Kosmosa jaunumi

 1.

Ķīnieši būvē teleskopu citplanētiešu meklēšanai.

15.06.2011 

Ķīnā būvē pašu lielāko radioteleskopu pasaulē FAST, kas pievienosies ārpuszemes civilizāciju meklēšanas programmai. Teleskopam būs jāpēta apmēram 5000 zvaigznes, kas pieder Saules tipam, un jānoskaidro, vai to tuvumā nenotiek radiopārraides.

FAST iekļaušanās ārpuszemes saprāta meklēšanā kļūs par krietnu palīgu programmai SETI, kas šodien izjūt nopietnas finansiālas grūtības. Starp citu, finansēšanas trūkuma dēļ Kalifornijā slēdza teleskopu masīvu Allen Telescope Array.

 

 

Radioteleskops FAST tiek būvēts Ķīnas dienvidos, provinces Guičžou tālākā rajonā. 2013. gadā, kad būvei jābūt gatavai, tas "atņems" pasaulē lielākā radioteleskopa nosaukumu radioteleskopam "Aresibo" Puertoriko.

Spoguļa diametrs tā antenai - 500 metri. salīdzināšanai, "Aresibo" diametrs - 305 metri. Gigantiskais izmērs jau minētws tā nosaukuma abreviatūrā: FAST nozīmē Five-hundred-metre Aperture Spherical radio Telescope. Projekta izmaksas ir vairāk nekā 700 miljoni juaņu (108 miljoni ASV dolāru pēc mūsu laiku kursa).

Uz zemes stāvošā antenas sastāvēs no 4400 alumīnija paneļiem. Spēcīgu dzinēju sistēma spēc mainīt atstarojošās virsmas formu tā, lai veidotos 300 metru liels paraboliskais spogulis galvenās antenas iekšienē. Atkarībā no konfigurācijas šie spoguļi spēs tikt noorientēti uz dažādiem debess rajoniem.

Šeit slēpjas viena no FAST priekšrocībām pār teleskopu "Aresibo", kuram ir fiksēta antena, turklāt to nav iespējams izmantot pilnībā. Uzbūves īpatnību dēļ katrā momentā tiek izmantots tikai 221 metrs no 305.

Pēc celtniecības beigām ķīniešu teleskops būs, ne tikai lielākais, bet arī pats jūtīgākais radioteleskops pasaulē. FAST spēs ielūkoties Visumā trīs reizes tālāk, kā "Aresibo". Astronomi gaida, ka tiks atrastas tūkstošiem jaunu galaktiku un objektu kosmosa dzīlēs līdz 7 miljardu gaismas gadu attālumā. Virs antenas FAST tiks uzstādīts uztvērējs, kas vienlaikus spēs uztvert signālus no 19 debess rajoniem dažādās radioviļņu spektra joslās. "Aresibo" spēja vienlaikus pētīt tikai septiņus apgabalus, raksta R&D.CNews.

- K.I.

http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/news.shtml

 2. 

Irāņu kosmiskie plāni.

16.06.2011   Irāna palaiž kosmosā jaunu pavadoni.

2011. gada 15. jūnijā apmēram 09:25 UTC (12:25 pēc Latvijas laika) Irānā, iespējams no Semnanas (Semnan) poligona ir palaista nesējraķete "Safir", kas Zemes orbītā ar parametriem 236 x 299 km x 55.7grādi ievadīja pavadoni "Rasad-1". Par to ziņoja Irānas televīzija.

Domā, ka jaunais kosmiskais aparāts, kas sver 15 kg, ir domāts Zemes virsmas zondēšanai.

- K.I.

17.06.2011   Irāna plāno līdz augusta beigām sūtīt kosmosā mērkaķi.

Irāna gatavojas palaist kosmosā jaunu nesējraķeti, kas ievadīs orbītā kapsulu ar dzīvu mērkaķi uz borta, jau jūlijā vai augustā - mēnesi agrāk, nekā bija ieplānots, ceturtdien ziņoja aģentūras Frans Press pārstāvji ar atsauci uz Irānas televīziju.

"Pēc mūsu plāna raķete "Kavoshgar-5" mēneša Mordada (23. jūlijs - 22. augusts) laikā pacels orbītā 120 kilometru augstumā (acīmredzot tomēr runa ir par suborbitālu lidojumu) kapsulu ar kravu 285 kg un mērkaķi uz borta", paziņoja Irānas Kosmiskās Aģentūras vadītājs Hamids Fazeli.

Pēc viņa vārdiem, "kapsulas sūtīšana kosmosā būs pirmais solis, lai turp dotos arī cilvēks".

Pēc sekmīgiem tā sauktās "dzīvības kapsulas" izmēģinājumiem, kas notika 16. martā, Fazeli ziņoja, ka Irāna sūtīs kosmosā mērkaķi septembra vidū.

Jaunoe irāņu kosmiskās aģentūras galvas paziņojumi atskanēja nākošajā dienā pēc tam, kad orbītā sekmīgi tika palaists jaunais mākslīgais Zemes pavadonis "Rasad-1". aparāta uzdevumos ietilpst Zemes virsmas fotogrāfēšana un šīs informācijas, kopā ar citiem telemetriskajiem datiem, pārraidīšana uz Zemi irāņu stacijām, ziņo KIA "Novosti".

- K.I.

http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/news.shtml