Krievijas un ASV privātās kompānijas sacenšas par to, kas pirmā pacels orbītā pirmo, komerciālo orbitālo staciju

18.11.2010
No ASV un ITAR-TASS preses ziņām.

Krievijas un ASV privātās kompānijas sacenšas par to, kas pirmā pacels orbītā pirmo, tīri komerciālo orbitālo staciju. pāsi galvenie konkurenti ir krievu "Orbitālās tehnoloģijas" /Orbital Technologies/ kopā ar raķešu-kosmisko korporāciju "Energija" un amerikāņu "Bigelow Aerospace". Abas puses izstrādā attiecīgus projektus, kurur plāno pabeigt tuvāko piecu-sešu gadu laikā. Jautājums ir tika tāds: kas to paveiks pirmais, otrdien ziņoja specializētais interneta izdevums "Space.com".
"Orbitālās tehnoloģijas" kopā ar RKK "Energija" nesen paziņoja, ka uzbūvēs, pacels orbītā un sāks ekspluatēt "Komerciālo kosmisko staciju" /KKS/. "Interesantākās iespējas, ko tā sola, ir lidojumi no stacijas uz Mēnesi vai Marsu,"- Space.com stāstīja "Orbitālo tehnoloģiju" pārstāvis Maskavā Sergejs Kostenko. Pēc viņa vārdiem, uz KKS, ko sauc arī par "kosmisko viesnīcu", strādās 7 cilvēku apkalpe, stacijas apgādi veiks krievu kosmiskie kuģi "Sojuz" un "Progress", kā arī citi kuģi, kas tiks iznomāti. KKS sastāvēs no viena moduļa 3m diametrā, kas enerģiju ņems no saules baterijām. Lietderīgā platība stacijas iekšienē varētu būt 20m2 liela. Plānotais laiks, kad staciju varētu palaist orbītā ir 2015.-2016. gads.

 

 

Kompānija jau ziņoja, ka ar dažiem klientiem jau ir noslēgti kontrakti un arī zinātnes sabiedrība ir ieinteresējusies par KKS izmantošanu medicīnas, jaunu materiālu izstrādes, ģeogrāfijas, vadīšanas no attāluma un pat masu informācijas līdzekļu sfērās. "Par galveno uzdevumu varētu kļūt tūrisms," - piezīmēja Kostenko. Pēc viņa vārdiem, KKS nepieciešamības gadījumā varētu kļūt arī par glābšanās līdzekli Starptautiskās kosmiskās stacijas apkalpei ārkārtas gadījumā.
Šo projektu atbalsta arī Federālā kosmiskā aģentūra /Roskosmoss/. "Mēs uzskatām, ka KKS ir ļoti interesants projekts". Tas pievilinās privātās investīcijas krievijas kosmiskajā nozarē," - piezīmēja Roskosmosa vadītāja vietnieks Vitālijs Davidovs.
Amerikāņu "Bigelow" projekts paredz piepūšamas konstrukcijas stacijas izveidi no kompozītiem materiāliem, piemēram "kevlara". kam ir pastiprināta izturība pret radiācijas iedarbību un mikrometeorītu trāpījumiem. Stacija sastāvēs no četriem moduļiem: diviem ar nosaukumu "Sandanser" ar lietderīgo platību 180 m2 katrs, slūžu un BA330 moduļa - 330 m2. "Apkalpe - 12 cilvēki, divreiz lielāka nekā SKS," - piezīmēja kompānijas direktors Maiks Golds. Pēc viņa vārdiem dzīvojamo nodalījumu aprīkos ar iluminatoriem, kas būs aizsargāti pret ultraviolētajiem stariem, ar noteikta klimata uzturēšanas sistēmu, dušas un vannas kabīnēm, enerģijas avotu, tieši kā SKS. Ekspluatācijas sfēra - komercija, zinātniskie pātījumi, taču ne tūrisma. "Pirmām kārtām, mēs neesam kosmiskā viesnīca," - piezīmēja Golds. [Interesanti, kā kādreiz ziņoja prese, stacija tika iecerēta tieši kā viesnīca - t.p]
K.I.

http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/news.shtml