Saskaņā ar informaciju no Pavona kunga ziņojuma, uz Fobosu sūtīs piecus vai sešus «ežus», kuru vadīšana būs iespējama, izmantojot bezpilota pētniecisko staciju «Mars Global Surveyor». Jāaitzīmē, ka «ezīši» darbosies katrs atsevišķi, tapēc tas ļaus iegūt vairāk informācijas. Pašlaik zinatnieki gatavojas testēt jau trešo prototipu paaudzi uz Zemes virsmas, bet pēc tam vāju gravitācijas spēku apstakļos, raksta Hi-Tech News.
K.I.
04.01.2013 Inženieris parādījis «dzīvā» Marsa attēlus.
Amerikāņu inženieris un programmists Kevins Džills (Kevin Gill) demonstrēja Marsa attēlus, kāds tas varētu izskatīties no kosmosa pagātnē, ja uz tā būtu bijusi dzīvība. Simulācijas rezultāti ir ievietoti inženiera blogā, īsumā tos komentē Universe Today.
Džilla trīsdimensiju modeļa pamatā ir dati par Marsa topografiju, ko ieguvusi zonde "Mars Reconnaissance Orbiter" (MRO). Šis kosmiskais aparāts, kas ir ievadīts orbītā ap Sarkano planētu 2006. gadā, ir sastādījis planētas topogrāfisko karti ar izšķirtspēju 128 punkti uz vienu grādu.
Lai sastādītu savu Marsa modeli, izmantoja MRO objektīvos datus, taču vairums pārējo parametru, tādu kā ūdens līmenis, atmosfēras sastāvs un augu valsts izplatība, tika izvēlēti bez zinātniska pamatojuma. Rezultātā arī, lai būtu lielāka uzskatāmība, 10 reizes tika pārspīlētas esoša reljefa īpatnības.
Pašreiz temperatūra uz Marsa nepieļauj šķidra ūdens atrašanos. Pētījumi, kas veikti ar ar Marsa visurgājēju palīdzību, kā arī ar orbitālajiem aparātiem, parādīja, ka ūdens iegulas atrodas zem Marsa grunts (dažreiz tikai pāris centimetru dziļumā). Pagātnē temperatūra uz planētas bija krietni augstāka par pašreizējo, kas, teorētiski, pieļautu šķidra ūdens eksistenci un iespējams arī dzīvību, raksta Lenta.ru.
K.I.
04.01.2013 Ap Andromēdu riņķo pundurgalaktikas.
Astronomi ir atklājuši, Andromēdas galaktikas satelītu pundurgalaktiku lielākā daļa griežas tai riņķī vienā plaknē. Darbs publicēts žurnālā «Nature», bet tā īsu saturu sniedz Sidnejas universitāte.
Atklājums ir ilgu gadu pētījumu rezultāts ar teleskopiem Kanādas, Francijas, ASV projekta PandAS ietvaros. No 2008. līdz 2011. gadam astronomiem ir izdevies iegūt mums ruvāko galaktiku uzņēmumus ar rekordlielu izšķirtspēju.
Zinātnieki ir konstatējuši, ka starp pundurgalaktikām, kas aptver Andromēdu, eksistē apakšgrupa, kas faktiski griežas vienā plaknē. Šīs plaknes biezums ir ne lielāks par 30 tūkstošiem gaismas gadu, bet tās diametrs ir lielāks par miljons gaismas gadiem. Interesanti, ka griešanās plakne (normālās plaknes vektora virziens) ap Andromēdu praktiski ir tieši orientēta uz Piena Ceļu.
Kā rāda pētnieku aprēķini, tāda koordinēta kustība starp dažādām pundurgalaktikām nevarēja rasties nejauši. Taču, kā tieši tās sāka kustēties vienā plaknē, zinātnieki pagaidām vēl nezina, raksta Lenta.ru.
K.I.
31.12.2012 Aktrise Keita Vinsleta svinēs savas kāzas kosmosā.
Filmas «Titāniks» zvaigzne Keita Vinsleta un viņas laulātais draugs Neds Roknrols — miljardiera, korporāciju grupas «Virgin Group» dibinātāja Ričarda Brensona brāļadēls, nosvinēs savas laulības kosmosā, sestdien rakstīja avīze «Sun».
Savas trešās precības Vinsleta, kurai jau ir meita un dēls no precībām ar režisoriem Džimu Tripltonu un Semu Mendesu, veica ar Roknrolu (viņa īstais vārds ir Eibels Smits) slepus no MIL. Precības notika apmēram pirms nedēļas Ņujorkas štatā. Pēc avīzes «New York Post» datiem, ceremonija notika romantiskā un intīmā atmosfērā, privātā fermā. Jaunlaulātos apsveikt ieradās nedaudz viesu, to vidū arī Leonards di Kaprio, ar kuru Vinsleta sadraudzējās vēl tad, kad filmējās «Titānikā».
Kā kļuvis zināms «Sun», kāzu svinēšana turpināsies bezsvara stāvoklī, komplektā ar skatu uz Zemi no kosmiskā kuģa. Roknrols un Vinsleta, orientējoši, pavadīs divas stundas uz kompānijas «Virgin Galactic» lidaparāta borta, kompānija nākošgad sāks komerciālos, kosmiskos reisus. «Viņa (Keita) grib pabūt kosmosā. Nedomāju, ka viņa vēlas vienvirziena biļeti uz Marsu, taču lidot kosmosā viņa noteikti grib», - Brensons sacīja, pasniedzot neparasto kāzu dāvanu savam brāļadēlam un viņa sievai. Kad precīzi notiks lidojums, avīze neprecizē. Zināms tikai, ka vciena biļete ceļojumam kosmosā maksā apmēram 200 tūkstošus dolāru, ziņo KIA Novosti.
K.I.
29.12.2012 2012. gadā visvairāk raķetes tika palaistas no Baikonuras.
2012. gadā kā starta laukumi kosmiskajām nesējraķetēm tika izmantoti 14 kosmodromi:
Baikonura (Kazahstāna, īrē Krievija) — 21 starts,
Kanaveralas zemesrags (ASV) — 10 starti,
Kuru (Franču Gviāna) — 10 starti,
Sičana (Ķīna) — 9 starti,
Taijuaņa (Ķīna) — 5 starti,
Czjucjuaņa (Ķīna) — 5 starti,
Pļesecka (Krievija) — 3 starti,
Klusais okeāns (peldošā starta platforma «Odyssey») - 3 starti,
Šriharikota (Indija) — 2 starti,
Tanegasima (Japāna) — 2 starti,
ASV GKS bāze «Vandenberga» (ASV) — 2 starti,
Sohe (KTDR) — 1 starts,
Semnana (Irāna) — 1 strts,
Kvadžleinas atols (ASV) — 1 starts.
[Acīmredzot te minēti tikai sekmīgie starti — t.p.]
Joprojām pasaules līderis startu ziņā ir Krievijas īrētais, Baikonuras kosmodroms Kazahstānā — 21 starts. Taču pēdējos gados tā «ieguldījums» raķešu palaišanā samazinās. Tā 2010. gadā tur veica 32,43% no visiem startiem pasaulē, 2011. gadā — 28,57%, 2012. gadā — 27,63%.
Taču vienalga tas ir divas reizes vairāk, nekā «tuvākajiem sekotājiem»: Kanaveralas (ASV), Sičaņas (Ķīna) un Kuru (Franču Gviāna). Starp citu, Dienvidamerikas kosmodromā startu skaits nemitīgi aug gadu no gada. Tas ir saistīts ar to, ka konsorcijs «Arianespace» tagad ir apgādāts ar visu tipu nesējraķetēm: smago - «Ariane-5», vidējo - «Sojuz-ST» un vieglo - «Vega». Naapšaubāmi, tas ved pie pasūtījumu pieauguma un attiecīgi, pie lielākas Kuru kosmodroma noslodzes.
Pārējos kosmodromos aktivitāte drīzāk bija epizodiska, nekā regulāra.
K.I.
27.12.2012 Dienvidkoreja nākošo mēģinājumu palaist savu nesējraķeti KSLV veiks janvāra beigās.
Krievu-dienvidkorejiešu nesējraķetes KSLV-1 starts nosacīti nozīmēts uz 26. janvāri, ziņo «Rosbalt» ar atsauci uz avotu no Krievijas raķešu-kosmiskās nozares.
«Pēc šodienas informācijas, starts ir paredzēts 26. janvārī», - teica aģentūras sarunu biedrs.
[Kā zināms, visi iepriekšējie mēģinājumi palaist nesējraķeti ar pavadoni Dienvidkorejā ir beigušies nesekmīgi, kas ļava KTDR to pat apsteigt — t.p.
26.12.2012 Beigusies Krievijas jaunā kosmiskā kuģa tehniskā projekta izstrāde.
Raķešu-kosmiskā korporācija «Enerģija» beigusi jaunā Krievijas pilotējamā, kosmiskā kuģa tehniskā projekta izstrādi, preses konferencē «Interfaksa» centrālajā birojā paziņoja korporācijas prezidents Vitālijs Lopota.
«Mēs šodien beidzām tehnisko projektēšanu, izmantojot datoru tehnoloģijas. [Kuģa] tehniskais projekts ir pabeigts un mēs ceram, ka līdz 2017. gadam, ja būs pietiekošs finansējums, mēs sāksim izmēģinājuma lidojumus», - Lopota teica.
K.I.
26.12.2012 NASA ir atklātībai nodevusi superambiciozu plānu kosmiskās telpas apgūšanai.
NASA ir ierosinājusi superambiciozu plānu kosmiskās telpas apgūšanā. Kā ziņo pasaules preses izdevumi, projekts nodots izskatīšanai Baltā Nama zinātnes departamentam. Zinātnieki liek priekšā notvert septiņus metrus lielu asteroīdu, kas svērtu apmēram 500 tonnas, pievilkt to tuvāk Mēnesim un izveidot uz tā analogu SKS.
Sākumā, kuģu sasniedzamības zonā ir paredzēts atrast piemērotu debess ķermeni. Pēc tam uz to sūtīs īpašu zondi. Pēc teorijas ierīce, nosēžoties un kosmiskās klints, ar atpakaļgaitas vilcējspēka palīdzību apstādinās tā griešanos. Pēc tam ap asteroīdu tiks uzpūsts savdabīgs grozs un to buksēs uz Mēness orbītu.
Neskaitot tīri zinātnisku interesi, pēc būtības otrajam, dabiskajam Zemes pavadonim būtu arī praktisks pielietojums. Turpmāk, to varētu izmantot kā starta laukumu ekspedīcijai uz Marsu. Turklāt, ja asteroīda piegādes tehnoloģija attaisnos sevi, tad kalnrūpniecībai atklāsies jauna biznesa sfēra — kosmiskie, derīgie izrakteņi, ziņo «Pēterburgas 5. kanāls».
K.I.
25.12.2012 «Sienāzis» ir lēcis!
Amerikāņu kompānija «SpaceX» ir veikusi unikālu raķetes prototipa izmēģinājumu ar nosaukumu «Grasshopper» («Sienāzis»). Poligonā, Teksasā (ASV) 12 metrus garais «Sienāzis», kas satāv no nesējraķetes «Falcon 9» pāātrinātājbloka ar dzinēju «Merlin 1D», pacēlās gaisā 131 pēdas (40 m) augstumā, apstājās uz 29 sekundēm vertikālā stāvoklī un līgani nosēdās uz četrām metāla kājām vertikālā stāvoklī. Neizmantojot nekādas izpletņu vai mīkstās nosēšanās sistēmas. To izdevās panākt, izmantojot īpašas balstu sistēmas uz atgriezeniskās saites trieciena vektora bāzes. Pasaules raķešu būves vēsturē kaut kas tāds vēl nebija noticis! Izstrādātāji saka, ka līdzīgas sistēmas varēs izmantot, piemēram, ekspedīcijās uz Marsa. Jāatzīmē, ka «SpaceX» uz šo rezultātu gāja pakāpeniski: 21. septembrī «Sienāzis» pacēlās 6 pēdas augstu, 1. novembrī viņš uzlēca 17,7 pēdas (5,4 m) augstu un palika gaisā 8 sekundes, raksta «Ņezavisimaja gazeta».
K.I.
18.12.2012 Amerikāņu speciālisti nevar piefiksēt ziemeļkorejiešu pavadoņa signālus.
Amerikāņu zinātnieki ir paziņojuši, ka nevar uztvert signālus no pavadoņa, ko KTDR palaida orbītā pagājušajā nedēļā, otrdien ziņoja aģentūra «France Press».
Kā tālāk vēsta aģentūra, rinda valstu ir atzinušas, ka KTDR ir izdevies palaist orbītā pavadoni, kas pēc ziemeļkorejiešu puses paziņojumiem, novēro planētu un translē patriotiskas dziesmas. Taču, pēc vienas no pasaules lielākās astrofizikas organizācijas, amerikāņu Hārvarda-Smitsona astrofizikas centra pārstāvja apliecinājuma nekādas dziesmas viņi nedzird, ziņo KIA Novosti.
K.I.
18.12.2012 Irānā pabeigta gatavošanās, lai sūtītu kosmosā pērtiķi.
Irānas Islama Republikas kosmiskās aģentūras vadītājs Hamids Fazeli ir paziņojis, ka tuvākā nākotnē kosmosā tiks palaists irāņu pavadonis ar bioloģisko kapsulu. Pēc viņa vārdiem, gatavošanās orbitālajam lidojumam jau ir pabeigta, ziņo aģentūtra «France Press».
Uzstājoties teherānas tehnoloģiskajā institūtā. Fazeli paziņoja, ka kosmosā, kā bija plānots iepriekš, lidos pērtiķis. Nesējraķete ir ieguvusi nosaukumu «Pishgam», kas persiešu valodā nozīmē «Pionieris», taču faktiski runa ir par pārsaukto raķeti «Kavoshgar-5» [«Safir»].
K.I.
12.12.2012 Militārais mini-šatls devies savā trešajā lidojumā.
2012. gada 11. decembrī 18:03 UTC (22:03 pēc Maskavas laika) no starta laukuma SLC-41 ASV GKS stacijas «Kanaveralas rags» ar kompānijas United Launch Alliance starta komandām, atbalstot ASV GKS Kosmiskā spārna 45. ekipāžai notika nesējraķetes «Atlas-5» starts ar militāro mini-šatlu X-37B-OTV-3.
Kā iepriekšējos gadījumos, kad tika palaisti militārie, bezpilota X-37B, par pašreizējās misijas mērķiem netiek ziņots.
K.I.