Kosmosa ziņas_9

04.12.2012 “Voyager-1” izgājis uz jaunām robežām.

Zonde “'Voyager-1”, kas palaista pirms vairāk nekā 30 gadiem, ir iegājusi jaunajā reģionā – magnētiskajā, uzlādēto daļiņu “ātruma trasē” Saules sistēmas nomalē, aiz kuras atrodas starpzvaigžņu vide, paziņoja NASA speciālisti.

 

 

“Mēs uzskatām, ka tas ir pēdējais ceļojuma etaps pirms došanās starpzvaigžņu telpā. Tas var ilgt no dažiem mēnešiem līdz pāris gadiem”, - sacīja Edvards Stouns (Edward Stone), projekta “Voyager” zinātniskais vadītājs, ziņo KIA Novosti.

K.I.

04.12.2012 Ūdens uz Marsa ir izrādījies ievērojami “smagāks” par ūdeni uz Zemes.

Marsa ūdens, kas izdabūts no grunts paraugiem ar Marsa gājēja “Curiosity” iekārtām, izrādījies krietni “smagāks”, nekā Zemes ūdens: tajā izrādījies ievērojami vairāk ūdeņraža smagā izotopa – deitērija, ziņoja Pols Mehefijs, zinātnieku grupas, kas strādā ar Marsa gājēja ķīmisko laboratoriju, vadītājs.

“Attiecība deitērijam un ūdeņradim ūdenī, kas iegūts no grunts paraugiem, izrādījusies piecas reizes lielāka, nekā Zemes okeānos”, - sacīja Mehefijs preses konferencē, kas bija veltīta pēdējiem rezultātiem, kas iegūta no Marsa gājēja.
Zinātnieks pastāstīja par grunts paraugu pētījumu rezultātiem, kas savākti no neliela smilšu sanesuma vietā, kuru NASA zinātnieki ir nokristījuši par “Klinšu ligzdu” (Rocknest), ziņo KIA Novosti.

K.I.

04.12.2012“Curiosity” ir uzgājis uz Marsa organiskās vielas.

Marsa gājējs atklājis uz Marsa vienkāršas organiskās vielas, taču zinātniekiem būs vajadzīgi tālāki pētījumi, lai izslēgtu iespēju, ka tie uz planētas atnesti ar pašu kosmisko aparātu, ziņo KIA Novosti.
“Uz Marsa gājēja borta ir ļoti jūtģa aparatūra, mēs atklājām vienkāršas organiskās vielas, taču mums ir jānoskaidro, vai tās nav atlidojušas no Zemes... Mums visiem būs vajadzīga liela pacietība. Mēs pašreiz ar garantiju nezinām, vai šie oglekļa savienojumi ir vietējas izcelsmes”, - žurnālistiem teica projekta zinātniskais vadītājs Džons Grotcingers (John Grotzinger) preses konferencē Sanfrancisko, kas bija veltīta Marsa gājēja ķīmiskās laboratorijas SAM darba rezultātiem.

Dažas dienas iepriekš NASA apgāza MIL cirkulējošos paziņojumus, ka uz Marsa ir atrastas organiskās vielas.

K.I.

03.12.2012 KTDR ir paziņojusi Japānai par uz laiku veidoto logu, lai palaistu raķeti ar pavadoni.


KTDR paziņoja Japānai par to, raķetes ar zinātniski-pētniecisko pavadonistarts notiks no 07.00 līdz 12.00 pēc vietējā laika (2.00 un 07.00 pēc Maskavas laika, attiecīgi) kādā no iepriekš noteiktām dienām, ziņoja aģentūra Kiodo ar atsauci uz Dienvidkorejas MIL.
Agrāk sestdien Korejas Centrālā telegrāfa aģentūra publicēja paziņojumu, kurā teikts par KTDR plāniem palaist raķeti ar zinātniski-pētniecisko pavadoni starp 10. un 22. decembri, ziņoja KIA Novosti. [Tas būs trešais mēģinājums palaist savu pavadoni. Pirmie divi neesot izdevušies – t.p.]

K.I.

01.12.2012 Dienvidkorejiešu raķetes starts 2012. gadā nenotiks.

30. novembrī Korejas Aerokosmisko pētījumu institūta direktors Kims Sin Čžo paziņoja, ka līdz 2012. gada beigām dienvidkorejiešu raķetes Naro-1 [kas pa pusei ir izgatavota Krievijā – t.p.] starts ar mērķi pacelt orbītā zinātnisko pavadoni STSAT-2C ar masu 100 kg nenotiks. [Pārāk daudz visādu ķibeļu! Sākumā krievu pakāpei, tagad citur un korejieši tā arī kļuvuši par kosmosa lielvalsti – t.p.]

K.I.

30.11.2012 Zonde MESSENGER apstiprināja ledus esamību uz Merkūra.

Analizējot datus, kas iegūti ar kosmisko aparātu “Messenger”, apstiprināja ūdens ledus esamību pastāvīgi ēnā esošos Merkūra krāteros. Analīžu rezultāti ir publicēti trīs rakstos vienā žurnāla Science žurnālā, to īsu saturu dod NASA saits.
Zinātnieku secinājumi balstās uz trīs neatkarīgiem datu blokiem. Pirmkārt, ar “Messenger” neitronu spektrometru pētniekiem izdevās atrast Merkūra polārajos krāteros lielu ūdeņraža atomu skaitu, kas liecina par ūdens eksistenci. Līdzīga pētījumu metode – neitronu albedo noteikšana, tiek izmantota arī iekārtā DAN, kas atrodas uz rovera “Curiosity”.
Praktiski tīra ledus biezums pēc spektrometra datiem ir vairāki desmiti centimetri. Turklāt, sasalušais ūdens dažās krāteru vietās iznāk gandrīz līdz virsmai, to klāj tikai 10-20 centimetrus bieza, tumša materiāla kārta. Zinātnieki pagaidām nezina, no kā veidots šis materiāls, taču domā, ka ta sastāvā ir organiskās vielas, ko atnesušas komētas.
Otrais pierādījumu bloks saistīts ar Merkūra polu virsmas reljefu. To ieguva ar lāzera tālmēra MLA palīdzību, kas parādīja, ka krāteru iekšienē atrodas apgabali ar augstāku atstarošanās spēju tuvā, infrasarkanā diapazonā. Tas apstiprina spektrometra datus par to, ka tur atrodas sasalis ūdens.
Beidzot, uz jaunu datu par reljefu bāzes zinātnieki veica Merkūra temperatūras sadalījuma modelēšanu, kas apstiprināja iespēju, ka izpētītajos planētas apgabalos var eksistēt ledus, raksta Lenta.ru.

K.I.

30.11.2012 Lietuva 2013. gadā plāno palaist pati savu pavadoni.

Lietuva plāno kļūt par pirmo Baltijas valsti, kas palaidīs kosmosā savu pavadoni, ziņo Biznes-TASS.

“Nolemts, ka valstij vēsturiskais notikums notiks 2013. gada vasarā”, - nacionālās televīzija ēterā paziņoja kompānijas “Inovatīvi inženierprojekti” pārstāvis Laurinas Mačulis (Laurynas Maсiulis).

“Mūsu pavadonis būs ar elektroniku piepildīts kubs ar 10 kubikcentimetru tilpumu. Lietuviešu zinātnieki grib izmēģināt kosmosā silīcija saules baterijas, kosmiskās navigācijas un starppavadoņu sakaru līdzekļus, veikt Zemes fotografēšanu”, - Laurinas Mačulis sacīja.

“Aparāta svars nedrīkst pārsniegt 1,330 kg. Tas ir saistīts ar izmaksām, lai paceltu orbītā, kas būs galvenā daļa no mūsu kosmiskā projekta cenas. Par 1 kg masas palaišanu kosmosā vidēji ir jāmaksā ap 50 tūkstoši dolāru”, - viņš piezīmēja.

Pēc kompānijas pārstāvja vārdiem, Lietuvas pavadoni palaidīs orbītā japāņu nesējraķete. “Mūsu aparāts tiks nogādāts uz starptautisko kosmisko staciju un ar mehāniskās rokas palīdzību palaists orbītā”, - projekta detaļas precizēja Mačuļa kungs.

400 km augstumā virs Zemes pavadonis strādās apmēram pusgadu. Tā nosaukums, piemiņai par lidmašīnu, kurā 1933. gadā lietuviešu lidotāji veica lidojumu pāri Atlantijas okeānam sauks par (Lituanica-1), ziņo Aviation EXplorer.

K.I.