Mercusys MR60X Wi-Fi 6 bezvadu maršrutētāja apskats

29.09.2023

Šoreiz pie mums nonācis, iespējams, viens no lētākajiem pie mums nopērkamajiem Wi-Fi 6 bezvadu maršrutētājiem Mercusys MR60X. Pēdējā laikā gan arī interneta sakaru nodrošinātāji sākuši dot līdzi Wi-Fi 6 bezvadu maršrutētājs bez maksas, kas Mercusys MR60X var nenākt par labu. Lielo ātrumu, jaudas un RGB LED meklētājiem paliek jūtami dārgākie Wi-Fi 6 (6E un nu jau teju bez piecām minūtēm Wi-Fi 7) bezvadu maršrutētāju modeļi.

Toties Mercusys MR60X ir pirmais vai vismaz viens no pirmajiem Mercusys bezvadu maršrutētājiem, kas saņēmis automātisku programmatūras atjaunināšanu, kā arī Mercusys MR60X piedāvā izveidot bezvadu režģtīklu, ko gan neizdevās izmēģināt, jo mums bija pieejams tikai viens šāds bezvadu maršrutētājs.

Tehniskā specifikācija

  • Produkta kategorija: AX1500 Dual Band Wi-Fi 6 (1201 Mbit/s (5 GHz) + 300 Mbit/s (2.4 GHz))
  • Antenas: četras ārējās, 2 x 2 MU-MIMO (2.4 GHz 2 x 2, 5 GHz 2 x 2)
  • Izmantotie savienojumu standarti: IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax
  • Pieslēgvietas: RJ45 WAN x1, RJ45 LAN x2
  • LED indikatori: Power
  • Pogas: WPS + Reset
  • Izmēri: aptuveni 175.6 × 157.2 × 45 mm
  • Cenaap 43 eiro tīmekļa veikalos

Izskats un uzbūve

Mercusys MR60X gadījumā par 43 eiro saņem pašas vienkāršākās dizaina nianses un iespēju klāstu. Maršrutētājs veidotas no labas plastmasas, bet tā uzreiz sāk vākt putekļus un ir visai grūti tīrāma. Neesmu arī liels glancēto virsmu fans. Maršrutētājs ir iepakots vairākās aizsargplēvēs, arī antenas ir ietītas, lai tās nenoskrambātos. Atpakojam to visu vaļā un mūsu priekšā ir gana atturīga izskata bezvadu maršrutētājs.

Te varam nedaudz redzēt, kur tieši taupīta nauda, lai iegūtu tik neticami zemo Mercusys MR60X cenu – maršrutētājam ir tikai viena gaismas diode, kas norāda uz maršrutētāja darbību.

No aizmugures var redzēt, ka arī šis tas ietaupīts, jo Mercusys MR60X ir viens WAN ports un tikai trīs LAN pieslēgvietas, lai arī parasti maršrutētājiem ir četras LAN pieslēgvietas. Šī ir visai dīvaina izvēle, lai samazinātu Mercusys MR60X cenu, bet, iespējams, ka trīs LAN pieslēgvietas vēl kaut ko nozīmē, kas pirmajam acu uzmetienam ir slēpts. No apakšas redzam, ka Mercusys MR60X ir paredzēts stiprināšanai pie sienas, skrūves gan komplektā nav iekļautas.

Diemžēl Mercusys MR60X nav saņēmis USB pieslēgvietu, attiecīgi gar degunu iet ārējā HDD kā NAS tipa diska izmantošana un Mercusys MR60X arī nav izmantojams kopā ar 4G mobilo datu USB puļķiem.

Kopumā – ar plastmasām, izmēriem, svaru, dizainu un pieslēgvietām Mercusys MR60X trāpa budžeta klasē. Iespējams, pat nedaudz virs tā, ko varam redzēt citos līdzīgas cenas bezvadu maršrutētājos. Nemaz nav slikti tik lētam un vienkāršam bezvadu maršrutētājam.

Iestatīšana

Šoreiz Mercusys MR60X ticis gan pie tīmekļa pārlūka saskarnes, gan arī lietotājam tiek piedāvāta viedtālruņu lietotne. Atļāvos šoreiz izmantot tīmekļa pārlūka saskarni, jo tā uzreiz atvērās, kad dators bija pievienots pie Mercusys MR60X izveidotā tīkla.

Iestatīšanas laikā Mercusys MR60X pieprasa izveidot gan spēcīgu administratora paroli, gan arī Wi-Fi paroli. Pēc tam tiek piedāvāts atjaunināt Mercusys MR60X programmatūru, iepriekš to nācās meklēt Mercusys atbalsta lapā, speciāli ielādēt datorā, pieslēgties pie maršrutētāja ar vadu un tikai tad to atjaunināt.

Tīmekļa pārlūkā redzamā Mercusys MR60X saskarne nav nekas unikāls, tā ir visai vienkārša un bez plašām iestatījumu un statistikas iespējām. Faktiski pieejama tikai pati vienkāršākā, manuālā QoS iespēja un tas arī ir viss. Pastāv arī iespēja ieslēgt viesiem paredzētu, nodalītu Wi-Fi. Maršrutētājs piedāvā arī vienkāršotu vecāku kontroles iespēju. Mercusys MR60X atbalsta IPv6 un WPA3, bet tā jau ir ierasta prakse.

Kā var redzēt galerijā augstāk, Mercusys MR60X it kā piedāvā pieteikties mākonī, lai būtu iespējams maršrutētāju pārvaldīt attālināti, bet vismaz man šis mākonis nekādi negribēja strādāt.

Ātrdarbība

Jāsaka, kā ir – Mercusys MR60X ir visai viduvējas ātrdarbības bezvadu maršrutētājs. Faktiski tas knapi nostājas virs daža laba Wi-Fi 5 maršrutētāja, kad sakārtojam datus pēc lejupielādes ātrumiem.

Mercusys MR60X testiem izmantojam Xiaomi 11T viedtālruni un datoru ar AMD Ryzen 7, 16 GB RAM un Intel AX200 bezvadu tīkla karti, kā arī stacionārais dators šajos testos ir serveris, lai nav jāpaļaujas uz Speedtest.net tipa ne pārāk uzticamajiem un atkārtojamajiem datiem.

Sāksim ar viedtālruņa testiem tiešā redzamībā, tad aiz vienas sienas un pēcāk jau aiz divām reģipša sienām un pievērtām koka durvīm. Jāsaka, ka signāla stiprums krīt, bet ne tik ļoti, kā redzēts citiem rūteriem. Toties par datu pārraides ātrumiem varam sāk sūdzēties. 340 Mbit/s lejupielādei un 660 Mbit/s augšupielādei ir maz. Augšupielāde vēl ir ciešama vai pat laba, bet lejup ātrums ir mulsinoši niecīgs.

Tālāk ir laiks datoram bezvadu režīmā, te ir tas pats scenārijs tajās pašās vietās aiz vienas sienas un pēcāk jau aiz divām reģipša sienām un pievērtām koka durvīm.

Te varam redzēt, ka klēpjdatora gadījumā datu pārraides ātrumi ir daudz uzticamāki un simetriski gan lejup, gan augšupielādei. Bet vēl arvien šādi ātrumi ierindo Mercusys MR60X nu dikti zemu mūsu kopējā bezvadu maršrutētāju ātrumu salīdzinājumā, šie drīzāk ir jēdzīgia Wi-Fi 5 bezvadu maršrutētāja ātrumi, bet Wi-Fi 6 ir savas priekšrocības, kas ne vienmēr ir ātrums.

Šoreiz datorā datu pārraides ātrumi ir būtiski lielāki, teju divas reizes pārsniedzot viedtālruņa uzrādītos. Šis gan neizraisa nekādu pārsteigumu, jo Xiaomi 11T nav tas svaigākais un jaudīgākais telefons. Te gan jāpiebilst, ka arī iepriekš ar Samsung Galaxy S23 un Galaxy S22 FE modeļiem dažkārt bija visādi dīvaini interneta ātrumi bezvadu maršrutētāju testos.

Nobeigumā

Ja patur galvā, ka Mercusys MR60X ir ļoti lēts Wi-Fi 6 bezvadu maršrutētājs, tad varētu te likt 8 no 10 zvaigznēm tīri par darbības stabilitāti, vienkāršu iestatīšanu un signāla spēku. Ātrdarbības ziņā te, protams, var sameklēt nespējas, bet jāturpina paturēt galvā Mercusys MR60X cenu.

Vienlaikus nevajag piemirst, ka arī interneta pakalpojumu sniedzēji pēdējā laikā pamatīgi cīnās par saviem klientiem, piedāvājot nosegt līgumsodus pārbēgušajiem klientiem un palielinot pieslēguma ātrumus esošajiem. Pieļauju, ka arī tavs  interneta pakalpojumu sniedzējs būtu gatavs nomainīt esošo Wi-Fi 5 bezvadu maršrutētāju pret jaunāku Wi-Fi 6 bezvadu maršrutētāju, neprasot par to papildu maksu. Šajā mirklī Mercusys MR60X sāk pamatīgi zaudēt savu pievilcību.

Kopumā galīgi nav slikti, Mercusys MR60X ir ļoti lēts, tas ir tik lēts, ka varēsi bez lielām pūlēm un ieguldījumiem nomainīt veco maršrutētāju, kas kalpoja bēniņos, pagrabā vai varbūt omīte tiks pie brašāka interneta mājoklī.

https://kursors.lv/2023/09/29/mercusys-mr60x-wi-fi-6-bezvadu-marsrutetaja-apskats/