Minētais A. Filipsa stāsts jau ir fantastikas klasika. Mēness civilizācija iet bojā. Vienīga izeja, pārcelties uz Zemi. Selenīti pulcējas pie pirmās raķetes, kas gatavojas startam. Tikai ar to, ka stāvēja uz divām kājām, viņi līdzinājās mums. Pavisam viņiem bija sešas ekstremitātes, kaut kas līdzīgs pirkstiem... ķermeni klāja cieta ragviela, uz galvas – kaut kas līdzīgs vilnai, kas aug ap lielām acīm, uz priekšu izbīdīti žokļi. Taču selenītu raķeti uz Zemes samin Zemes tiranozaurs. Vairāk raķešu sūtīt viņi neriskē, citādi mums tagad nāktos dalīt planētu ar milzu izmēra skudrām.
1929. gadā Francijā Žila Verna prēmiju piešķir rakstniekam Albertam Bailī (1886. - 1978.) par fantastisko romānu “Ēteris-Alfa” (fr.: « L'Ether-alpha»). Grāmatas galvenais varonis – izgudrotājs Sesils Monkalms, izmantojot atoma iekšējās enerģijas radītus starus, kas rodas rādija alfa starojumam iedarbojoties uz hēlija atomiem. Ar šo enerģiju romāna varonis pārvērš pasaules telpas ēteri šķidrā un pēc tam cietā stāvoklī (toreiz bija tāda teorija, ka kosmosu un visu pasauli piepilda ēteris, ne tas, ko var dabūt aptiekās, bet īpaša substance, kas ļauj izplatīties radioviļņiem, teorija izrādījās maldīga, taču radiostacijas vēl joprojām iziet ēterā). No šī ētera viņš uzbūve kosmisko kuģi “Ēteris-Alfa” un kopā ar savu līgavu Minniju lido uz Mēnesi.
Mēness liekas neapdzīvots, taču cilvēku priekšā dejo mazas, dažādu krāsu uguntiņas sešu staru zvaigžņu formā. Izrādās, ka tās ir dzīvas un saprātīgas, elektrības sakopojums, kas uztur sevi ar svārstībām. Tomēr, tas ir auksts un bezjūtīgs saprāts, baidoties, ka cilvēki ir ieradušies iekarot Mēnesi, ugunīgie rādija bērni nolemj iznīcināt cilvēci pirmie. Viņi sūta uz Zemi elektroviļņus un uz Zemes sākas zemestrīces, plūdi, ugunsgrēki un tamlīdzīgas lietas. Taču romāna varonis palīdz radīt ētera ekrānu, kas aizsargā Zemi no kaitīgajiem stariem.
Kā jau iepriekš sacīju, selenīti no pieaugušai auditorijai domātam grāmatām arvien vairāk pārceļas uz bērniem domāto literatūru. Pilnīgi skaidrs, ka uz Mēness dzīvības nav, lielākais, ko tagad fantasti atļaujas – ir dažāda primitīva dzīvība uz Mēness: ķērpji, sūnas vai medūzas. Saprātīgas dzīvības formas jāmeklē dziļākā kosmosā. Bērnu labā var arī pafantazēt kā pasakās. 1928. gadā Hjū Loftings saraksta savu pēdējo grāmatu par doktoru Dūlitlu - “Doktors Dūlitls uz Meness” (angļu: «Doctor Dolittle in the Moon»). Doktors, kuram ir unikālas spējas komunicēt ar visiem dzīvniekiem, milzu kodes mugurā aizlido uz Mēnesi, kur iepazīstas ar vietējo faunu un floru: kukaiņi tur ir daudz lielāki par Zemes putniem, arī augiem piemīt intelekts, viņš arī satiek pirmatnējo cilvēku, kas Mēness pārtikas un gravitācijas dēļ ir izaudzis milzīgi liels (laikam tāds liktenis gaida arī doktoru), tāpēc viņam nav ļauts atstāt Mēnesi.
Atgriežoties pie darbiem, kas domāti ne tikai maziem bērniem, lai gan es domāju, ka laba bērnu literatūra un māksla ir tāda, ko labprāt lasa un skatās arī pieaugušie, vēlreiz jāpiemin kino.
1929. gadā Fricis Langs (1890. – 1976.) uzņem pēc savas tā laika sievas Teas fon Hārbovas (1888. –1954.) romāna “Sieviete uz Mēness” (vācu: «Die Frau im Mond»; 1928.) tāda paša nosaukuma filmu, tā ir pirmā no “nopietnajām” zinātniski-fantastiskajām filmām, kurā plašai publikai rāda ceļojumu ar raķeti. Astronomijas autoritāte, profesors Manfelds tic, ka uz Mēness ir daudz zelta, un tāpēc pienāks diena, kad cilvēki raķetēs lidos uz turieni. Tā diena pienāk, lidojums notiek un lidojums ir sekmīgs un uz tuksnešainā Mēness atrod pat elpošanai derīgu atmosfēru, selenīti gan, izskatās, ka neparādās.
Acīmredzot, amerikāņu ilustrators Džordžs Horācijs Deiviss (1881. - 1960.) ir iespaidojies no šīs filmas, kas 1932. piedāvā savu Mēness raķetes griezuma shēmu.
Nonākot šī vēsturiskā apskata mūsu laikos, var redzēt, ka Mēness pilnībā ir cilvēku darbības lauciņš. Citplanētiešus var sastapt tālākā kosmosā, amerikāņu rakstniekam Robertam Ansonam Hainlainam (1907. - 1888.) viņi vēl dzīvo uz Marsa. Viņa romānos, kur darbība notiek uz Mēness, darbojas cilvēki.
“Raķešu kuģis Galileo” (angļu: « Rocket Ship Galileo»;.) ir pirmais Hainlaina romāns un stāsta par trīs amerikāņu pusaudžiem, kas eksperimentē ar raķetēm un beigās spēj uzbūvēt raķešu kuģi un doties uz Mēnesi, protams, viņiem palīdz tēvocis, slavens zinātnieks. Nonākuši uz Mēness, viņi sazinās ar Zemi un nejauši uztver lokālu radiopārraidi. Izrādās, ka uz Mēness atrodas slepena... nacistu bāze. Zēni atrod arī pierādījumus, ka senāk uz Mēness ir bijusi civilizācijā, kas tikusi iznīcināta. Mēness krāteri ir atombumbu sprādzienu pēdas. Nav pat jāsaka, ka cīņā ar nacistiem puiši uzvar un atgriežas uz Zemes kā varoņi.
Vēlreiz uz Mēness Hainlains atgriežas savā slavenajā romānā “Mēness ir barga kundze” (angļu:«The Moon Is a Harsh Mistress»; 1966.). Tas ir stāsts par cilvēku koloniju uz Mēness, kas cīnās par neatkarību.
Arī slavenais anglis, sērs Artūrs Čārlzs Klārks (1917. - 2008.) ir sarakstījis romānu par piedzīvojumiem uz Mēness - “Krišanu Mēness putekļos” (angļu: «A Fall of Moondust»; 1961.). Protams, ka nekādu citplanētiešu uz Mēness nav, toties Mēness jūras pilda putekļi (tajos laikos bija tāda hipotēze). Mēnesi ir kolonizējuši cilvēki, tiek organizēti pat tūrisma reisi Zeme – Mēness un maršruts pa Slāpju jūru, pa kuru iet speciāli kuģi – putekļu veltņi. Mēness nav aktīvs, bet visādas nepatikšanas var sagaidīt. Par to pārliecinās arī putekļu veltņa “Selēna” kapteinis Pets Hariss un viņa stjuarte Sjūzena Vilkinsa, kad veltnis ar apkalpi un tūristiem nokļūst zem putekļu virsmas, jo zem tā no grunts paceļas gāzu burbulis, gāzes tūkstošiem gadu ir krājušās Mēness dzīlēs. Situācija ir sarežģīta, Mēness putekļi apvieno sevī sliktākās putekļu un ūdens īpašības, ārpusē ir vakuums un mašīna atrodas tālu no apdzīvotām vietām. Cilvēkiem jācīnās, ne vien ar garlaicību, bet arī ar dažādām tehniskām ķibelēm, pat ar ugunsgrēku. Tomēr, cilvēkus sekmīgi izglābj, Pets un Sjū iemīlas viens otrā, bet kapteinis nolemj turpmāk strādāt par starpplanētu kuģu kapteini.
Uz Mēness citplanētiešu artefaktu cilvēki atrod slavenajā Klārka romānā “2001. gada kosmiskā odiseja” (angļu: «2001: A Space Odyssey»; 1968.) Faktiski tā ir jauna iespēja “apdzīvot Mēnesi”. Nevis vairs selenīti, bet tieši citplanētieši uz Mēness. Protams, tā kā arī citplanētiešu pēdas uz Mēness mēs tā īsti nenovērojam, tad rakstniekiem nekas cits neatliek, kā rakstīt par to, ka senos laikos vai arī tālākā nākotnē citplanētieši uz Mēness nolaidīsies. Zīmīgs šajā ziņā ir krievu padomju fiziķa un rakstnieka Viktora Ņevinska (1929.―1995.) [46] vienīgais fantastiskais romāns “Zem vienas saules” (1964.).
Romāna galvenā uzmanība ir pievērst psiholoģijai un sociālajām problēmām. Romāna darbība iesākas uz Marsa, marsieši tikpat ne ar ko neatšķiras no cilvēkiem, tikai romāna darbība norisinās pirms daudziem miljoniem gadu, kad uz Zemes (marsiešu valodā – Arbinādes) vēl ir dinozauru laikmets, bet uz Cereksa (Marsa) valda mazākuma diktatūra ar degradēta kapitālisma iezīmēm. Zinātne un tehnika ir sasniegusi augstu līmeni, taču iestājies dziļš pagrimums, bioloģisks nogurums rada pasivitāti un vienaldzību. Tādos apstākļos dažu zinātnieku iniciatīva tomēr izpaužas, rīkojot ekspedīciju uz Zemi. Ekspedīcija arī aizņem romāna centrālo daļu. Marsieši izmanto savu bāzi uz Mēness, kurp parasti sūta sabiedrībai nevēlamos locekļus. Sastapies ar krāšņo Mezozoja ēra dabu, viens no romāna varoņiem nonāk pie secinājuma, ka tieši Arbināde nākotnē var kļūt par jaunas civilizācijas šūpuli. Tāpēc viņš atstāj uz Mēness kapsulu ar savu piedzīvojumu aprakstu un ziņu, ka kādreiz uz Marsa ir eksistējusi civilizācija, jo netic, ka marsieši izdzīvos. Šo ziņu arī atrod un atšifrē Zemes cilvēki, kad ierodas uz Mēness.
Liekas, pašlaik citplanētiešu ideju uz Mēness visbiežāk izmanto dažādu sazvērestības teoriju attīstītāji no sfēras, kuru es nosauktu par populāro fantastiku. Tas ir tautisks, gandrīz folkloras žanrs un te var apvienot visu, kas it ka ir, bet nav tā īsti atklāts: sniega cilvēku, Lohnesas ezera briesmoni un viņa “radiniekus” citās vietās, NLO un paranormālās parādības. Piemēram, pēc ufologu ziņām 1953. gadā tā laika ASV prezidents Dvaits Eizenhauers ir divas reizes slepeni ticies ar citplanētiešiem Eduarda karabāzē, kur bija nosēdušies pieci citplanētiešu kuģi. Starp ASV varas iestādēm un citplanētiešiem esot noslēgts līgums: 1) neviens neiejaucas viens otra lietās, 2) ASV tur slepenībā citplanētiešu ierašanos, 3) citplanētieši piegādā ASV savas tehnoloģijas un zinātniskos atklājumus, bet neuztur sakarus ar citām valstīm, 4) citplanētiešiem ir tiesības regulāri priekš saviem pētījumiem paņemt cilvēkus bez viņu ziņas, 5) arī 16 citplanētieši tiek nodoti zemes zinātnieku rīcībā.
Interesanti, kāpēc pēc tā visa amerikāņi jau sen nelido uz zvaigznēm un kāpēc viņi zaudēja Vjetnamas karu?
Protams, ka neiztika arī bez citplanētiešu bāzēm uz Mēness. Lūk, kas rakstīts kādā ufologu portālā...
“ Pierādījumu hipotēzei par Mēness citplanētiešu bāzēm ar katru gadu kļūst arvien vairāk, bet versijas par to ir radušās jau sen. Jau Senajā Ķīnā X-XI gadsimtos zvaigžņu skaitītāji bija sarakstījuši daudzus traktātus pa zvaigžņoto debesi. Taču nevienā no tiem nebija minēts Mēness. Sakarā ar to, var domāt, ka Zemes pavadonis tajā laikā vel nebija parādījies. Savienojot kopā šo versiju ar leģendu par Vispasaules plūdiem, daži pētnieki nonāk pie viedokļa, ka tieši mūsu tagadējā nakts spīdekļa parādīšanās Zemes orbītā kļuva par senatnes katastrofas galveno iemeslu. Pēc zinātnieku domām, tieši šajā vēsturiskajā periodā, kas saistīts ar to, ka Zeme ieguva savu dabīgo pavadoni, parādās pirmo reizi stāsti par dīvainām būtnēm, kas atlidojušas uz Zemi no kosmosa. Viens no apstiprinājumiem ir senās maiju tautas zīmējumi, kas attēlo cilvēkus neparastos tērpos, kuri nolaižas no Mēness.
NASA Astrofiziskā informācijas sistēma izdeva katalogu, kurā ir aprakstīti apmēram seši simti anomāliju uz Mēness virsmas. Starp tām ir kustīgi, nezināmi, lidojoši, dažādu formu un izmēru objekti, parādošies un izzūdoši Mēness krāteri, varavīkšņaina migla, ēnu rašanās un košas gaismas uzliesmojumi. Bet krievu astronomam Kozirevam izdevās fiksēt uz Mēness vairākus sarkanas gaismas uzliesmojumus. Šādas anomālijas visbiežāk tiek fiksētas rajonā ap vienu no lielākajiem krāteriem, kura diametrs ir apmēram 100 kilometru. Krāteris ir ieguvis nosaukumu “Alfonss” un tā ir pati noslēpumainākā vieta uz Mēness.
XX gadsimta 60-tajos gados amerikāņu astronoms Karls Sagāns paziņoja, ka Mēness gruntī ir atrastas alas, kuru forma un izmēri ļauj domāt, ka tās nav radušās dabiskā ceļā. Pašas lielākās alas iekšējā telpa esot ap simts kubikkilometru liela. Amerikāņu astronautiem savā laikā lika saprast, ka visām kuģu “Apollo” misijām no 1968. līdz 1972. gadam sekoja ārpuszemes civilizāciju pārstāvji. Vēl vairāk, tika fiksēti fakti, kad citplanētieši kontaktēja ar astronautiem. Atnācēji vērsās pie astronautiem ar kodētu šriftu. Īpaša šrifta eksistēšanas versiju apstiprina japāņu astronoms Kenzahuro Toijoda 1958. gadā. Uzlecošās Saules Zemes zinātnieks ieraudzīja uz Mēness virsmas septiņus milzīgus burtus, kas izzuda pēc vairākām naktīm. Šo simbolu rašanās tā arī palika neizskaidrota.
Bet ne tik sen presei kļuva zināma amerikāņu astronauta Neila Ārmstronga frāze, ko viņš pateica tūlīt pēc nosēšanās uz Mēness: “Ak, Dievs! Te atrodas citi kosmiskie kuģi, viņi ir izvietojušies gar krātera tālāko malu. Viņi mūs vēro!” Padomju astrofiziķis Josifs Šklovskis uzskata, ka Mēness, pilnīgi iespējams, var izrādīties apstājies citas civilizācijas kuģis. Vēlāk līdzīgu versiju lika priekšā krievu radioastronoms Aleksejs Arhipovs. Viņš piedāvāja domu, ka Zemes pavadonis ir citplanētiešu stacija, kas radīta speciāli, lai novērotu dzīvi uz mūsu planētas.
Pētnieki, tajā skaitā arī NASA pārstāvji liecina, ka Pasaules valdība ir aizliegusi informēt Zemes cilvēkus par citplanētiešu atrašanos uz Mēness. Taču eksistē fotogrāfijas, kuras redzamas dažādas būves un tehnikas pēdas uz Mēness grunts, kas liecina par pretējo. Iespējams, citplanētiešu bāzes atrodas Mēness otrā pusē.
Mēness karalistu liecinieki bija “Apollo” misiju dalībnieki. Klīst baumas, ka Mēness otrā pusē ir atklātas pilis un torņi no caurspīdīga materiāla, kas līdzinās kalnu kristālam, kā arī dažāda tehnika un transports, kas atstājis pēdas.
Mūs gaida vēl daudz apbrīnojamu atklājumu.”
Viens gan ir skaidrs jau tagad: ja arī pēkšņi visi profesionālie fantasti pārstās rakstīt, populārā fantastika neiznīks nekad.
Izmantotie interneta resursi:
A. Prevušins. Mēness kuģi pirmskosmosa ērā. No grāmatas "Kauja par Mēnesi".
http://apervushin.narod.ru/book/Moon/Moon1.htm
A. Prevušins. Cīņa par zvaigznēm: pirmskosmiskās ēras raķešu sistēmas.
A. Prevušins. Cīņa par zvaigznēm - 2: Kosmiskā konkurence (I daļa).
http://www.e-reading.org.ua/book.php?book=85671
A. Pervušins. Psihotronika: no zombijiem līdz televīzijai.
V. Bugrovs. Apdzīvotais Mēness.
http://fandom.rusf.ru/about_fan/bugrov_21.htm
http://www.e-reading.org.ua/bookreader.php/8850/Bugrov_-_Obitaemaya_Luna.html
Atanasijs Kirhers.
http://www.enotes.com/topic/Athanasius_Kircher
Kad parādījās pirmie rakstnieki - fantasti?
http://www.xristiane.ru/talk/xristiane9tema7191.html
A. Luizovs. Sirano de Beržeraka ceļojums uz Mēnesi.
http://fandom.rusf.ru/about_fan/luizov_1.htm
Filipo Morgens.
http://www.spamula.net/blog/2006/07/morghen_and_the_moon.html
Meness pasaule.
http://www.classic-music.ru/luna.html
La lune: voyages et speculations.
http://lievrelunaire.blogspot.com/2010/05/la-lune-voyages-et-speculations-iii.html
N. Riņins. Staru enerģija fantastiskajos romānos.
http://epizodsspace.airbase.ru/bibl/rynin/ryn-3/01.html
Rnciklopedija Barsumija.
http://barsoom.wikia.com/wiki/Main_Page
http://bibliograph.ru/SFMagazines/vmp/vmp.htm
E. R. Berouza "Meness meitene"
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Moon_Maid
Dabaszinātņu un tehnikas žurnāls "V masterkoj prirodi".
http://bibliograph.ru/SFMagazines/vmp/vmp.htm
J. Žulavskis. Uz Sudrabotās planētas.
J. Žulavskis. Uzvarētājs.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zwyci%C4%99zca
http://velobos.livejournal.com/261897.html
“Sieviete uz Mēness”.
http://davidszondy.com/future/space/frau.htm
A. Klārks. Mēness putekļu krišana.
http://en.wikipedia.org/wiki/A_Fall_of_Moondust
Viktors Ņevinskis.
Mēness iedzīvotāju noslēpums. Filmas anotācija.
http://www.kinopoisk.ru/film/104585/
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Secret_of_the_Selenites
N. Nosovs. Nezinītis uz Meness.
Mēness fantastikā.
http://en.wikipedia.org/wiki/Moon_in_fiction
Vācu zinātniskā fantastika pirms 1945. gada.
http://www.concatenation.org/europe/german_science_fiction_before_ww2.html
Pierādījumu par citplanētiešu bāzēm uz Mēness paliek arvien vairāk.
http://www.argumenti.ru/unknown/online/2011/11/139942
ASV prezidenta Eizenhauera tikšanās ar citplanētiešiem Edvarda kara bāzē.
http://www.liveinternet.ru/users/1758119/post70560602/
Mēness - tālāk par visu. Slepenā, apvienotā amerikāņu-padomju misija uz Mēness.
Viljama Rutledža materiāli uc. lietas.
http://my.mail.ru/community/rsmv/journal
Apollo-18 noslēpumainais lidojums.
http://niezlekino.pl/2010/11/10/tajemniczy-lot-apollo-18-wideo