Meitenīte, ar kuru nekas nenotiks.

ImageKādreiz, vērtējot padomju laiku fantastiku, izveidoju savu tā laika mīļāko rakstnieku topu.

Sākotnēji tur bija citi autori, taču vēlākājos gados, kad biju pilnīgāk iepazinis visu tā laika labāko, sarakstīto, izveidojās cits tops.

Galvgalā, protams, bija brāļi Strugacki, Dmitrijs Biļenkins un - bez šaubām - Kirs Buličevs. Joprojām maz pazīstams Latvijā, viņš aizrāva ar savu ļoti cilvēcisko attieksmi pret pasauli un viņa tā laika darbos dominēja pozitīvs skats uz dzīvi un ticiba labajam cilvēkos.

Viss tas, kas mums tā pietrūks šodienas literatūrā, kur laikam galvenā ideja ir: ja tu nenogalināsi pirmais, tad nogalinās tevi.

 

 

Tā laika Buličeva darbos bija trīs galvenās tēmas: Lielā Gusļara - krievu provinces pilsētiņa, humoristiski stāstiņi un romāni par tās iedzīvotājiem, labdabīgi pasmejoties par turieniešu sliktajām īpašībām; tākās nākotnes stāsti, kur bieži par galveno varoni kļūst kosmonauts, kuģa ārsts Vladislavs Pavlišs; stāsti par meitenīti no 21. gadsimta, tas ir, pēc 100 gadiem no stāstu tapšanas brīža. Vēlāk top arī citi seriāli, taču šoreiz stāsts nav par tiem.

Jāsaka uzreiz, autoram ir meita Alise un grāmatiņas ir veltītas tieši viņai, arī varonei Alisei Seļezņovai vārds ir tāds pats. Te vēl jāpiebilst, ka autors īstenībā ir vēsturnieks Igors Možeiko un Kirs Buličevs ir viņa literārais pseidonīms. Ar īsto vārdu viņš ir izdevis grāmatas par vēsturi. Pseidonīms sastāv no viņa sievas vārda un mātes meitas uzvārda. Īsts ģimenes cilvēks, tāpēc arī viņa stāsti ir ļoti, ja tā varētu teikt "ģimeniski".

Īstenībā, Latvijas publika autoru tomēr pazīst, jo viņa daudzi darbi ir ekranizēti un savulaik rādīti gan kino, gan televīzijā. Tajā skaitā arī par Alisi. Liekas, pati pazīstamākā ir multfilma "Trešās planētas noslēpums" - https://www.youtube.com/watch?v=YQgZ-pt0XrU

Stāsts ir par pasauli, kas ir aizraujoša un gaiša, kur bērnu gaida piedzīvojumi, bet beigas vienmēr ir laimīgas un ļaundari izrādās tādi, ar kuriem tiek galā pat mazas meitenes. Tā ir pasaule, kurā gribētos dzīvot. Respektīvi, autors izdomā pasauli tādu, kāds varētu izskatīties komunisms, ja šī sabiedrība būtu reāli sasniedzama. Fantāzijā jau viss ir iespējams.

Kadreiz man gadījās būt Aizkarpatos un tur iegādājos grāmatu, kurā apkopoti sākotnējie stāsti par Alisi, tulkojums ukraiņu valodā, taču nopirku galvenokārt ilustrāciju dēļ. Tos zīmējusi Oļona Zeņiča. Zīmējumi skaisti papildinā tekstu un dod īsto noskaņu grāmatai. Ieskanēju tos, lai pievienotu šim rakstam. Māksliniece ir ilustrējusi arī daudzas tā laika mācību grāmatas.

http://bookbox.com.ua/index.php?do=tags&tag=%C7%E5%ED%B3%F7+%CE%EB%E5%ED%E0

Var salīdzināt ar to, kā to redzēja multiplikācijas filmas autori un arī citi ekranizētāji aktierfilmās.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D1%80_%D0%91%D1%83%D0%BB%D1%8B%D1%87%D1%91%D0%B2

Tādas nu ir manas atmiņas no jaunības laikiem, kad fantastikas pasaule pamatā aprobežojās tikai ar padomju autoriem. Joprojām žēl, ka latviešu lasītājs nepazīst šo jauko rakstnieku un cilvēku.

Image 1 Image 2

Image 3 Image 4 Image 5 Image 6 Image 7 Image 7a Image 8 Image 9 Image 10 Image 11 Image 12 Image 13 Image 14 Image 15 Image 16 Image 17 Image 18 Image 19 Image 20 Image 21 Image 22 Image 23  Image 24 Image 25 Image 26 Image 27 Image 28 Image 29 Image 30 Image 31 Image 32