Kosmosa ziņas 2014-05-31

1.

Mazliet par pilotējamo kosmonautiku.
2014. gada 28. maijā kosmosā devās kārtējais krievu kosmiskā kuģa "Sojuz" reiss uz Starptautisko Kosmisko Staciju jeb vienkārši STS.
Šis notikums rosināja pārskatīt kopējo pilotējamo lidojumu tabulu. Ja uzskata 100 km augstumu par nosacīto Zemes atmosfēras - kosmosa robežu, tad izrādās, ka šis ir 301. pilotējamais lidojums kosmosā.
"Jubilejas" - 300. - lidojums sākās 2014. gada 25. martā, kad tika palaists kuģis "Sojuz TMA-12M" ar tādu pašu mērķi.

 

 

Sākot ar J. Gagarina lidojumu kosmosā, ja runā par pilotējamo kosmonautiku, ir tikuši palaisti 126 krievu/padomju kuģi, 170 amerikāņu kuģi un 5 ķīniešu kuģi. Dotajā brīdī kosmosā lidot spējīgi kosmiskie kuģi ir tikai krieviem un ķīniešiem. Principā, kosmosā varētu lidot arī privātais "SpaceShipOne", kas lidoja 2004. gadā, taču tālāki tā lidojumi nav paredzēti. Vismaz divām privātām kompānijām ir gandrīz gatavi suborbitālā lidojuma kuģi, kas varētu sākt lidojumus tuvākā gada laikā.

P.S. Amerikāņiem uzskaitīti nevis kuģi, bet reisi, jo viņi izmantoja arī "atspoles" tipa kuģus.

2.

"Pūķis" lidos kosmosā arī ar cilvēkiem.
Privātā kompānija "SpaceX" beidzot prezentē savu pilotējamo kosmisko kuģi "Pūķis V2" jeb oriģinālā "Dragon V2", tā līdojumi gan pilotējamā variantā sāksies tikai pēc pāris gadiem, taču tas būs domāts 7 cilvēkiem un spēs nosēsties pats, turklāt tiks pielietotas daudzkārt izmantojamas iekārtas. Firmas kravas kuģis piegādā kravu STS jau no 2012. gada.
www.spacex.com/
Informācija latviešu valodā šeit: www.lsm.lv/lv/raksts/teh...
ASV privātfirma «SpaceX» pretendē uz astronautu pārvadāšanu
ASV privātfirma "SpaceX" demonstrējusi jaunu kosmosa kuģi, kas jau 2017.gadā varētu nogādāt uz Starptautisko kosmosa staciju un atpakaļ jebkurā vietā uz Zemes līdz pat septiņiem astronautiem.
2014. gada 30. maijā

Kosmosa kuģis "Dragon V 2vi" ir pirmais kādas privātfirmas mēģinājums atjaunot ASV spēju nosūtīt cilvēkus uz Starptautisko kosmosa staciju pēc ASV daudzkārt izmantojamo atspoļkuģu jeb “Shatl” programmas pārtraukšanas 2011.gadā.
Patlaban vienīgais transportlīdzeklis, kas nogādā astronautus uz kosmosa staciju, ir Krievijas kosmosa kuģis “Sojuz”.
Ņemot vērā Krievijas draudus Ukrainas krīzes dēļ sadarbību ar Rietumiem kosmosa sfērā apturēt, “SpaceX” piedāvājums nāk tieši laikā. Šī firma NASA uzdevumā jau divus gadus starptautiskajai kosmosa stacijai piegādā kravas, bet, lai kļūtu par pirmo komerciālo astronautu pārvadātāju, uzņēmumam jāsacenšas ar citām firmām, tostarp "Boeing", "Sierra Nevada" un "Blue Origin".
Autore Nadežda Kalaus. Latvijas Televīzija.