ThinkPad Z13 (Gen 1) tiek izmantota tā dēvētā vegānā āda (pārstrādātas PET pudeles) un arī atkārtoti izmantots alumīnijs. Visai uzkrītošs ir 100% ātri atjaunojams un kompostējams iepakojums, pat klēpjdatora kastes rokturis ir no kartona, kas pastiprināts ar šķiedru.
Produktu saimē pieejams arī lielais brālis ThinkPad Z16, kas ieņem visai svarīgo vietu blakus citiem moderniem 16 collu ekrāna diagonāles klēpjdatoriem.
Lenovo informē, ka klēpjdatori ar Z13 un Z16 nosaukumos tika izlaisti un parādīti jau 2022. gada janvārī CES norise laikā. Ukrainas kara notikumu kontekstā 2022. gadā netika popularizēts šis modelis, neskatoties uz visiem resursiem, kas tika ieguldīti pilnīgi jaunās un modernās Z sērijas produktu līnijas radīšanā.
Februāra pašās beigās Mobile World Congress 2023 izstādes laikā Lenovo ir izziņojis jaunos otrās paaudzes ThinkPad Z13 Gen 2 un ThinkPad Z16 Gen 2 modeļus. Latvijā tie būs pieejami šīs vasaras beigās un centīsimies ierīces dabūt uz testu.
Lenovo ThinkPad Z13 tehniskā specifikācija
- Procesors: AMD Ryzen 7 PRO 6860Z (8C / 16T, 2.7 – 4.7 GHz)
- Videokarte: AMD Radeon 680M Graphics
- RAM: 32 GB LPDDR5 6400 (uzlodēts uz pamatplates)
- Ekrāns: 13.3″ 2.8K (2880 x 1800) OLED 400 cd/m², pretatspīdumu pārklājums, 100% DCI-P3, Dolby Vision, skārienekrāns, irbuļa atbalsts (nav komplektā)
- SSD: 512 GB SSD M.2 PCIe 4.0×4 NVMe Opal 2.0
- Pieslēgvietas: 2x USB4 40 Gbit/s (ar Power Delivery 3.0 un DisplayPort 1.4a) un 3.5 mm austiņu
- Bezvadu savienojumi: Wi-Fi 6E 802.11ax (2×2) + Bluetooth v5.2
- Izmēri: 294.4 x 199.6 x 13.99 mm
- Svars: 1.26 kg
- Akumulators: 51.5 Wh, 65 W USB Type-C uzlādes ierīce, OLED versijā līdz 7h darbības laiks
- Papildus: baltā krāsā izgaismoti taustiņi, Windows Hello iekš tīmekļa kameras (1080p + IR Discrete ar E-shutter), pirkstu nospiedumu nolasītājs, Nano-SIM
- Programmatūra: nav
- Cena: apskatam saņemtais modelis veikalos maksā virs 3000 eiro, taču pie Capital var nopirkt tehniski mazliet vienkāršāku ierīci par aptuveni 2200 eiro
Izskats un uzbūve
Iepriekš ir gadījies apskatīt vairākus augstas klases biznesa klēpjdatorus, un ThinkPad Z13 droši vien būtu jāatzīst par vienu no vislabāk nostrādātajiem modeļiem tieši uzbūves kvalitātes un materiālu jomā. Jā, te ir vegānā āda, kas ne katram varētu iet pie sirds, bet visādi citādi šis šķiet perfekti nostrādāts, stingrs un kvalitatīvs klēpjdators. Uz vāka ThinkPad logo, protams, spīd punkts uz i, bet spīd tas ļoti blāvi.
Starp citu, ja ādas imitācija nesimpatizē, ThinkPad Z13 var iegādāties arī ar vienkāršāku un lakoniskāku vāku.
Virs ThinkPad Z13 ekrāna ir neliels izcēlums, kur atrodas tīmekļa kamera, vienlaikus šis izcēlums kalpo par vietu, kur aizķert, kad ver vaļā ThinkPad Z13 ar vienu roku. Šī ir patīkama nianse, kas ThinkPad Z13 atšķir no daudziem citiem gludākiem klēpjdatoru dizainiem.
ThinkPad Z13 vāks ir atvāžams par aptuveni 135°, kas ir pieņemami, bet varēja būt vairāk, ja grasies likt datoriņu uz kāda stāvāka statīva. No pieslēgvietām ir nu jau klasiskās divas USB Type-C pa vienai katrā datora pusē. Šīs gan ir USB4 40 Gbit/s pieslēgvietas, jo ar AMD procesoriem Thunderbolt nesadzīvo. USB Type-C nodrošina Power Delivery 3.0 un DisplayPort 1.4a.
Manuprāt, ThinkPad Z13 savai cenai ir drusku apdalīts, jo te nav līdzi digitālā irbuļa, nav neviena parastā USB Type-A adaptera, kā arī ThinkPad Z13 ir visai liela izmēra barošanas bloks. Pats bloks nav liels, lieli ir vadi, šis citiem ražotājiem pa retam izdodas labāk. Interesantā kārtā ThinkPad Z13 nu nemaz negrib sadarboties ar citiem USB Type-C lādētājiem, pat startējot datoru tas kliedz, ka nav atbilstošs lādētājs pievienots. Tiesa, man pieejami USB Type-C lādētāji ar 45 W un 65 W (ar Power Delivery), kas tiešām varētu nesniegt visus oriģinālā lādētāja dotos 65 W, bet atkal – ar šiem lādētājiem bez problēmām lādēju un ikdienā izmantoju savu 8. paaudzes HP EliteBook.
Tastatūra un skārienpaliktnis
ThinkPad Z13 izmanto jau zināmo Lenovo tastatūras dizainu ar visu sarkano, peli aizvietojošo minidžoistiku, tastatūrai ir maigs izgaismojumus un pati tastatūra darbojas perfekti. Te nav nekādu sūdzību, viss ieturēts pēc labākajiem feino Lenovo tastatūru paraugiem.
ThinkPad Z13 izmantotais skārienpaliktnis ir pamatīga izmēra un arī šim skārienpaliktnim tiek izmantots neliels vibromotors, lai tēlotu tā piespiešanu (haptic feedback). ThinkPad Z13 izmantotais skārienpaliktnis ļauj iestatīt, cik tieši lielu spēku jāpieliek, lai spiediens tiktu reģistrēts, kas ir visai forši. Uzreiz samazināju nepieciešamo spēku, kas skārienpaliktni padarīja jūtami atsaucīgāku maniem paradumiem.
Te gan man gribētos norādīt, ka ThinkPad Z13 izmēros ir tik mazs, ka rakstot plaukstas ne pārāk ērti atspiedās jau pret galdu, nevis pret klēpjdatoru. Mazākām plaukstām būtu pieņemami, bet pat vidējam vīrietim šis varētu sagādāt ne tos jaukākos mirkļus.
Ekrāns
Testam saņemtais ThinkPad Z13 aprīkots ar 13.3″ 2.8K (2880 x 1800) OLED 400 cd/m² skārienekrānu. Latvijā gan diemžēl OLED ThinkPad Z13 modeļi nav neko izplatīti, jo tad dators kļūst nevēlami dārgs.
ThinkPad Z13 izmantots ļoti mērens OLED ekrāns, tas nav saņēmis neciešami spilgtas krāsas, kā tas sākotnēji bija vērojams dažiem OLED. Tiek arī solīts, ka ekrāns attēlo 100% DCI-P3 krāstelpu, bet nomērīt to nevaru, jo mūsu mēraparāts neatbalsta OLED ekrānus.
Vienlaikus gan jāpiezīmē, ka lielas izšķirtspējas OLED ekrāns paplicinās akumulatoru, kas arī tika novērots.
Akumulators
Cik palasīju, ThinkPad Z13 ar IPS ekrānu darbosies aptuveni 10 stundas vai pat nedaudz ilgāk, bet ar OLED ekrānu klēpjdators ar vienu uzlādi nodzīvos aptuveni 7, varbūt nepilnas 8 stundas, kas nav diez ko daudz. Precīzi nepateikšu tieši cik, jo mūsu izmantotais PCMark 10 Modern Office akumulatora tests šim datoram uzkaras pie atlikušiem 15% vai 20%, ThinkPad Z13 laikam fonā kaut ko piekoriģē, lai sāktu taupīt enerģiju. Tests uzkārās divas reizes pēc kārtas, tālāk vairs nemēģināju.
Veiktspēja
ThinkPad Z13 pieejams ar AMD Ryzen 5 vai AMD Ryzen 7 PRO, bet te vēl arvien ir zināmas siltuma problēmas. Pēc burtiski pāris veiktspējas testiem ThinkPad Z13 tastatūras daļa jau sasniedza aptuveni 43°, bet apakšdaļā tuvojās 48°, kas nu nemaz nav komfortabli, ja vēlies datoru turēt uz ciskām.
Arī Ryzen 7 procesors sasniedza un pat pārsniedz 100° atzīmi, kas noveda pie veiktspējas samazināšanas.
ThinkPad Z13 izmanto vismaz man nezināmu UMIS SSD tipa atmiņu, kas, cik var noprast, ir paša Lenovo paspārnē esošs zīmols. Tehniskajos datos tika solīts, ka šis ir 512 GB M.2 PCIe 4.0×4 NVMe SSD, bet faktiski šis ātrdarbībā divkārt atpaliek no iepriekš redzētiem, piemēram, Samsung M.2 PCIe 4.0×4 NVMe SSD.
Cinebench sasniegtie 3161 punkti parāda Ryzen 7 jaudu, kas aptuveni varētu atbilst Intel 10. un 11. paaudzes Core i7 klēpjdatoru procesora spējām. Tātad ātrdarbība galīgi nav zemē metama.
Spēlēm šis klēpjdators nav paredzēts, bet gan jau kādu mazāk prasīgu, dažus gadus vecu spēlīti varēs palaist. Protams, nāksies samazināt izšķirtspēju un grafiskos efektus.
Nobeigumā
Lenovo ThinkPad Z13 noteikti ir viens no foršākajiem un kvalitatīvākajiem redzētajiem biznesa klases klēpjdatoriem, bet vienlaikus arī tas ir viens no dārgākajiem pat tad, ja ņem vērā, ka te ir OLED ekrāns un 32 GB RAM. Latvijā īsti šādi aprīkotu ThinkPad Z13 neatradu, bet varētu būt, ka tieši šāds ThinkPad Z13 maksās vismaz 3000 eiro.
ThinkPad Z13 ticis pie foršas tastatūras ar īsu, bet precīzu un patīkami izmantojamu taustiņu gājienu. Jāuzmanās, ja ir lielākas plaukstas, tad ir vēlme kaut ko palikt zem tām, lai ThinkPad Z13 priekšējā mala negriežas rokās, bet daudz atkarīgs no rakstīšanas paraduma. Arī OLED ekrāns ir ar skārienu vadību, tas ir spilgts un krāsains.
Daudziem dabas draugiem patiks ThinkPad Z13 iepakojums, bet vismaz man prasījās, lai šajā cenā būtu iekšā arī vismaz USB pāreja un varbūt pat digitālais irbulis. Šajā cenā noteikti varēja gaidīt arī kompaktāku barošanas bloku. Dizaina ziņā vegānā āda ne visus uzrunās, bet tas vismaz ir kaut kas atšķirīgs, kā arī ThinkPad Z13 tapšanā nebūs cietusi neviena govs.
Kopumā – ThinkPad Z13 ļoti patika, bet cena pie labākiem datora aprīkojumiem stipri ierobežos šī modeļa pircēju skaitu.
https://kursors.lv/2023/03/10/lenovo-thinkpad-z13-gen-1-biznesa-klases-klepjdatora-apskats/