Atšķirīgi uzskati par meitas audzināšanu
Galvenais laulības šķiršanas iemesls esot Krūza jau līdz apsēstībai nonākusī aizraušanās ar scientoloģiju un aktiera uzskati par to, kā būtu jāaudzina viņu abu meita Suri (6). Keitija nekad nav gribējusi audzināt Suri scientoloģijas tradīcijās un vēlas, lai meita izbauda normālu bērnību tradicionālā izpratnē – ar daudziem draugiem un mācībām labā skolā. Kad pirms dažiem gadiem Keitija aizveda Suri uz kādu katoļu bērnudārzu, Toms šim sievas lēmumam bija piekritis pēc ilgstošiem strīdiem un tikai ar noteikumu, ka tas ir uz laiku. Viņš vislabprātāk redzētu meitu skolojamies, ievērojot scientoloģijas tradīcijas, tāpēc Suri jau no trīs gadu vecuma apmeklēja scientoloģijas akadēmiju „New-Village”, kuru atvēris ne mazāk populārs Holivudas aktieris un labs Toma Krūza draugs Vils Smits. Tajā bērni piecas reizes nedēļā studē scientoloģijas pamatus. Pēdējais arguments par labu Keitijas izvēlei šķirties no Toma Krūza bijis viņa lēmums nosūtīt meitu mācīties slēgtajā scientoloģijas skolā „Sea Org”. Lai arī šajā skolā audzēkņus uzņem no 16 gadu vecuma, Toma Krūza meitu tur uzņemtu ārpus kārtas, jo, izrādās, aktieris ir visai ietekmīga persona baznīcas hierarhijā.
Pēc šķiršanās Keitija atzinusi, ka nevēlas, lai Suri apgūtu scientoloģiju, bet arī tēvam ir sava teikšana, un Toms Krūzs ir apņēmies sekot meitas audzināšanai un noteikti iebildīs, ja Keitija liegs Suri apgūt dianētiku, kas ir scientoloģijas mācības pamatā.
Starp citu, pēc šķiršanās pozitīvi mainījusies arī pašas Keitijas dzīve. Šoruden aktrise atkal atgriezusies uz skatuves, viņa atveidos galveno lomu amerikāņu dramaturģes Terēzas Rebekas jaunajā komēdijā „Dead Accounts”, kas stāsta par korporatīvo alkatību, mazpilsētas vērtībām un to, vai patiešām ģimene tevi vienmēr gaidīs atpakaļ. Aktrise atzīst, ka ir saviļņots par iespēju atgriezties Brodvejas sabiedrībā. Piecus gadus ilgās laulības laikā Holmsa filmējās tikai dažās televīzijas filmās un seriālos.
Scientoloģija
Kas ir scientoloģija, kas tik ļoti aizrāvusi Holivudas zvaigznes, arī Tomu Krūzu. Kāds aktiera draugs atzīst, ka Krūzs jau labu laiku ir ne pa jokam aizrāvies ar šo mācību. Viņš tic scientoloģijas sludinātajiem uzskatiem un atzīst tos par svarīgiem. Nav brīnums, ka uzskatiem, kurus atzīst pats, viņš vēlas pievērst arī savus bērnus.
Scientoloģija jeb zināšanu mācība ir radusies XX gadsimta otrajā pusē. Tās pamatlicējs ir zinātniskās fantastikas rakstnieks un filozofs Lafaiets Rons Habārds (1911 – 1986), kurš XX gadsimta 50.gados izdeva savu darbu „Dianētika” par ķermeņa un gara uzlabošanas metodi, kas palīdz ārstēt arī dažādas kaites. Oficiālas reliģijas statusu šī mācība ieguva krietni vēlāk un arī tikai pēc tam, kad tās piekritēji savu taisnību bija pierādījuši vairākās tiesas prāvās. Šīs reliģijas piekritēji tic, ka ikviens cilvēks ir nemirstīgā gara iemiesojums un ka, veicot īpašu rituālu, kas nav par velti, var pārvarēt psiholoģiskās traumas. Scientoloģijas mērķis ir cilvēka garīgās pašapzināšanās stiprināšana un cilvēka spēju uzlabošana, gara izzināšana un darbs ar to, cilvēka savstarpējā saikne pašam ar sevi, Visumu un citu dzīvību.
Biežāk scientoloģijas baznīcu dēvē par sektu, reliģijas statuss tai atvēlēts tikai dažās valstīs – ASV, Zviedrijā, Austrālijā, bet Vācijā to uzskata par naudas pelnīšanas mehānismu, kas tikai cenšas patverties zem baznīcas vārda.
Sekta vai baznīca, tomēr cilvēkus tā piesaista, un Holivudas slavenības Toms Krūzs un Džons Travolta ir ietekmīgākās personas šajā kustībā. Tiesa, pret slavenībām scientologi izturas daudz lojālāk nekā pret parastiem ticības piekritējiem, viņu pieminēšana baznīcai piederīgo rindās spodrina tās vārdu.
Scientoloģijas „zelta bāze”
„Sea Org”, kur Krūzs bija nolēmis sūtīt mācīties savu meitu, uzskata par scientoloģijas „zelta bāzi”. Baznīca šo īpašumu Dienvidkalifornijas tuksnesī nopirka 1978.gadā un tā labiekārtošanā ieguldījusi 40 miljonus dolāru. „Bāzes” teritorijā atrodas ne tikai skola, bet arī labiekārtotas villas, kurās apmeties sektas līderis Deivids Miskevigs, kā arī vairāki vecākie scientologi. Tur atrodas arī kinostudija, kurā uzņem sektu propagandējošas filmas, milzīga baznīcas ēka, baseins, kas atgādina burinieku, golfa laukums, kā arī bijusī Lafaieta Rona Habārda savrupmāja, kurā iekārtots muzejs. Iespaidīgo ēku kompleksu apjož kustības sensori, un ir pat speciāli ierīkotas snaiperu vietas. Nav tikai skaidrs, kāpēc vajadzīgi šādi drošības pasākumi – lai teritorijā neiekļūtu nepiederošie vai arī kāds, kurš pārdomājis, netiktu ārā.
Par šo iespaidīgo „bāzi” Dienvidkalifornijas tuksnesī vairākus gadu desmitus nezināja pat daudzi scientoloģijas piekritēji. Par tās esamību plašāk kļuva zināms tikai nesen, kad par laulības šķiršanu paziņoja Keitija Holmsa un Toms Krūzs.
„Sea Org” skolai ir visai neparasta slava, nav brīnums, ka Keitija iebilst pret savas meitas skološanos tajā. Skolas audzēkņi valkā jūras kājnieku formas, kā karavīri sveicina skolotājus. Tie, kas novērsušies no scientoloģijas, stāsta, ka dzīve skolā nebūt nav viegla, mācības viņi salīdzina ar verdzību. Bijušie audzēkņi atklāj, ka bieži nācies grūti strādāt vairākas stundas dienā, pretī saņemot pieticīgu dzīves vietu un ēdienu, kā arī daždesmit dolāru lielu pabalstu. Ar jaunpienācējiem slēdza līgumu uz miljards gadiem, jo scientoloģija atzīst reinkarnāciju, un mācekļiem būtu jāatgriežas skolā arī visās nākamajās dzīvēs. Ja kāds nolēma pamest skolu, viņš saņēma vairākus desmitus tūkstošus lielu rēķinu, kas tērēti izglītībai, un, protams, pametot skolu, ir jāatdod.
Karceris pret dezertēšanu
„Zelta bāzes” reliģiskie līderi ir agresīvas un nežēlīgas disciplīnas atbalstītāji. Te, kuri pretojas un nepakļaujas, nokļūst „caurumā”, respektīvi, cietumā. Sektas līderi, protams, noraida šādas vietas esamību „Sea Org” teritorijā, bet tie, kam izdevies pamest sektu, apgalvo pretējo. Ja var ticēt Debijas Kukas stāstam, un viņa nav vienīgā, kas piemin „cauruma” eksistenci, tad 2007.gadā par nepakļaušanos sektas dzīves kārtībai viņa un viņas draugs nokļuvuši šādā „caurumā”. Cietumā tolaik atradušies vēl vismaz simts ieslodzīto. Nepakļāvīgā ieslodzīta skudrām pārpildītā treilerī, kur nācies pavadīt 45 dienas, turklāt viņu arī gandrīz līdz nāvei mocījis un piekāvis sektas vadītājs Deivids Miskevīgs. Soda izciešanas laikā sievietei nācies piedalīties arī „atzīšanās” procesā, divas dienas stāvot atkritumu tvertnē. Brīvībā viņa izkļuva tikai tad, kad parakstīja dokumentus, kas apliecina sektas nevainojamo reputāciju. Tomēr pēc kāda laika viņa uzdrīkstējās nosūtīt sektu atmaskojošu vēstuli 12000 pazīstamiem scientoloģijas piekritējiem. Viņa apsūdzēja Deividu Miskevigu par to, ka viņš pārvērtis sektu par tirānisku organizāciju, kas nonākusi konfliktā ar Habārda mācību.
Scientoloģijas vadoņa tumšās lietas
Tagadējais scientoloģijas baznīcas līderis Deivida Miskevīgs, kas ne reizi vien apsūdzēts par nežēlīgu izturēšanos pret saviem padotajiem, sektā darbojas jau no mazotnes. Bērnībā viņš daudz slimojis un bijis alerģisks, vecāki, nespēdami citādi palīdzēt dēlam, pievērsušies dianētikai, kas, kā apgalvo viņa tēvs, puikam palīdzējusi atgūt veselību. Ar laiku visa ģimene pievērsusies scientoloģijai, un pusaudža gados Deivids kļuva par Rona Habārda palīgu. 80.gados viņš bija uzkalpojies jau visai augstu sektas hierarhijā un 1986.gadā pēc Habārda nāves stājās viņa vietā. Miskeviga „vadības politikas” viens no pirmajiem darbiem bija organizācijas izveidotāja sievas Mērijas Sjū Habārdas padzīšana no sektas. 1991.gadā tieši Miskevigs panāca scientoloģijai atbrīvojumu no nodokļiem, lai arī sekta bija 20 gadus nesekmīgi cīnījusies ar ASV Nodokļu pārvaldi. Kā viņam tas izdevās? Ar šantāžu – divus gadus Miskevigs algoja privātdetektīvus, kas izsekoja augstas nodokļu pārvaldes amatpersonas un fiksēja viņu pārkāpumus. Apmaiņā pret savāktās informācijas neizpaušanu viņš pieprasīja tik kāroto atbrīvojumu no nodokļiem. Lēmums, protams, bija viņam labvēlīgs.
Vēl Miskeviga „labo darbu” klāstam pieskaita viņa sievas Mišelas Šellijas mistisko pazušanu. 2006.gadā sieviete pazuda bez vēsts, baumo, ka viņa slēpjas no vīra atriebības, jo vīlusies scientoloģijā, tāpat baumo, ka viņa ir ieslodzīta „caurumā” vai arī mirusi.
Kā Krūzs nokļuva sektā?
Deivida Miskevigs ir Toma Krūza labs draugs jau kopš 80.gadiem, kad abi iepazinās, Rona Habārda mudināti. Scientologu līderi jau ilgāku bija meklējuši iespēju saistīties ar Holivudas zvaigznēm, jo uzskatīja, ja izdosies pievērst sektai kādu no viņiem, tās popularitāte strauji augs. Miskevigs izvēlējās „izcilu ēsmu” – Tomu Krūzu, vienu no pieprasītākajiem jaunajiem aktieriem, turklāt viņš nāca no nelabvēlīgas ģimenes, kurā tēvs mēdza fiziski ietekmēt dēlu, kurš cieta no disleksijas. Krūzs bija izcils mērķis – slavens un bagāts, bet vienlaikus nepārliecināts un viegli ievainojams.
Baumo, ka Miskevigs Krūzu arī „apgādāja” ar viņa pirmo sievu – scientoloģijas piekritēju Mimī Rodžersu, ar kuru aktieris apprecējās 1987.gadā.Un pēc trīs gadu kopdzīves, kā arī sievas rūpīgā ietekmē arī Krūzs jau pievērsās scientoloģijai. 90.gados viņš gan vēl nebija akt1īvs scientoloģists. Novērst no šīs mācības Krūzu visiem spēkiem centās viņa nākamā sieva Nikola Kidmena, kura nevarēja ciest Deividu Miskevigu. Viņai palīdzēt centās arī Stīvens Spīlbergs, kurā pierunāja Stenliju Kubriku uzaicināt Krūzu un Kidmenu filmēties savā filmā „Acis plati aizvērtas”. Filmas uzņemšana notika Anglijā trīsarpus gadus, un šo laiku Krūzs neatradās Miskeviga ietekmē. Tiesa, radās citas problēmas – slavenais režisors nebija mierā ar „ieskapētajiem” aktieriem un pats savu darbu nosauca par „mēslu”, ko izjaukušas tieši abas zvaigznes Toms Krūzs un Nikola Kidmena.
Keitiju izvēlējās slepeni
Kidmenai neizdevās glābt Krūzu, un pēc šķiršanās 2001.gadā aktieris kļuva par aktīvu scientoloģijas piekritēju un tik pat aktīvi reklamēja sektu medijos. Vienlaicīgi īpaši tuvas kļuva arī Krūza un Deivida Miskeviga attiecības.
Bijušais scientologs Marks Hedlijs atzīst, ka Krūzs ir ļāvies, lai Miskevigs izraugās viņam nākamo sievu. Viņa un Keitijas Holmsas laulības izplānojusi sekta. Tika rīkotas viltus atlases aktrisēm, it kā lai piedalītos Krūza jaunajā filmā. Starp pretendentēm bija Džesika Alba, Dženifere Gārnere, Skārleta Johansone un citas aktrises. Bet vispiemērotākā izrādījās tieši Keitija Holmsa, jo psiholoģiskie testi rādīja, ka viņa būs visvieglāk ietekmējama. Krūzs savu nākamo sievu bildināja visai romantiski – Parīzē, Eifeļa tornī, bet Miskevigs pamanījies būt ne vien Krūza un Holmsas kāzās vedējtēvs, bet devies ar viņiem kopā kāzu ceļojumā uz Maldivu salām.
Pirmajā laikā, lai arī Keitija bija katoliete, viņa neiebilda pret vīra ticību un pat pievērsās scientologiem. Viņai bija sava skolotāja Džesika Rodrigesa, kas virzīja Keitiju „pa patieso ceļu” un iepazīstināja ar scientoloģijas pamatpostulātiem.
Par vienu no Krūza ģimenes iknedēļas ieradumiem kļuva paskaidrojumu vēstules jeb grēksūdzes, ko Keitija rakstīja vīram. Tajās viņa atzinās par saviem nenozīmīgajiem grēciņiem aizvadītās nedēļas laikā.
Kāds Keitijas draugs savulaik stāstīja, ka savā ģimenes mājā Losandželosā scientoloģijas kompleksa teritorijā Keitija jutās kā gūstekne. Tur pastāvīgi uzturas daudz svešu cilvēku, daži scientoloģijas piekritēji regulāri viņu izsekojuši, turklāt viņai bijis neērti, ka sveši cilvēki redzējuši un zinājuši, ka viņa ar vīru apdzīvo katrs savu mājas spārnu. Kāds tur brīnums, ka Holmsa visai drīz vīlās ne tikai vīra piedāvātajā ticībā, bet arī laulībā.
Pēc paziņojuma par laulības šķiršanu šī gada 1.jūlijā Keitiju Holmsu esot sākuši izsekot, pie viņas dzīvokļa Ņujorkā manīts gan balts kadiljaks, gan melns mersedess. Baznīca izsekošanu, protams, noliedz. Baznīca arī neatzīst Krūza un Holmsas laulības šķiršanu, jo, pēc scientoloģijas uzskatiem, šķiršanās ir iespējama tikai neatrisināmu problēmu gadījumā.
Vai Izabella kļūs par sektas līderi?
Tā kā Toms Krūzs ir ietekmīga persona scientoloģijas baznīca, viņš grib arī saviem bērniem nodrošināt nākotni baznīcas paspārnē. Visticamāk savai jaunākajai meitai Suri, kura pēc vecāku šķiršanās dzīvo pie mātes, bet Krūzam, protams, ar viņu ir iespēja tikties, viņš paredzējis nākotnē ietekmīgu vietu Habārda izveidotās baznīcas hierarhijā. Taču pie visaugstākā amata baznīcā varētu tikt 19 gadus vecā Toma Krūza audžumeita Izabella un viņas draugs Edijs Frenčers. Te atkal savu roku pielicis Miskevigs, līdzīgi kā tēvam sievu, tā viņš izraudzījies meitai draugu. Tikai šoreiz rīkojies prasmīgāk, jo Edija vecāki ir fanātiski scientoloģijas piekritēji. Visticamāk tuvākajā laikā Miskevigs svētīs abu laulību, un nākotnē viņš tieši šo pāri redzot kā savus pēctečus sektas vadībā.