties savus sapņus. Pēc tam pienāk kārta otrajam posmam – iemācīties atšķirt sapņus no realitātes. No malas tas var izskatīties mazliet savādi – cilvēks pierod nepārtraukti sev jautāt, vai tas, kas ar viņu notiek, nav sapnis, un ar savu gribasspēku cenšas mainīt apkārtējo pasauli. Pamēģiniet ar gribasspēku apmainīt vietām šā teikuma vārdus. Neizdodas? Tātad esat nomodā. Izdevās? Tas nozīmē, ka šo rakstu redzat sapnī.
Visbeidzot jāiemācās pašam virzīt savus sapņus, proti, pēc savas vēlmes reaģēt uz notiekošo. Piemēram, satiekoties sapnī ar ienaidnieku, var aizbēgt vai pacensties viņu uzvarēt. Taču var arī saprast, ka šajā konkrētajā brīdī viņš jums nedraud, un mēģināt viņu uzrunāt.
Kāpēc vajadzīgi apzinātie sapņi?
Attīsta fantāziju. Miegā parastie Zemes likumi nedarbojas, tāpēc sapnī bez jebkāda riska var izmēģināt visu realitātē neiespējamo.
Palīdz tikt galā ar reālām problēmām. Nesekmīgie mēģinājumi atšķetināt ikdienišķo problēmu kamolu noved pie nakts murgiem. Iemācoties vadīt sapņus cilvēks spēj paskatīties uz lietām plašāk un atrast jaunus reālo uzdevumu risinājuma ceļus.
Palīdz atklāt radošās potences. Apzinātie sapņi ir bagāts radošo ideju avots zinātnei, mākslai, biznesam un pat personīgajai dzīvei. Miegā apziņa ir pilnībā atbrīvota un ģeniālas idejas spēj dzimt burtiski no nekā.
Palīdz pārvarēt fobijas. Piemēram, pamēģinot sapnī izjust lidojuma prieku var atbrīvoties no bailēm no augstuma. Mēģinot pastaigāt pa ūdens virsu vai arī ienirstot dziļi dzelmē izzudīs bailes no ūdens.