Ļoti īsas ziņas 2014-11-11

no izdevuma "Taini XX veka", 2014. gada 42. un 43. numuri.

1. Planēta slāpst.

Salīdzinot ar 2013. gadu ogļskābās gāzes izmešu daudzums atmosfērā šogad sitīs visus rekordus un sasniegs 40 miljardus tonnu.

Apmēram 60% no globālajiem izmešiem dod Ķīna, ASV, ES un Indija. Ja tā tas turpināsies, tad jau pēc 20 gadiem Arktika var palikt bez ledus, bet vēl pēc desmit gadiem sāksies sen solītā globālā sasilšana. Ap 2100. gadu iedzīvotāju skaits uz Zemes sasniegs lielumu 11 miljardi cilvēki, taču vidējais cilvēku dzīves ilgums nepārsniegs divdesmit gadus.

2. Rokraksts nogalina.

 

 

Sen jau nodrāzti joki par absolūti nesalasāmiem rokrakstiem, kādos ārsti veic savus pierakstus. Taču pavisam nesen Oksfordas universitātes pētnieki ir konstatējuši, ka "nesalasāmība" var nopietni kaitēt pacientiem.

Medpersonāla nespēja salasāmi uzrakstīt datus par slimnieka veselības stāvokli - ir galvenais iemesls, kādēļ slimnieku veselības stāvoklis stacionāros pasliktinās. Lai to noskaidrotu, pētnieki veica eksperimentu: vairākās slimnīcās ārstiem tika piedāvāts visus pierakstus veikt tikai elektroniski, ar planšetēm vai smārtfoniem. Rezultātā, gada laikā slimnieku mirstība šajās klīnikās samazinājās par 15%.

Pētnieki noskaidroja, ka viņiem izdevās novērst vismaz 750 cilvēku nāvi.

3. Terminators jau tuvu.

Tie, kas atceras filmu "Terminators 2" un vienu no tā galvenajiem varoņiem - robotu T-1000, slepkavu no nākotnes, kas bija veidots no šķidra metāla, novērtēs šo ziņu.

Ziemeļkarolīnas universitātes zinātnieki iemācījušies regulēt šķidra metāla pilienu formu un kustību. Pagaidām gan runa ir tikai par nelieliem gallija un indija sakausējuma pilieniem. Sakausējums, ievietots ūdenī, vājas elektriskās strāvas iedarbības rezultātā maina formu un pat kustas dotā virzienā. Tas vēl nav robots, taču sākums jau ir.

4. Bērni - dzīves ziedi.

1837. gadā pazīstamais vācu pedagogs Fridrihs Frebels atklāja unikālu izglītojošu un audzinošu iestādi maziem bērniem. Tur īpaši apmācītu audzinātāju vadībā bērnu grupa varēja spēlēties, dziedāt, dejot, veidot un iegūt zināšanas par apkārtējo pasauli. Frebels šai iestādei izdomāja nosaukumu "Kindergarten", kas tulkojumā no vācu valodas nozīmē "bērnu dārzs". Frebels teica, ka par bērniem ir jārūpējas īstiem dārzniekmeistariem un par viņiem ir jārūpējas tāpat kā par augiem. Mūsu dienās līdzīgas iestādes arī sauc par bērnu dārziem daudzās pasaules valodās. Interesanti, kas iestādes pašiem mazākajiem - silītes - tā nosauca par godu silītei (īstenībā - lopbarības silei), kurā ielika jaundzimušo Jēzu Kristu.