Skumīgais rekords
Kapēc tieši Indija kļuva par “Melnā pelējuma” upuri? Lieta tajā, ka cilvēka imunitāte attiecībā pret to ir neparasti stipra un tāpēc cilvēki ļoti reti saslimst ar mukormikozi. Taču tiem, kuri slimo vai pat jau pārslimojuši kovidu, imunitate ir ļoti novājināta, bet Indija patlaban tur bēdīgo rekordu saslimušo ar COVID-19 skaitā – uz šo brīdi šeit ir reģistrēti jau vairāk kā 22,2 miljonu saslimušo.
Kādēļ pēkšņi mediķi sāka runāt par “melnā pelējuma” epidēmiju, kad runa, kā mēs jau minējām, ir par mazāk nekā desmit tūkstošiem saslimšanu? Lieta tajā, ka mukormikozes gadījumu, tas pa visu laiku, kurš pagājis no atklāšanas brīža (1884.gads) un lidz uzliesmojumam Indijā, tika reģistrēts vispār apmēram tūkstotis, un tas visā pasaulē! Tā ka gandrīz desmit tūkstoši slimnieku pa pāris mēnešiem un uz vienu valsti, kur agrāk gadā tika uzskaitīti ne vairāk par diviem-trim desmitiem saslimšanu – tas ir ļoti jau daudz.
Nepieciešams precizēt, ka “melnais pelējums”, par kuru mēs runājam, tas vispār ir ne tā “sēnīte” kas kājas pirkstu starpā, ar kuru var mierīgi nodzīvot līdz pat vecumam. Indiešu (sauksim to tā, kaut arī tas nav īsti pareizi) “melnais pelējums” izskatās kā krevele un tai ir, attiecīgi, melna krāsa. Mukormikoze skar cilvēka acis, degunrīkli un plaušas un pat sasniedz galvas smadzenes. Taču jau pie plaušu skāruma 85 cilveki no simta mirst. Vairāk, mukormikozes ārstēšana parasti novedas pie ķirurģiskas skarto ķermeņa daļu noņemšanas, zāles te nepalīdzēs. Tā ka “melnao pelējumu” droši var saukt par “melno nāvi”.
Vai nonāks līdz Krievijai?
Mediķi uzskata, ka Krievijai, un arī citām valstīm “melnā pelējuma” epidēmija nedraud. Valstī ir mukormikozes slimnieki, galvenokārt tie ir cilvēki, kuri cieš no onkoloģijas, taču tie burtiski ir skaitlīgi. Par laimi (ja var lietot šo vārdu atiecībā pret nāvgo slimību) ar mukormikozi nevar inficēties no cita cilvēka. Šo sēnīti var “noķert” rakājoties pustošos augos vai augsnē, un pamatā tas skar siltās zemes. To nevar nejauši pārvest no ārzemēm tā vienkāršā iemesla dēļ, ka cilvēks, kurš saslimis ar mukormikozi, diezgan ātri sāk justies tik slikti, ka zaudē iespēju pārvietoties patstāvīgi. Tapēc, ja jūs tikko pārslimojāt kovidu vai jebkuru citu smagu slimību, nopietni graujošu jūsu imūnsistemu, pagaidām atturieties no braucieniem uz eksotiskām valstīm, tai skaitā uz Indiju. Atcerieties: “melnais pelējums” ir praktiski neārstējams!
Ja tomēr sāksies šīs briesmīgās saslimšanas pandēmija, neizdzīvos, rādās, neviens.